چگونه دیسک ترمز Brake disc تمیز کنیم؟

سیستم ترمز یکی از وظایفی است که از ابتدای تولید خودرو در قطعات اصلی این خودرو مورد توجه قرار گرفته است. زیرا هر جسم متحرکی برای توقف نیاز به یک عامل توقف دارد و سیستم ترمز نیز همان توقف حرکت خودرو است. این سیستم امروزه دارای اجزای مختلفی است. انواع مختلفی نیز وجود دارد که هر کدام دارای اجزای خاص خود هستند. ترمز دیسکی و ترمز دیسکی از انواع اصلی این سیستم هستند که امروزه استفاده از ترمز دیسکی بیشتر متداول است.

 

دیسک ترمز Brake disc چه زمانی باید تمیز شوند؟  
لاستیک خود را دوباره عوض کنید، به ترمزها و دیسک نگاهی بیندازید و ببینید آیا این کاربردها در سیستم ترمز تعبیه شده است یا خیر. تمیز کردن ترمز نه تنها در تمیز کردن ترمزها می تواند به عملکرد صحیح و قدرتمند آنها کمک کند، بلکه در واقع می توانند هزینه های اساسی سیستم ترمز را نیز کمتر کنند.

 

مراحل تمیز کردن دیسک ترمز عبارتند از:

۱. ماشین خود را روی یک سطح صاف پارک کنید
برای دسترسی به دیسک ترمز باید ماشین را با کمک جک بلند کنید و بلند کردن ماشین روی سطح ناهموار می تواند بسیار خطرناک باشد. بهتر است ماشین خود را در مکانی امن پارک کنید، آن را خاموش کنید و مطمئن شوید که ماشین در طول این کار حرکت نمی کند.

۲. پیچ ها را باز کنید
قبل از بلند کردن دستگاه، بهتر است پیچ ها را با آچار مناسب باز کنید. این فرآیند در مراحل بعدی به باز کردن و برداشتن لاستیک کمک می کند و پس از آن می توانید به سراغ لاستیک های بعدی بروید.

۳. ماشین خود را با کمک جک بالا ببرید
اگر قبلاً از جک ماشین خود استفاده نکرده اید، بهتر است از دستورالعمل های وسیله نقلیه خود کمک بگیرید. برای استفاده از جک ماشین باید مطمئن شوید که آن را در مکانی امن و مطمئن قرار دهید.

به یاد داشته باشید که جک ایستاده بهتر عمل می کند. اضافه کردن بلوک های محکم در اطراف می تواند ایمنی خودرو را افزایش دهد.

۴. لاستیک ها را بردارید
هنگامی که خودرو به طور ایمن سوار شد، می توانید لاستیک ها را جدا کنید.
قبل از تمیز کردن دیسک ترمز، لازم است تمام چرخ ها را جدا کنید تا مجبور نباشید برای جدا کردن دوباره و دوباره از ابزارهای مختلف استفاده کنید.

۵. بررسی کنید که دیسک های ترمز ارزش تمیز کردن را دارند
این تنها زمانی نیست که می توانید به دیسک های ترمز دسترسی داشته باشید، بهتر است به طور دوره ای روتور ترمز را بررسی و ارزیابی کنید.

در حین بازرسی، اگر متوجه شدید که سطح دیسک ترمز ناهموار است، به این معنی است که لنت ها به طور یکنواخت با سطح دیسک ترمز تماس نداشته و در نتیجه روتور ترمز را پیچیده می کند. عدم توجه به این موضوع به مرور زمان می تواند خطرناک باشد.

پس از طی ۴۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ مایل، انتظار می رود ضخامت سطح دیسک ها یا لنت ترمز نازک شود. به همین دلیل مهم است که توجه داشته باشید که روتورهای شما ممکن است فرسوده شوند، به همین دلیل است که در این شرایط تعمیر یا تعویض دیسک ترمز ضروری است.

۶. از برس استیل ضد زنگ استفاده کنید
پس از بررسی دیسک ترمز و سایر اجزا، می توانید از برس فولادی برای تمیز کردن دیسک ترمز استفاده کنید.
زنگ زدگی جزئی سطح ترمزهای دیسکی معمولاً با سایش ساده برس فولادی ضد زنگ از بین می رود. در صورت نیاز می توان از برس های دیگر برای تمیز کردن سایر قسمت های پیچیده دیسک ترمز استفاده کرد.

۷. ماشینکاری سطح روتور
در صورت نیاز و در صورت زنگ زدگی کهنه سطح ترمز دیسکی می توان از دستگاه سنگ زنی استفاده کرد، البته استفاده از این دستگاه منوط به تجربه کافی برای استفاده از آن است، زیرا از آن به درستی استفاده نمی شود. این دستگاه می تواند منجر به ماشینکاری عمیق سطح دیسک ترمز شود.
بهتر است مراقب باشید که سنگ زنی شما باعث ناهمواری بیشتر در روتور ترمز نشود، بنابراین اگر احساس می کنید این کار می تواند منجر به مشکلات بیشتری شود، از آن صرف نظر کنید.

۸. دیسک ترمز را تعویض کنید
در برخی از دوره های بازرسی، ممکن است متوجه شوید که دیسک ترمز شما بیش از حد فرسوده شده و زنگ زدگی سطح آن غیرقابل برگشت است.
اگرچه جایگزینی راه حل ارزان تری نسبت به روش های دیگر نخواهد بود، اما گاهی اوقات بهترین و ایمن ترین گزینه برای بررسی زنگ زدگی دیسک ترمز است. به همین دلیل برای جلوگیری از هزینه های بعدی بهتر است هزینه های تعویض را متقبل شوید.

 

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن دیسک ترمز
جهت تمیز کردن دیسک ترمز Brake disc یا به طور کلی سایر قسمت های سیستم ترمز، به ابزاری نیاز دارید که بتواند در این فرآیند به شما کمک کند:

روان کننده
برس سیمی یا فولادی
جک ماشین
پیچ راننده
واشر پلاستیکی
نازل هوا
پد قراضه

در نهایت با تمام توضیحات و آموزش بالا، چنانچه احساس می کنید که به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید یا تجربه کافی برای انجام آن ندارید، می توانید به یک تعمیرکار حرفه ای یا امداد خودرو مراجعه کنید و از او بخواهید دیسک ترمز ماشین شما را تمیز کند. .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.