چگونه برای تحول دیجیتال سازمانی آماده شویم؟

فناوری های کلیدی دیجیتال مانند اتوماسیون، هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل پیشرفته، اینترنت اشیاء و واقعیت افزوده و مجازی دائما در حال تکامل هستند. این فناوری ها حوزه های کاربردی پیشگامانه تری را برای ایجاد تحول دیجیتال سازمانی ارائه می کنند و به طور فزاینده ای در کل زنجیره ارزش پیاده سازی خواهند شد. در برابر این پس زمینه، شرکت ها باید ساختار سازمانی خود را مورد بازنگری قرار داده و دیجیتال را در ساختار خود جاسازی کنند تا بتوانند رقابتی باقی بمانند و از مزایای فرصت های فناوری در حال ظهور بهره ببرند.

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال ادغام فناوری دیجیتال در تمام زمینه های یک کسب و کار است که اساسا نحوه عملکرد و ارائه ارزش به مشتریان را تغییر می دهد. همچنین این یک تغییر فرهنگی است که سازمان ها را ملزم می کند که به طور مداوم وضعیت موجود را به چالش بکشند و آزمایش کنند.

چرا تحول دیجیتال در سازمان مهم است؟

تنظیم ساختار سازمانی برای پذیرش دیجیتالی شدن باعث پیشرفت قابل توجهی در عملکرد مالی سازمان ها می شود. شرکت هایی که برمبنای آمادگی برای تحول دیجیتال سازمانی راه اندازی می شوند، می توانند درآمد پنج ساله خود را چهار برابر کنند و کل بازده پنج ساله خود را به سهامداران در مقایسه با شرکت هایی که چنین تغییرات سازمانی را مد نظر نمی گیرند و برای آن آماده نیستند، تقریبا سه برابر می کنند.

تحول دیجیتال فقط مربوط به هنجارشکنی در بازار یا فناوری نیست، خیلی بیشتر از آنها است. فراتر از ابزارهای فناوری و نوآوری های پیشرو در صنعت، تحول دیجیتال یک تکامل هوشمند و نیروی انسانی محور است. این فرآیند به معنای چرخش حول کارکنان، ارزش، بهینه سازی و سازگاری است.

تحول دیجیتال از فناوری ها برای موارد زیر استفاده می کند:

  • ایجاد ارزش برای ذینفعان مختلف
  • نوآوری کنید، فکر کنید و به جلو حرکت کنید
  • با شرایط متغیر، هم در داخل و هم در خارج از شرکت سازگار شوید

۵ راه آماده سازی سازمان برای تحول دیجیتال سازمانی

تحول دیجیتال سازمانی یعنی تغییر فرهنگی، سازمانی و عملیاتی یک سازمان از طریق ادغام هوشمند فناوری ها، فرآیندها و توانمندی های دیجیتال است. هنگامی که برای تحول دیجیتال سازمانی آماده هستید، استراتژی های زیر را در نظر بگیرید که می توانند فرآیند کار را آسان تر و تاثیرگذارتر کنند:

۱- مدل کسب و کار خود را به روز کنید

برخی از صنایع سریع تر از فناوری استقبال می کنند. اگر مدل کسب و کار شما فقط فناوری محدودی را شامل می شود یا اصلا شامل فناوری نمی شود، اکنون زمان آن است که تغییر را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که چگونه فناوری ممکن است بخشی از فرآیندها و اقدامات شما در آینده شود. شما و تیم اجرایی تان باید سوالاتی از قبیل زیر را مطرح کنید:

  • ابزارهای فناوری جدید را در کجا پیاده سازی خواهیم کرد؟
  • تحول دیجیتال چگونه عملیات ما را تغییر خواهد داد؟
  • این ابزارها چگونه بر کارکنان فعلی و استخدام‌های جدید تأثیر خواهند گذاشت؟

تنظیم مدل کسب و کارتان با پیش بینی تحول دیجیتال کار کوچکی نیست، اما یکی از راه های آماده سازی شرکت شما برای تغییرات آتی است.

۲- به تیم خود کمک کنید تا تغییرات را بپذیرد

در مرحله بعد، باید اعضای تیم خود را برای تحول دیجیتال آماده کنید. معمولا برای کارکنان احساس مقاومت در برابر تغییرات عمده وجود دارد، بنابراین در حین حرکت به جلو، انتظار کمی مقاومت داشته باشید. تیم خود را توانمند کنید و به آنها کمک کنید تا مطمئن شوند که می توانند در میان تغییرات پیشرفت کنند.

