چه نوع طراحی برای سایت من مناسب است

این روزها هر کسب و کاری برای دیده شدن به سایت نیاز دارد. حتی هر شخصی می تواند و ممکن است به کمک سایتش به یک شخص معروف تبدیل شود. این که چه سایت برای شما مناسب است بستگی به هدف شما دارد. در این مطلب می خواهیم کمی در مورد مدل های وب سایت ها و طراحی ها صحبت کنیم.

سایت ها می توانند در موضوعات مختلف و برای کسب و کارهای متفاوتی طراحی شوند. یک داروخانه، آرایشگاه، یک تعمیرگاه، آتلیه عکاسی، وکیل و… می تواند سایت داشته باشد. هر کدام از این ها به شکل های مختلف و با شیوه های مختلف قابل طراحی و پیاده سازی هستند. هم چنین در هر کدام می توان به جزئیات مختلف پرداخت و از امکانات و قابلیت های متفاوتی استفاده کرد.

 

طراحی بر اساس استاتیک و یا داینامیک بودن

استاتیک و داینامیک دو مدل طراحی است. البته استاتیک دیگر از رونق افتاده است. روش استاتیک یا ایستا سایت های قدیمی هستند که در آن ها پردازشی انجام نمی شد. روش داینامیک روش جدید است که الان استفاده می شود. این روش به شما امکان می دهد که راحت تر سایت خود را مدیریت کنید، ویرایش کنید و خیلی کارها را به سادگی در سایت خود انجام دهید. امروزه تقریبا همه سایت ها داینامیک طراحی می شوند.

 

طراحی سایت اختصاصی

اگر به دنبال یک سایت با ویژگی های خاص هستید این شیوه دقیقا برای شماست. این روش به شما این امکان را می دهد تا سایت خود را دقیقا مو به مو شبیه به طرحی که در ذهن دارید پیش ببرید. می توانید متدهای متفاوتی برای اجرای هر چیزی داشته باشید. می توانید ایده پردازی کنید و ایده های خود را همان شکلی که می خواهید داشته باشید. نه شبیه به روش های پیشتر انجام شده. استارت آپ ها بهتر است که یک سایت از نوع اختصاصی و با کدنویسی سبک و اختصاصی شده داشته باشند. اما اگر نمی خواهید هزینه زیادی کنید بهتر است اسم این روش را نیاورید و یک سایت معمولی تر داشته باشید. سایت های غیر اختصاصی نیز می توانند حرفه ای باشند. اما معمولا از روش های رایج در طراحی آن ها استفاده می شود. به طور مثال روش پرداخت، ثبت نام مشتریان و… تقریبا شبیه تمامی وب سایت هایی است که این امکانات را دارند.

سایت هایی که به صورت سفارشی و اختصاصی طراحی می شوند خیلی زود نیز در نتایج گوگل دیده می شوند. به دلیل این که بسیار سبک، استاندارد و سئو محور طراحی می شوند. این سایت ها می توانند مجموعه را به یک برند شناخته شده تبدیل کنند. کافی است به درستی از آن ها استفاده شود.

 

طراحی ساده و یا حرفه ای

سایت شما می تواند با حداقل امکانات و یا پر از قابلیت های مختلف باشد. این بستگی به خودتان دارد. و این که بخواهید چقدر حرفه ای شروع به کار کنید. می توانید با یک سایت بسیار ساده کسب و کار آنلاین خود را شروع کنید. خیلی از مجموعه ها یک سایت ساده و با حداقل امکانات دارند. اما برخی پر از ویژگی ها و امکانات مختلف هستند. این کاملا به سلیقه شما و بودجه ای که برای کارتان در نظر گرفته اید بستگی دارد.

این که رقبای شما نیز در چه حد کار کرده اند به شما خواهد گفت که اگر از یک سطح خاص پایین تر باشید هرگز جایگاهی نخواهید داشت. به طور مثال قابلیتی مثل چت آنلاین یک قابلیت به روز است که در بیشتر وب سایت ها وجود دارد. این قابلیت اگر نباشد نیز شاید در خیلی سایت ها مشکل خاصی پیش نیاید. اما در طراحی سایت پزشکی این آپشن مهم تر می شود. چرا که مشتریان ممکن است بخواهند قبل از مراجعه به شما سوالاتی بپرسند. و یا بخواهند بیشتر به شما اعتماد کنند. اگر خدمات شما مربوط به حوزه سلامت است و یا کالاهای پزشکی و درمانی برای فروش دارید چت آنلاین مهم تر می شود.

و یا امکاناتی مثل نوبت دهی آنلاین برای یک سایت آرایشگاهی مهم خواهد بود. اما برای یک سایت فروشگاهی کاربرد خاصی ندارد. قابلیت هایی که می توان در سایت داشت بسیار است. بستگی به نوع کسب و کار شما دارد و این که بخواهید چطور در این کار پیش بروید.

 

طراحی سایت ریسپانسیو

حتما نام طراحی سایت به روش و شیوه ریسپانسیو را شنیده اید. اگر هم نشنیدید نگران نباشید. به شما خواهیم گفت که این روش چطور است و به چه معنی می باشد. روش ریسپانسیو یکی از جدیدترین روش های طراحی است. در این روش سایت شما در هر دستگاهی با هر صفحه نمایشی که داشته باشد خوب و درست اجرا خواهد شد. هم چنین این اجرا و یا شیوه اجرا در هر دستگاه متناسب با اندازه صفحه نمایش آن است. به طور مثال ممکن است سایت شما یک منوی بزرگ و پر داشته باشد که در سایت از بالا به پایین باز می شود. اما در موبایل این منو اصلا کاربردی ندارد و کاربران نمی توانند با آن کار کنند. منوی سایت شما در موبایل می تواند از راست به چپ باز شود. همچنین می تواند کمی خلاصه شود. همچنین ممکن است سایت شما در یک خط ۶ عکس را در دسکتاپ نشان دهد. اما در موبایل اگر قرار باشد ۶ عکس در کنار هم نشان داده شوند بسیار ریز می شود و کاربران آن را نمی بینند. این عکس ها می توانند در موبایل در دو ردیف سه تایی نشان داده شوند. به این روش ریسپانسیو می گویند. سایت های از نوع ریسپانسیو شبیه به لباس های کشی هستند که بر هر تنی به درستی می نشینند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − پنج =