چگونه یک راکت تنیس مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک راکت تنیس مناسب انتخاب کنیم؟

بازی تنیس یک بازی دو یا چهار نفره هست که در کشور ما هم قدمت دیرینه ای دارد. از بعد از جنگ جهانی دوم بازی تنیس وارد ایران شد. و شروع این ورزش در جهان به کشور انگلیس برمی‌گردد. یکی از دلایل افزایش و گسترش بازی تنیس در ایران هم حضور انگلیسی ها در مسجد سلیمان در دوره ی پهلوی اول بوده است. جالب است بدانید که در کشور انگلیس از این ورزش به عنوان یک ورزش اشرافی یاد می‌شده است. و حتی امروزه هم به دلیل گران بودن ابزار بازی می‌توانیم بگوییم تنیس یک ورزش گران قیمت است. به همین دلیل خرید راکت هایی که از لحاظ کیفیتی خوب باشد و مناسب شما باشد بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به چگونگی انتخاب یک راکت خوب میپردازیم.

یک راکت تنیس از چه اجزائی تشکیل شده؟

یک راکت تنیس از سه قسمت تشکیل شده است. صفحه یا head، زه یا string، دسته یا grip. در تنیس به شیوه ی در دست گرفتن راکت هم grip گفته میشود، این دو مفهوم اشتباه گرفته نشود. مساحت صفحات راکت تنیس بین ۹۵ اینچ مربع یا ۲۴۰ سانتی متر مربع تا ۱۱۰ اینچ مربع یا ۲۷۰ سانتی متر مربع متغیر است. زه راکت یکی از مهم ترین اجزای راکت تنیس است. و مقاومت آن جزو یکی از موارد مهم در انتخاب راکت میباشد. وزن راکتها هم اصولا بین ۲۴۹ گرم تا ۳۳۹ گرم میباشد‌.

بهترین جنس برای راکت چیست؟

در ابتدای رواج پیدا کردن بازی تنیس، تمامی راکتها از جنس چوب بودند. اما به دلیل مقاومت کمتر و پیشرفت و رواج بیشتر بازی تنیس، جنس راکتها به استیل، آلومینیوم و گرافیتی تغییر یافت. امروزه برای افرادی که به صورت حرفه ای بازی تنیس را دنبال می‌کنند بهترین انتخاب راکت تنیس گرافیتی است. راکت های آلومینیومی هم برای افرادی که به صورت تفریحی تنیس بازی می‌کنند مناسب است. قیمت این نوع راکت تنیس هم نسبت به راکت های گرافیتی ارزان تر است. اما برای افراد حرفه ای به دلیل خاصیت ارتجاعی این نوع فلز، که باعث می‌شود کنترل راکت سخت شود پیشنهاد نمی‌شود.

انتخاب راکت مناسب برای مبتدی تا حرفه ای

به پیشنهاد تنیس ۲۴ اگر شما مبتدی هستید و قصد دارید برای اولین بار راکت تنیس را تهیه کنید، بهتر است از مربی خود کمک بگیرید. اندازه ی صفحه راکت برای افراد مبتدی و حرفه ای متفاوت است. یا همانطور که در بالا اشاره کردیم انتخاب جنس راکت هم می‌تواند با توجه به اینکه چه مدت زمانی از راکت استفاده می‌کنید متغیر باشد‌. وزن راکت هم برای افراد مختلف متفاوت است. بهتر است خانم ها و آقایان هم از وزن های مربوط به گروه خود استفاده کنند‌. طول راکت تنیس هم مانند وزن راکت برای افراد مبتدی و حرفه ای متفاوت است‌. و آخرین موردی که در انتخاب راکت تنیس مهم است، ضخامت فریم راکت تنیس میباشد.

صفحه ی مناسب راکت تنیس 

صفحه ی راکت همان محدوده ی بیضی شکل است. داخل صفحه با زه های فلزی پوشانده شده است. سطح بازی شما در انتخاب سطح راکت تنیس شما تاثیر گذار است. مساحت بیشتر صفحه ی راکت تنیس باعث می‌شود کنترل توپ تنیس کمتر شود، چون قدرت بیشتری تولید میکند. اما به خاطر اینکه ناحیه ی وسیع تری را برای ضربه زدن در اختیار بازیکن قرار می‌دهد برای افراد مبتدی مناسب است‌. در بازی تنیس زمان بندی یا تایمینگ خیلی مهم است. دقت و ثبات بازیکن در زمان ضربه زدن به توپ در نتیجه ی بازی بسیار تاثیر گذار است. به همین دلیل افرادی که مبتدی هستند و هنوز زمان بندی حرفه ای ندارند با انتخاب راکتی با سطح بیشتر می‌توانند این ضعف را تا حدودی جبران کنند. البته این به معنای این نیست که راکت های تنیس با سطح بزرگ نیاز به زمان بندی خوب ندارد‌. افراد حرفه ای از راکت هایی با سطح کمتر استفاده می‌کنند، چونکه با چنین راکتی راحت تر میتوانند ضربات خود را کنترل کنند.

سایز دسته و طول مناسب راکت

انتخاب سایز دسته ی راکت تنیس به قدرت بدنی و توان دست های شما برمی‌گردد. راکت هایی که دسته ی بلند تری دارند فشار کمتری به دست شما وارد می‌کنند. هم چنین بلند بودن دسته ی راکت قدرت راکت را افزایش می‌دهد و امکان دسترسی به توپ های دورتر را فراهم می‌کند. از معایب راکت های دسته بلند این است که قدرت مانور شما را در بازی کاهش می‌دهد. و راکت کوتاه تر باعث می‌شود راحت تر ضربات خود را کنترل کنید. و نکته ی قابل توجه در انتخاب راکت های دسته بلند این است که یک راکت دسته بلند نباید وزنی بیشتر از راکت تنیس با دسته های کوتاه تر داشته باشد. طول کلی راکت ها بین ۲۷ اینچ یا ۶۸ سانتی متر تا ۲۹ اینچ یا ۷۳ سانتی متر میباشد. و همانطور که در بالا اشاره شد افزایش طول راکت تنیس باعث افزایش قدرت ولی کاهش کنترل ضربات در بازی می‌شود.

وزن مناسب راکت تنیس

وزن راکت شما به مبتدی یا حرفه ای بودن شما و هم چنین آمادگی جسمانیتان بستگی دارد. شاید در نگاه اول به بازی تنیس به عنوان یک ورزش بدون مصدومیت نگاه کنید. اما اگر راکت تنیس شما وزن مناسب با سطح بازی و بدن شما را نداشته باشد در گذر زمان می‌تواند باعث مصدومیت بدنی و بروز آسیب هایی در کمر یا شانه ها و دست‌هایتان شود‌. راکت های سبک تر برای افراد مبتدی مناسب تر هستند. از مزیت راکت های سبک می‌توان به سرعت عمل بالاتر این راکتها اشاره کرد. هم چنین استفاده از این راکت ها باعث می‌شود شما بتوانید مانور بیشتری در تنیس داشته باشید. اما راکت های سنگین تر برای افراد حرفه ای مناسب تر هستند. چونکه قدرت بیشتر و ثبات بالاتری دارند. به طور کلی به خانم ها توصیه می‌شود از راکت هایی با وزن بیشتر از ۲۸۰ تا ۲۹۰ گرم استفاده نکنند و هم چنین آقایان راکتهایی کمتر از ۲۷۰ تا۲۸۰ گرم استفاده نکنند. البته باز هم به جثه و آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد‌.

ضخامت بدنه راکت تنیس

راکت تنیس به سه دسته قدرتی، تعادلی و کنترلی تقسیم بندی می‌شوند. راکت قدرتی باعث می‌شود بازیکن ضربه ی قوی تری به توپ بزند، اما کنترل کمتری داشته باشد. ضخامت این راکتها اصولا بیشتر از ۲۸ میلیمتر میباشد و برای افراد مبتدی مناسب تر است. راکت های کنترلی ضخامتی تا ۲۲ میلیمتر دارند و برای افراد حرفه ای مناسب تر هستند. راکت های تعادلی نیز ضخامتی بین ۲۳ تا۲۷ میلی متر دارند. اگر شماهم مانند من مبتدی هستید بهتر است ضخامت راکتی که استفاده می‌کنید کمتر از ۲۲ میلیمتر نباشد. درواقع افراد مبتدی در بازی تنیس میتوانند هم از راکت های قدرتی و هم از راکتهای تعادلی استفاده کنند‌.

زه کشی راکت تنیس

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردم، زه راکت تنیس حتی اگر جنس خوبی هم داشته باشد بسته به میزان استفاده شما از راکت سالی یک تا دوبار نیاز به تعویض دارد. برای تعویض زه راکت تنیس خود نیاز به دستگاه دارید. اگر شما بازیکن حرفه ای هستید بهتر است یک دستگاه برای زه کشی در خانه ی خودتان داشته باشید. اما اگر به صورت تفریحی بازی تنیس را انجام می‌دهید میتوانید برای این کار به باشگاه ها نیز مراجعه کنید. مورد دیگری که برای تعویض زه راکت تنیس شما ضروری است، اندازه گیری دقیق زه ها می باشد. موقع اندازه گیری زه راکت درنظر داشته باشید که این زه در بیرون از راکت گره میخورد و این میزان را هم اندازه گیری کنید. برای زه کشی، هم می‌توانید از یک زه استفاده کنید هم اینکه برای هر ردیف سیم جدا گانه ای در نظر بگیرید.

جمع بندی راکت آماتور و نیمه حرفه ای و حرفه ای

افراد آماتور از راکت تنیس با صفحه پهن تر و ضخامت بیشتر دسته ی بلند تر و وزن کم تر استفاده کنند. هم چنین سالی یک تا دوبار زه کشی انجام دهند. راکت افراد نیمه حرفه ای هم دقیقا مانند افراد آماتور هست اما بهتر است وزن راکت تنیس افراد نیمه حرفه ای کمی سنگین تر انتخاب شود. افراد حرفه ای از راکتی با صفحه ی کوچکتر و ضخامت کمتر و با وزنی بیشتر استفاده کنند. این افراد بهتر است هر دوماه تا سه ماه یکبار راکت تنیس خود را زه کشی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 12 =