چگونه می توان در کسب و کارها تحول دیجیتالی ایجاد نمود؟

تحولات دیجیتال یک تحول تجاری کامل را به وجود آورده اند. داشتن چنین ذهنیتی برای ایجاد تحول در کسب و کارها ضروری است. این فقط به بروزرسانی سیستم­ های IT و برنامه های کاربردی کمک نمی­کند، بلکه یک تحول فرهنگی است، و باید سبب تحول کامل در فرآیندهای شرکت و نحوه انجام امور شود.

همان­طور که قبلا اشاره کردیم، کسب و کارهای کوچک – حتی آنهایی که در مرحله شروع هستند – می­توانند یک طرز فکر تحول دیجیتال را برای دیجیتالی کردن فرهنگ شرکت شان در وهله اول به وجود بیاورند. برای تجسم این موضوع که نوآوری های دیجیتال چگونه می­توانند برای مشتریان مفیدتر از خود شما باشند، چه راهی بهتر از دیجیتالی کردن همه جنبه های در حال رشد و راه اندازی یک کسب کار وجود دارد؟ قبل از این که بررسی کنیم چگونه می­توان چارچوبی را برای تحولات دیجیتالی ایجاد کرد، به برخی از نشانه­ های نیاز به تحول در کسب و کارتان توجه می ­کنیم.

نشانه های نیاز به تحولات دیجیتالی در یک کسب و کار

علائم نیاز به تحولات دیجیتال در بخش­های مختلف سازمانتان نمایان می شوند. ممکن است این صدا را نشنوید که «اکنون زمان دیجیتالی شدن رسیده است» یا «چرا در اینستاگرام نیستید؟». بلکه می­توانند به صورت مجموعه متفاوتی از مشکلات تجاری خود را نشان بدهند.

اگر یک یا چند مورد در فهرست شما صحیح هستند، اکنون زمان آن رسیده که به صورت جدی درباره توسعه یک استراتژی تحولات دیجیتالی فکر کنید.

  • شما ارجاعاتی را که قبلا می گرفتید دریافت نمی کنید. اکنون اکثر مراجعان به صورت آنلاین، از طریق رسانه های اجتماعی، و پیام رسانی ارتباط برقرار می­کنند. اگر کسب و کار شما حضور قدرتمندی در رسانه های دیجیتالی ندارد، ممکن است مراجعان خود را از دست بدهید.
  • تکرار خرید در کسب و کارتان مانند قبل اتفاق نمی افتد. مشتریان برای انجام خرید مجدد، دوباره به شما مراجعه نمی کنند. البته این نشانه ای از خارج از رده شدن محصولات و خدمات شما نیست. کاهش تکرار خریدها می تواند به دلیل تبلیغات رقبا، کاهش ارتباطات بعدی شما با مشتری یا هر دلیل دیگری باشد. تحولات دیجیتال در استراتژی شما می­تواند نشان دهد که چرا میزان تکرار خریدهای کسب و کارتان کاهش پیدا کرده است.
  • سیستم های فناوری شما قدیمی به نظر می رسند –کارمندان از برنامه هایی که استفاده می کنند، ویژگی هایی را می خواهند که به آنها عادت کرده اند. صفحات گسترده­ مانند اکسل برای این منظور عالی هستند، اما نمی توانید همیشه از آنها استفاده کنید. برنامه های تجاری مدرن برای رفع نیازهای خاص، یکپارچه سازی برای تبادل داده، و ارائه تجربیات کاربرپسند در دسکتاپ و موبایل برای این منظور موثرند.

بررسی عمیق تر برای درک دلایل ریشه ای این مشکلات معمولا منجر به درک این موضوع می­شود که شما نباید برای تصمیم گیری مناسب لزوما از داده های تجاری لازم استفاده کنید. بسیاری از SMBها یعنی کسب و کارهای کوچک و متوسط، بر مبنای برنامه های کاربردی هستند که با هم یکپارچه نمی ­شوند. تنظیم یک زیرساخت فناوری برای تسهیل در تبادل و تحلیل داده ها در کسب و کار شما یک مرحله کلیدی برای تصمیم گیری بهتر و با اطلاع کافی است.

استراتژی تحول دیجیتال یک استراتژی اصلی برای تحولات تجاری است

به خاطر داشته باشید از آنجایی که تحولات دیجیتال در وهله اول مربوط به کسب و کارها هستند و در مرحله بعد دیجیتال، مشکلات مرتبط با داده های تجاری شما می­توانند نشانه هایی باشند که به عملکرد کلی کسب و کار شرکت شما مربوط می شوند. لوری مک کاب، موسس و شریک گروه SMB، اشاره می کند که: «در واقع، معمولا در موقعیت های این چنینی شما درمی یابید که به اندازه کافی داده های تجاری خود را بررسی نکرده اید، و حتی بدتر آن که، نمی­توانید خواسته ها و نیازهای مشتریانتان را برطرف کنید.»

اگر علامت خطر را مشاهده کرده و دریافته اید که داده های تجاری شما متمرکز و قابل دسترسی نیستند و عملکرد مناسبی ندارند مورد بعدی چه چیزی خواهد بود؟ اکنون زمان آن رسیده است که یک استراتژی تحول دیجیتال را ایجاد کنید.

مدیران کسب و کارهای کوچک چگونه می­توانند درباره یک راهبرد تحول دیجیتال فکر کنند؟

با ارزیابی های داخلی برای شناسایی مشکلات، شکاف ­ها و زمینه های دشوار شروع کنید. بزرگترین مشکل شما چیست؟ کلید بقای شما در چیست؟ برای کسب و کارهای بسیار کوچک و بسیار جدید، پاسخ­ها می­توانند کوتاه و شیرین باشند. ما به مشتری و فروش نیاز داریم. ما باید چند فرآیند و سیستم کلیدی را بیابیم تا بتوانیم با آنها کار کنیم. باید همه را در شرکت مشغول کرد. همۀ آنها در طول زمان به بخشی از تحول دیجیتالی شما تبدیل می­شوند، و ممکن است بیشتر از آنچه که فکر می­کنید ذینفع داشته باشید.

حتی اگر شرکت شما کوچک و جدید است، و مسیر رسیدن به تحولات دیجیتالی آشکار به نظر می­رسد، به خاطر داشته باشید که شما در حال ساختن آینده هستید. و در آینده بزرگتر خواهید شد. این می تواند به معنای کارکنان بیشتر، درآمد بیشتر، یا هر دو، برای رشد کسب و کارتان باشد. انعطاف پذیری و توانایی حفظ چابکی در حین تحولات کسب و کارتان باید در استراتژی تحول دیجیتالی مد نظر قرار بگیرند. وقتی درباره استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار خود فکر می­کنید، استفاده از یک نرم افزار تحول آفرین قدرتمند و حرفه ای بسیار مناسب است.

مسیر تحول دیجیتالی خود را به تنهایی طراحی نکنید

به خاطر داشته باشید که استخدام یا شراکت با یک گروه مشاور برای استراتژی تحول دیجیتال جهت بهره گیری از تخصص آنها انجام می­ شود. آنها گزینه ای را روی میز می­گذارند که شما ندارید؛ تجربه و تخصص صنعتی در بین مشتریان مختلف. آنها می ­توانند ارزش بیشتر و بهترین دستورالعمل ها را برای شما فراهم کنند.

انتخاب مشاور مناسب برای پیاده سازی تحول دیجیتال باعث می­ شود که به برنامۀ بهتری برسید، و در عین حال بر کسب و کار اصلی خود هم متمرکز بمانید. به علاوه، با این کار از اشتباهات ناشیانه ای که به صورت اجتناب ناپذیر اتفاق می افتند نیز دوری خواهید کرد.

از اشتباهات متداول در چارچوب تحول دیجیتال خود اجتناب کنید

ادغام فناوری یک کلید مهم است. این کار می­تواند اولین زمینه ای باشد که SMBها (کسب و کارهای کوچک و متوسط) باید روی آن سرمایه گذاری کنند. یکی از بزرگترین و ساده ترین اشتباهات کسب و کارها، سرمایه گذاری روی فناوری های مختلفی است که با هم ادغام نمی­شوند. متاسفانه، وقتی پلتفرم­ها و برنامه های کاربردی شما با هم کار نمی ­کنند، نمی­ توان اطلاعات حاصل را از هم تفکیک کرد. SMBها باید بر دریافت ظرفیت­های مورد نیاز خود متمرکز شوند، به طوری که با رشد کسب و کارهایشان گسترش پیدا کنند.

برای متصل کردن داده ها، کارکنان و مشتریان تلاش کنید

نیازی نیست که همه چیز را از بین ببرید و در زمان شروع تحول دیجیتال از اول شروع به کار کنید. در واقع، موثرترین راهکار ایجاد پایگاه های داده و رساندن همه این اطلاعات به یک فضای مرکزی است.

بخش دوم این فرآیند، یکپارچه سازی داده ها با هدف ایجاد یک دیدگاه ساده و منسجم درباره مشتری است. وقتی ارتباطی را بین اطلاعات تفکیک شده ایجاد کردید، می­توانید اطلاعات جدیدی را درباره رفتار مشتریان بیابید و پتانسیل فناوری های جدیدی مثل هوش مصنوعی را به حداکثر برسانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + ده =