چگونه بهترین درمانگر را برای خود پیدا کنیم

اگر با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کنید، تنها نیستید.

تقریباً نیمی از استرالیایی‌های ۱۶ تا ۸۵ ساله در مقطعی از زندگی خود دچار بیماری روانی می‌شوند که شایع‌ترین آن‌ها اضطراب، افسردگی و اختلالات مصرف مواد است. در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹، ۲.۷ میلیون استرالیایی خدمات ویژه سلامت روان را با یارانه مدیکر دریافت کردند. و در سال ۲۰۲۰، به دلیل همه‌گیری جهانی، دولت درمان‌های سلامت روان را در دسترس‌تر کرده است.

در حالی که بسیاری از ما راحت تر در مورد سلامت روان صحبت می کنیم، برخی از ما هنوز در جستجوی کمک حرفه ای تردید داریم. شاید ندانید از کجا شروع کنید یا از تجربیات گذشته دلسرد شده اید که به این نتیجه رسیده اید که درمان برای شما کارساز نیست.

درمان یک رویکرد یکسان نیست – کلید این است که یک درمانگر مناسب برای شما پیدا کنید .

پیدا کردن کسی که بتوانید به او اعتماد کنید و با او آسیب پذیر باشید کار آسانی نیست. و حتی اگر این کار را انجام دهید، آیا آنها قادر به رفع نیازهای منحصر به فرد شما هستند؟ پیدا کردن یک مسابقه خوب به صبر و آگاهی نیاز دارد. یک رابطه درمانی موفق باعث توانمندسازی شخصی، بینش های جدید و استراتژی های تازه برای تغییرات مادام العمر می شود.

ما نکاتی را آماده کرده ایم تا شما را در مسیر یافتن درمانگر عالی راهنمایی کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

قبل از جلسه

اهداف مشاوره خود را درک کنید

برای اینکه بیشترین بهره را از درمان ببرید، تعیین اهدافتان ضروری است. چرا به دنبال کمک حرفه ای هستید؟ دوست دارید به چه چیزی برسید؟ موفقیت از نظر شما چگونه است؟ اگر مطمئن نیستید اشکالی ندارد – در اولین جلسه شما، درمانگر می تواند این موضوع را با شما بر اساس ارزش ها و نیازهای شما بفهمد.

تحقیق کن

در محدود کردن نامزدهای بالقوه، احتمالاً عوامل عملی مانند موقعیت مکانی، ساختار هزینه، ارائه تخفیف‌های Medicare یا خصوصی، ساعات اداری و گزینه‌های بعد از ساعت کاری را در نظر خواهید گرفت.

همچنین ممکن است بخواهید موارد زیر را در نظر بگیرید:

پیشینه فرهنگی

برخی از ما ممکن است یک درمانگر با فرهنگ، مذهب، جنسیت، گرایش جنسی یا گروه سنی مشابه را ترجیح دهیم. این حق شماست که در انتخاب یک درمانگر ترجیح شخصی داشته باشید.

افراد با پیشینه‌های مشابه، واقعیت‌های زیست‌شده تجربیات خاصی را به اشتراک می‌گذارند. این از موقعیت هایی که در آن مراجع مجبور است به درمانگر در مورد سابقه خود آموزش دهد، جلوگیری می کند، که می تواند ناامید کننده و بالقوه تحریک کننده باشد. انتخاب یک درمانگر با تجربیات زندگی مشابه موانع را کاهش می دهد و درک و اعتماد متقابل را در هنگام ایجاد یک رابطه درمانی افزایش می دهد.

نوع روش حرفه ای بهداشت روان و روش درمانی

آیا به دنبال روانپزشک، روانشناس، مشاور یا مددکار اجتماعی هستید؟ هر یک از این متخصصان از فرآیندها و درمان های مختلفی استفاده می کنند. انتخاب درمان روانشناختی مناسب به مسائل سلامت روان و اهداف درمانی شما بستگی دارد.

برخی از روش های درمانی رایج عبارتند از:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان پذیرش و تعهد (ACT)
 • رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)
 • شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT)
 • درمان متمرکز بر راه حل
 • روانشناسی مثبت گرا (کوچینگ)
 • درمان روانکاوی/روان پویایی

تجربه و صلاحیت

آیا درمانگر شما تجربه، ثبت نام و صلاحیت های مرتبطی برای رسیدگی به مسائل خاصی که به دنبال کمک هستید، دارد؟ در مورد زمینه های تخصص درمانگر خود اطلاعاتی کسب کنید – آیا به دنبال فردی هستید که در مشاوره روابط، مسائل مربوط به کودک و نوجوان، تروما و PTSD یا چیز دیگری متخصص باشد؟

سبک مشاوره

هر درمانگری رویکرد خاص خود را دارد. به عنوان مثال، برخی ممکن است بسیار ساختارمند باشند و یک برنامه ۳ ماهه با قرار ملاقات های دو هفته ای ایجاد کنند. دیگران ممکن است انعطاف‌پذیرتر کار کنند و با توجه به پیشرفت شما جلسات تکی را رزرو کنند.

هیچ راه درست یا غلطی وجود ندارد – آنچه مهم است این است که هم شما و هم درمانگرتان سیستمی را ایجاد کنید که برای شما کار کند.

با درمانگر مصاحبه کنید

قبل از گرفتن اولین قرار ملاقات، یک تماس تلفنی سریع با نامزدهای فهرست نهایی خود ترتیب دهید. همچنین می‌توانید به آنها ایمیل بزنید تا یک نمای کلی از آنچه می‌خواهید از جلسات به دست آورید، به آنها ارائه دهید. این نقاط تماس اولیه به شما کمک می کند تا احساس کنید که درمانگر چگونه است و به هر دو طرف اجازه می دهد تا به هر سوالی پاسخ دهند.

برخی از انواع سوالاتی که ممکن است بپرسید عبارتند از:

 • تحصیلات و آموزش شما در این زمینه چیست؟
 • تخصص شما چیست؟
 • چقدر تجربه کار با افرادی با مشکلات یا سابقه من دارید؟
 • چه نوع درمان هایی را پیشنهاد می کنید؟
 • این روش درمانی چگونه کار می کند؟
 • آیا این مداخله برای وضعیت من موثر است؟

در طول جلسه

رابطه خود را با روانشناس ارزیابی کنید و به احساس خود توجه کنید

مشاوره مؤثر مستلزم تمایل به صداقت و آسیب پذیری است، بنابراین بسیار مهم است که با درمانگر خود احساس امنیت و آرامش داشته باشید. رابطه خوب مستلزم ارتباط و تعامل واقعی است. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه درمانی مهم‌ترین عامل در اثربخشی روان‌شناختی است، حتی بیشتر از تجربه، جنسیت، تخصص یا هر عامل دیگری!

برای اینکه بدانید که آیا شما همتای خوبی هستید، از احساسات خود به عنوان یک سنج استفاده کنید. در طول جلسات و بعد از آن چه احساسی دارید؟ به قلبت گوش کن اگرچه درمان گاهی ناراحت کننده و چالش برانگیز خواهد بود، اما در نهایت باید احساس احترام، بدون قضاوت و مشارکت داشته باشد.

بعد از جلسه

در پایان اولین مشاوره خود، باید احساس کنید که شنیده می شود، درک می شود، حمایت می شود و امیدوار باشید که همه چیز می تواند تغییر کند. درمانگر شما باید یک برنامه درمانی و استراتژی برای دستیابی به اهداف شما مشخص کرده باشد.

برای اینکه بیشترین بهره را از درمان ببرید، باید آماده باشید که در بین جلسات، کارهایی را انجام دهید. وقتی اتاق را ترک می کنید کار متوقف نمی شود. شما تنها زمانی تغییر پایدار را تجربه خواهید کرد که استراتژی های جدید خود را در زندگی روزمره خود اجرا کنید.

به خود اجازه دهید بعد از دو جلسه اول احساس رابطه درمانی را ارزیابی کنید.

اگر احساس می کنید که از جلسه خود سود زیادی نمی برید، مهم است که به درمانگر خود اطلاع دهید تا بتواند رویکرد خود را تنظیم کند. اگر چیزی درست نیست، به جستجوی خود ادامه دهید. این کمی شبیه دوستیابی است! اکثر مردم قبل از یافتن مناسب مناسب به تعدادی از درمانگران مراجعه می کنند. وقتی “یکی” را پیدا کردید، در راه زندگی با حداکثر پتانسیل خود خواهید بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.