چگونه یک خلاصه با کیفیت و اثر بخش بنویسیم؟

مهم ترین مساله ماسوای بحث هزینه خلاصه نویسی و سرعت تحویل، مقوله کیفیت خلاصه متن است. کیفیت تلخیص را می توان با عیار مشتری و متخصص سنجید. متخصص با بررسی تلخیص به این نتیجه می رسد که کیفیت کار تلخیص قابل قبول است یا خیر. تفاوت خلاصه نویسی خوب و ضعیف در این است که در تلخیص خوب و مطلوب، تمامی نکات کلیدی و مهم متن مبدا، استخراج شده است و هر آنچه نیاز است از مطالعه متن مبدا به دست آید در قالب یک تلخیص خوب و روان، ارائه شده است. برای نگارش یک خلاصه دقیق و مطلوب می بایست نکات مهمی را رعایت کنیم که به شرح زیر است :

 • از کلمات اضافی استفاده نکنید. روی کلمات کلیدی متمرکز شوید.
 • اطلاعات زیادی را صرفا در چند کلمه خلاصه کنید.
 • کلیدی ترین اطلاعات را در قالب جملات بسیار کوتاه در خلاصه نویسی بیاورید.
 • در تلخیص سعی کنید اطلاعات را به صورت یک نمودار درختی بر حسب اهمیت دسته بندی کنید.
 • پس از مشخص کردن موضوعات اصلی و فرعی، ابتدا موضوعات اصلی را آورده و در صورت نیاز به موضوعات فرعی اشاره کنید.
 • پس از نگارش کامل خلاصه نویسی، با بررسی مجدد اگر به این نتیجه رسیدید که بخش هایی از خلاصه نویسی اهمیت کمتری دارد از خلاصه نویسی حذف کنید.

کیفیت خلاصه رابطه مستقیمی با میزان تسلط مشتری به محتوا دارد.

کیفیت خلاصه نویسی بستگی به سطح سواد و میزان تسلط مشتری به متن دارد. اگر دانش آموز یا دانشجویی فصلی از کتاب را به خوبی یاد نگیرد تلخیص بایستی کاملا تشریحی و در برگیرنده تمامی موضوعات اصلی و فرعی باشد. اما اگر دانش آموز یا دانشجو تسلط نسبی به متن داشته باشد حجم تلخیص کمتر شده و محدود به بیان مهم ترین نکات کلیدی می شود. پس سنجیدن کیفیت تلخیص به میزان تسلط مشتری بستگی دارد.

ما در مرحله دریافت سفارش خلاصه نویسی متن، از مشتری سوالاتی را در خصوص درخواست اش می پرسیم. هدف مان این است که به صورت کامل با مشتری و تقاضایی که دارد آشنا شویم، سپس تلاش می کنیم بهترین سرویس را متناسب با نیاز مشتری ارائه دهیم. در تلخیص بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تخصصی، در خصوص چینش محتوا و گزینش نکات مهم تصمیم گیری می کنیم. در نهایت هدف مان تحویل خلاصه متن با بهترین کیفیت است.

ضمانت خدمات خلاصه نویسی تخصصی

ضمانت شامل تحویل به موقع و با کیفیت مطلوب پروژه است. همچنین تا یک سال از تاریخ صدور فاکتور، خدمات سفارش خلاصه نویسی تحت ضمانت مرکز (وارانتی) می باشد. بنابراین، از حیث اینکه خلاصه ای بدون ایراد دریافت خواهید کرد آسوده خاطر باشید. همچنین ضمانت نامه کتبی در صورت درخواست مشتری از طریق پست تحویل مشتری می گردد. در صورتی که در تحویل تلخیص متن به هر دلیل عمدی یا غیرعمدی تاخیری پیش آمد، مرکز ما سریعا نسبت به بررسی موضوع اقدام نموده و در صورت تایید وجود قصور ناشی از کوتاهی خلاصه نویس یا پرسنل در تاخیر، خسارت تاخیر پرداخت شده و گزارش انتقال وجه در حساب کاربری مشتری در سایت قابل رویت خواهد بود.

روش های خلاصه نویسی

برای خلاصه نویسی یک متن با توجه به نوع متن روش های مختلفی وجود دارد. برخی متون صرفا شامل کلمات هستند و برخی دیگر مملو از فرمول و قضایا و …! بنابراین برای تلخیص می بایست با روش های مختلف آشنا باشیم. مهم ترین روش های خلاصه نویسی به شرح زیر است :

 • یادداشت برداری : تهیه متنی که شامل مهم ترین نکات کلیدی باشد.
 • علامت گذاری : مشخص نمودن نکات مهم کلیدی در داخل متن حین مطالعه
 • حاشیه نویسی : ذکر نکات مهم در حاشیه صفحات متن در حین مطالعه
 • روش درختی (نمودار) : دسته بندی و تقسیم بندی موضوعات بر اساس اهمیت و اولویت – (ساختار شاخه و زیرشاخه)
 • روش هاروارد : این روش شامل ۸ مرحله مطالعه است.

مرکز خلاصه متن ها را به شیوه یادداشت برداری تحویل می دهد. هر جا نیاز باشد از روش درختی نیز برای ارائه بهتر خلاصه تخصصی استفاده می کند. می توانید با دریافت نمونه کار خلاصه نویسی با سطح کیفیت خدمات آشنا شوید.

خلاصه نویسی مقاله (چکیده نویسی)

خلاصه نویسی مقاله بسیار مهم است. شاید برخی این سخن را مطرح کنند که مقاله چکیده دارد، بخش نتیجه گیری دارد، پس نیازی به تلخیص مقاله نیست. این سخن صحیح نیست. ابتدا باید ساختار مقاله را درک کنیم. مقاله با هدف ارائه یک راه حل در مورد موضوعی خاص و واحد نوشته می شود. در مقاله بخش های مختلفی وجود دارد. هر مقاله شامل بخش های زیر است :

 • عنوان مقاله (صرفا مطالعه)
 • چکیده مقاله (صرفا مطالعه)
 • کلمات کلیدی مقاله (صرفا مطالعه)
 • مقدمه مقاله (مطالعه و یادداشت برداری)
 • مواد و روش ها (مهم – مطالعه و یادداشت برداری)
 • یافته ها و دستآوردها (مهم – مطالعه و یادداشت برداری)
 • مباحث و استدلال ها (مهم – مطالعه و یادداشت برداری)
 • نتیجه گیری (استنتاج) (مهم – مطالعه و یادداشت برداری)
 • تقدیر و تشکر (کم اهمیت – صرفا مطالعه)
 • منابع و مراجع و موآخذ (کم اهمیت – صرفا مطالعه)
 • ضمایم (پیوست ها) (مهم – مطالعه و یادداشت برداری)
 • اهمیت خلاصه نویسی مقاله در این است که برای دست یابی به نکات مهم مقاله، مطالعه کل محتوای مقاله زمان بر و خسته کننده است.

اهمیت تلخیص مقاله های تخصصی

اگر تعداد مقاله ها کم باشد شاید این کار به صرفه باشد اما وقتی تعداد مقاله ها زیاد باشد، مطالعه تک تک مقالات مشکل ساز خواهد شد. خلاصه نویسی مقاله در واقع برجسته تر نمودن تمامی نکات کلیدی و مهم یک مقاله است. خلاصه نویسی مقاله می بایست تمامی معانی و مفاهیم کلیدی را در اختیار شما قرار دهد به گونه ای که با مطالعه سندی بسیار کوتاه و کم حجم، درک صحیح و اشراف مطلوبی نسبت به محتوای مقاله و مسائل کلیدی آن داشته باشید. تلخیص مقاله کاری تخصصی است که نیازمند داشتن دانش و تخصص و مهارت و فن بیان قوی است. خلاصه نویسی مقاله تخصصی شامل ۳ بخش اصلی است :

 1. خواندن مقاله (مطالعه دقیق مقاله) : چکیده مقاله را با دقت مطالعه کنید. با دقت در مطالعه دقیقا متوجه شوید که مقاله در مورد چه موضوعی است و دقیقا به چه چیزی اشاره می کند. در نهایت نتیجه گیری مقاله را مطالعه کنید تا در ارزیابی کلی، بر محتوای مقاله مسلط شوید.
 2. تهیه پیش نویس مقاله (تعیین نکات مهم) : توضیح مختصری در مورد موضوع مقاله دهید. سپس بخش های مهم مقاله را بررسی کرده و نکات مهم را مشخص کنید. در تهیه پیش نویس در واقع تلاش این است گوشت را از استخوان کرد. به دنبال چهارچوب اصلی باشید. مهم ترین نکات را به طرق مختلف نظیر یادداشت برداری، حاشیه نویسی، پانویسی و … مشخص کنید.
 3. نوشتن خلاصه مقاله (نگارش ) : پیرامون موضوع تحقیق و روش ها و مواد و استدلال ها و بحث ها و نتایج و اهداف متمرکز شوید. به ترتیب از موضوع مقاله شروع کرده و تا بخش نتیجه گیری مهم ترین نکات را در نگارش خلاصه نویسی لحاظ کنید.

پس از نوشتن خلاصه مقاله، یک بار بازبینی کرده و در صورت نیاز بخش هایی را که در مطالعه به نظرتان کم اهمیت آمد حذف کنید. این خدمات کاملا دقیق در ترجمه صد اجرا می شود.

خلاصه نویسی پایان نامه (چکیده نویسی)

پایان نامه حجم زیادی دارد. منظور از حجم تعداد کلمات متن است. همچنین بر خلاف مقاله که حول یک محور خاص است در پایان نامه امکان دارد چندین موضوع مرتبط مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین، خلاصه نویسی پایان نامه نیازمند مطالعه دقیق تر است. یکی از مهم ترین کاربردهای خلاصه نویسی پایان نامه استخراج مقاله از پایان نامه است. توجه داشته باشید که استخراج مقاله از پایان نامه کار آسانی نیست. شاید برخی تصور کنند که می توان با کپی کردن از پایان نامه، مقاله ای را نوشت.

تالیف چندین مقاله با خلاصه کردن پایان نامه

خلاصه نویسی پایان نامه اگر به صورت حرفه ای انجام شود دقیقا مشخص می شود که چند مقاله قابل استخراج است. هر مقاله باید به یک سوال اساسی پاسخ دهد. در خلاصه نویسی پاسخ ها برجسته تر و دقیق تر می شوند. همین مساله باعث می شود تا به راحتی بتوان در خصوص تعداد مقاله های استخراجی به نتیجه رسید و برنامه ریزی دقیقی داشت. این مورد در سفارش تایپ نیز اهمیت دارد. مهم ترین مزیت تلخیص تخصصی پایان نامه در این است که می توان نتایج پایان نامه را تفکیک نمود. با تفکیک هر نتیجه می توان چکیده، مقدمه، روش پژوهش و تحقیق را برای هر نتیجه نوشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 1 =