۳- ابزارهای فناوری متناسب با فرهنگ خود را انتخاب کنید

قبل از استفاده از ابزارهای فناوری جدید یا خودکار کردن فرآیندها، مطمئن شوید که آنها به خوبی در فرآیندهای شما قرار می گیرند. اغلب اوقات، ابزارهای فناوری می توانند طیف گسترده ای از امکانات و قابلیت ها را داشته باشند که ممکن است شرکت شما را از دستیابی به اهدافش باز دارد.

ابزارهایی که انتخاب می کنید باید راه حل هایی ارائه دهند که فرآیندهای شما را برای کارایی و اثربخشی ساده تر کند. هم چنین، بررسی کنید که همه ابزارها و پلتفرم ها با فرهنگ شرکت شما مطابقت دارند.

۴- فرصت های یادگیری ارائه دهید

برخی از اعضای تیم شما احتمالا می خواهند به نقش های جدید و فناوری محور تبدیل شوند زیرا شرکت شما تحول دیجیتال سازمانی را پذیرفته است. به آنها فرصت ها، آموزش ها و منابعی برای گسترش مجموعه مهارت ها و کسب مهارت های دیجیتال در محل کار ارائه دهید.

قبل از اینکه فرصت های شغلی آینده و فناوری محور را به صورت عمومی ایجاد کنید، به تیم خود اطلاع دهید که پیش بینی می کنید افرادی را برای پر کردن این موقعیت ها استخدام کنید. این کار به کارمندان داخلی شما فرصتی می دهد تا قبل از شروع استخدام از خارج از شرکت، خودشان را برای شغل جدید آماده کنند.

۵- استفاده از فناوری را در فرآیند استخدام در نظر بگیرید

تکنولوژی و فناوری های آنلاین فرآیندهای استخدام حضوری را تغییر داده است. بسیاری از شرکت ها به استخدام از راه دور روی آورده اند. با تحول دیجیتال در سازمان، شرکت شما می‌تواند در صورت لزوم، تمامی نیازهای استخدام را از راه دور برطرف کند، همچنین روند به کارگیری نیروهای جدید را تسریع کرده و آن را موثرتر کند.

ابعاد تحول دیجیتال سازمانی

به منظور جذب پتانسیل فرصت های دیجیتال، سازمان ها باید آمادگی برای تحول دیجیتال سازمانی را در سه بعد انجام دهند:

۱- ساختار

۲- کارکنان

۳- فرآیند

اهداف و استراتژی های تحول دیجیتال برای شرکت ها

سازمان ها معمولا فقط سیستم های موجود خود را دیجیتالی می کنند بدون اینکه در مورد عناصر اساسی سازمان خود تجدید نظر کنند. تحول دیجیتال در سازمان به این معنی است که همه چیز باید تجدید نظر شود و رویکردهای جدیدی پیدا شود. مدل های خطی دیگر پایدار نیستند و شرکت ها باید جای خود را به مدل های تجاری دیجیتال و مقیاس پذیر بدهند.

این امر منجر به این می شود که شرکت ها باید اهداف و استراتژی تحول دیجیتال خود را به وضوح تعریف کنند و مطمئن شوند که می توانند حداقل به این ۳ سوال اساسی پاسخ دهند.

۱- هدف بزرگ و کلی شرکت چیست؟

۲- تحول دیجیتال در سازمان در چه زمینه هایی می تواند اهداف شرکت را پشتیبانی و هدایت کند؟

۳- شرکت چقدر برای دیجیتالی شدن آمادگی دارد؟

آیا شرکت باید بخش جداگانه ای برای دیجیتالی سازی داشته باشد؟

به طور کلی، اگر جاه طلبی های شرکت برای تحول دیجیتال در سازمان بر یک مدل کسب و کار کاملا جدید متمرکز شود و ظرفیت ها و متخصصان لازم در دسترس نباشد، یک بخش جداگانه توصیه می شود. اگر شرکت ها سعی کنند مانند استارت آپ ها کار کنند یا پروژه های تحول دیجیتال سازمانی را به عنوان یک «شرکت کوچک» جدید راه اندازی کنند، یک ساختار مستقل می تواند کاملا مناسب باشد.

نتیجه

در نهایت، باید توجه داشته باشید تغییراتی که به شدت از فرهنگ فعلی شرکت دور می شوند، اغلب منجر به مقاومت بیشتر می شوند و بر این اساس زمان بیشتری طول می کشد. اگر به طور مداوم فرهنگ سازمانی را بپذیرید، می توانید استراتژی های تحول دیجیتال در شرکت را در دراز مدت بسیار آسان تر و روان تر اجرا کنید. شرکت ها باید هدف خود را برای پیاده سازی کامل تحول دیجیتال در سازمان خود داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =