چگونه یک تخت بسازیم: لایه به لایه در ۸ مرحله

اگر از خواب بیدار می‌شوید، تخت خواب‌تان از شب قبل می‌تواند مقصر باشد – افرادی که هر روز صبح رختخواب‌شان را مرتب می‌کنند، ۱۹ درصد بیشتر احتمال دارد که شب‌ها راحت بخوابند. اگرچه فکر کردن در مورد نحوه چیدن تخت خواب احتمالاً در صدر لیست کارهای شما در صبح نیست، اما مرتب کردن تخت خواب می تواند احساس شادابی و آمادگی برای انجام روز را در شما ایجاد کند.

به خواندن راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه چیدمان تختخواب خود ادامه دهید، از جمله روش هایی برای حالت دادن به رختخواب خود و نکاتی برای تازه و مرتب نگه داشتن ملحفه های خود.

۱. با دامن تخت شروع کنید

در حالی که دامن‌های تخت خواب ضروری نیستند، اما برای پنهان کردن جعبه‌های ذخیره‌سازی یا یک قاب تخت ناخوشایند عالی هستند – فقط مطمئن شوید که از قبل آن را اتو کنید تا یک دامن تخت تمیز و بدون چروک داشته باشید. در اینجا نحوه پوشیدن دامن تخت خود آورده شده است.

چگونه دامن تخت بپوشیم

 1. تشک خود را از چارچوب تخت جدا کنید.
 2. اگر دامن فول استایل دارید، دامن تخت را روی فنر جعبه خود در جهتی مشابه فریم خود قرار دهید.
 3. اگر دامن الاستیک سه طرف دارید، دامن تخت را با احتیاط دور تخت خود قرار دهید و قسمت بدون دامن را با تخته سرتان بچینید.
 4. دوخت های دامن تخت خود را با احتیاط با فریم تخت خود تراز کنید.
 5. تشک خود را روی دامن تخت قرار دهید.

رویه تشک راهی مناسب برای کیف پول برای تبدیل تختخواب شما به یک پناهگاه دنج برای خواب است. رویه های تشک می توانند تشک فعلی شما را با افزودن چند اینچ بیشتر به راحتی متحول کنند تا حسی نرم و شناور ایجاد کنند و شما را در طول شب خنک و دنج نگه می دارند. فقط حتما به دنبال روکش تشک با کفی ویسکوالاستیک باشید تا در طول شب لیز نخورد.

چگونه رویه تشک را به تخت خود اضافه کنید

 1. اگر رویه تشک شما دارای کفی ویسکوالاستیک ضد لغزش نیست، پدهای غیر لغزنده را به بالای تشک خود اضافه کنید تا رویه در جای خود بماند.
 2. رویه تشک را روی تشک خود بچرخانید و مطمئن شوید که با چهار گوشه تشک شما هم تراز است.
 3. بقیه ملافه های خود را طبق معمول اضافه کنید.

محافظ تشک ممکن است به اندازه بالش یا پتو پر زرق و برق نباشد، اما بخش مهمی از تمیز نگه داشتن تخت شما برای طولانی مدت است. یک محافظ تشک خوب می تواند به شما کمک کند بدون نگرانی بخوابید بدون اینکه بر احساس یا راحتی سطح خواب شما تأثیر بگذارد. سایر مزایای محافظ تشک عبارتند از:

 • از تشک شما در برابر ریختن مواد محافظت می کند
 • از لکه خون جلوگیری می کند
 • دفع ادرار از تشک را بسیار آسان می کند
 • در برابر سایش و پارگی معمولی محافظت می کند
 • از ورود مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، کنه ها و میکروب ها به تشک شما جلوگیری می کند

چگونه یک محافظ تشک به تخت خود اضافه کنید؟

 1. از گوشه بالایی شروع کنید، محافظ تشک را روی گوشه تشک خود بکشید (و در صورت وجود رویه تشک) مانند یک ملحفه نصب شده.
 2. این کار را با هر چهار گوشه تکرار کنید، مطمئن شوید که هر گوشه به درستی زیر آن جمع شده است.
 3. بقیه رختخواب خود را طبق معمول بپوشید.

۴. بر روی ورق نصب شده قرار دهید

ملحفه های نصب شده تشک شما را می پوشانند تا لایه پایه تخت شما را تشکیل دهند . بیشتر ملحفه‌های نصب شده با لبه‌های الاستیک دوخته می‌شوند تا به نگه داشتن همه چیز در جای خود کمک کنند، بنابراین مهم است که اندازه‌های مناسب ورق را متناسب با اندازه تخت خود انتخاب کنید، در غیر این صورت ممکن است اندازه‌های لبه‌ها خاموش باشد.

نحوه قرار دادن ورق نصب شده

 1. ملحفه نصب شده خود را در همان جهت طولی روی تشک خود قرار دهید.
 2. یک گوشه از ملحفه نصب شده را روی کنار تشک خود بکشید و از سخت ترین گوشه شروع کنید.
 3. بررسی کنید تا مطمئن شوید که درز گوشه ورق نصب شده شما با بالای تشک همخوانی دارد.
 4. این کار را با هر یک از چهار گوشه تکرار کنید، و مطمئن شوید که هنگام قرار دادن گوشه بعدی، هیچ گوشه ای از جای خود خارج نشده است.

ملحفه های سرویس خواب یک لایه محافظ بین شما و روتختی یا لحاف شما تشکیل می دهند و از انتقال روغن های بدن یا کثیفی به لایه بالایی شما جلوگیری می کنند. اما نیاز به ورق های تخت موضوعی مورد بحث است – تقریباً از هر ۱۰ نفر ۶ نفر فکر می کنند که ورق های تخت ضروری هستند، در حالی که دیگران به طور کلی از ورق های تخت منصرف می شوند.

چه تیمی فلت شیت باشید چه نباشید، نمی توانید انکار کنید که یافتن مواد مناسب می تواند تفاوت را ایجاد کند. چه ورقه‌های پرکال قابل تنفس را ترجیح دهید یا ملحفه‌های ساتن بسیار نرم ، استفاده از ملحفه‌های مناسب می‌تواند به شما کمک کند مانند یک نوزاد بخوابید.

نحوه استفاده از ورق تخت

 1. ملحفه صاف را روی تخت خود در جهتی مشابه تختخواب خود قرار دهید.
 2. ملحفه صاف را روی تخت خود وسط قرار دهید، مطمئن شوید که به اندازه کافی ملحفه برای تا زدن در دو طرف و انتهای تخت وجود دارد.
 3. بررسی کنید که لبه بالایی ملحفه رویی شما با بالای تشک شما هماهنگ باشد.
 4. پایین ملحفه بالایی خود را زیر ملافه تا کنید.
 5. گوشه های بیمارستان را با کناره های ورقه صاف خود انجام دهید (دستورالعمل های زیر را ببینید).

چگونه گوشه های بیمارستان را انجام دهیم

گوشه های بیمارستان نوعی تاشو ورق صاف است که باعث می شود ملافه شما شفاف و مرتب به نظر برسد. در اینجا نحوه تا کردن کامل آنها آورده شده است.

 1. انتهای ورقه بالایی را زیر انتهای تشک خود تا کنید – دو طرف باید همچنان شل آویزان باشند.
 2. یک تکه از ملحفه بالایی را یک تا دو فوت از انتهای تخت بگیرید. این قطعه را با زاویه ۴۵ درجه از گوشه تشک بالا ببرید.
 3. این تکه را روی تشک خود قرار دهید، باید یک شکل مثلثی در پای تخت شما ایجاد کند. این قطعه را در جای خود نگه دارید و ملحفه اضافی را زیر تشک خود قرار دهید. سعی کنید مطمئن شوید که ورق اضافی به‌جای فشرده شدن در زیر برای بهترین نتیجه، به‌طور مرتب جمع شده است.
 4. بخش مثلثی شکل را پایین بیاورید و هر لبه ای را که زیر تخت شما آویزان است زیر تشک قرار دهید.

۶. تسلی دهنده یا لحاف را قرار دهید

در حالی که برخی ممکن است از واژه راحتی یا لحاف به جای هم استفاده کنند، این دو نوع روتختی لایه بالایی در واقع کاملاً متفاوت هستند. در حالی که روتختی یک تکه تخت خواب لحافی است که روی ملحفه های شما قرار می گیرد، لحاف از یک درج و یک روکش ساخته شده است – شبیه به بالش و روبالشی.

لحاف ها معمولاً راحت تر شسته می شوند زیرا می توانید آنها را در لباسشویی بیندازید، اما پوشاندن لحاف همیشه کار آسانی نیست. در حالی که لحاف‌ها نیازی به مونتاژ ندارند، ممکن است به شستشوی خاصی نیاز داشته باشند – اگرچه کمتر تمیز می‌شوند، زیرا اکثر افرادی که لفافه دارند از یک ورقه صاف استفاده می‌کنند.

نحوه پوشیدن لحاف یا روتختی

 1. لحاف یا روتختی را در همان جهتی که تخت خواب خود دارید، روی تخت خود قرار دهید.
 2. اطمینان حاصل کنید که مقدار مساوی از لحاف یا مواد روتختی روی هر طرف تخت آویزان است.
 3. اگر ملحفه های تنگ تری را ترجیح می دهید، لبه های لحاف یا روتختی خود را زیر تخت خود تا بزنید. اگر ظاهری شل را ترجیح می دهید، آن را همانطور که هست بگذارید.
 4. ملحفه رویی و لحاف را با هم در دست بگیرید و آن ها را تا کنید تا بتوانید الگوی داخل ملحفه های خود را ببینید.

۷. بالش اضافه کنید

هنگامی که ملحفه های شما مرتب شد، می توانید شروع به زیباسازی روتختی خود کنید. اندازه و نوع بالش‌هایی که استفاده می‌کنید می‌تواند در زمان تعیین نحوه ساخت تخت تفاوت ایجاد کند  .

بالش‌های سنگین‌تر مانند مموری فوم احتمالاً یک بالش پایه عالی می‌سازند، در حالی که مواد سبک‌تر مانند بالش‌های پایین‌تر برای استفاده به عنوان بالش کانونی مناسب هستند زیرا بسیار سبک و بلند هستند. خواه ظاهر کاربردی دو بالش استاندارد را ترجیح می دهید یا به احساس بلندی از شمع های یورویی علاقه دارید، شیک پوشی به بالش های خود به هنگام چیدن تخت خواب خود بهترین رنگ را اضافه می کند.

چگونه بالش ها را روی تخت بچینیم

 1. بالش های خواب خود را با گرفتن هر دو طرف و فشردن آنها روی هم پف کنید.
 2. بالش ها را سر تخت خود، در فضای بین لحاف تا شده و تخته سر یا دیوار قرار دهید. می‌توانید این بالش‌ها را به روش‌های مختلف بچینید، از جمله روی هم چیده شوند، با بالش‌های پرتابی برجسته شوند یا با شمع‌های اروپایی تکمیل شوند.
 3. برای داشتن ظاهری شیک و مد روز، پس از قرار گرفتن بالش‌های خود در محل کاراته، از وسط آن‌ها را خرد کنید.
 4. هر بالش پرتابی را جلوی بالش خواب خود اضافه کنید.

۸. کار را با پرتاب پتو روی تخت خود به پایان برسانید

پتوهای پرتابی برای غوطه ور شدن در شب مناسب هستند، اما صبح با آن ها چه کار می کنید؟ می‌توانید با چیدن پتوها روی تختتان، آن‌ها را به بخشی از دکوراسیون اتاق خود تبدیل کنید تا شیک و بدون دردسر به نظر برسند. چه از یک پتوی نرم و دنج از پشم گوسفند استفاده کنید یا از یک پتوی وزنی که استرس را کاهش می دهد ، می توانید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه یک تخت زیبا به نظر می رسد، آن را تکمیل کنید.

نحوه قرار دادن پتوی پرتابی روی تخت

 1. پتوی پرتابی خود را بردارید و آن را از وسط تا کنید (یا برای داشتن ظاهری ارگانیک، آن را خرد کنید).
 2. آن را روی پای تخت خواب خود حالت دهید، به طوری که طول پتو در عرض تخت شما باشد.

عادت کردن به مرتب کردن رختخواب خود هر روز می تواند به شما کمک کند روز خود را با شادابی شروع کنید. چه بخواهید با دقت گوشه های بیمارستان خود را بچسبانید یا فقط بخواهید لحافتان در پایان روز مرتب به نظر برسد، مرتب کردن تخت اولین قدم برای آماده کردن خود برای یک خواب عالی است.

آماده ضربه زدن به یونجه هستید؟ چند ملحفه دنج را در نظر بگیرید تا خواب خود را بسیار بهتر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =