چگونه یک روف گاردن زیبا داشته باشیم؟

روف گاردن چیست؟

امروزه اهمیت به فضای سبز بیش از بیش احساس می شود. این اهمیت هم به دلیل مسائل محیط زیستی و هم به دلیل زیبایی وجود فضای سبز و تاثیر آن در کاهش اضطراب و عملکرد بدن است.

اما سکونت در آپارتمان ها بیشتر از پیش شده است و فضاهای شهری بسیار شلوغ، پس چگونه می توان محیط زیبای طبیعی را به منازل آورد؟ در اینجا است که طرح  ایده روف گاردن ها به میان آمد. فضاسازی پشت بام ها و حتی تراس های منازل آپارتمانی برای استفاده بهینه از فضا و حداقل های محیط زندگی.

معمولا پشت بام های منازل مکان هایی هستند که در طراحی ها  حداقل استفاده از آن ها می شود. اما امروزه با استفاده از وسایلی می توان این مکان ها را با توجه به وسعتشان به یک مکان تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد. یکسری از لوازمی که معمولا در طراحی ها روف گاردن بکار برده می شوند شامل موارد زیر هستند که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید از یکسری از این وسایل فقط در روف نمی توان استفاده کد بلکه می توان در تراس مانند : باربکیو، فلاورباکس و یا حی داخل منزل مانند آبنما، فلاور باکس، نیز استفاده کرد.

این وسایل علاوه بر روف قابلیت استفاده در حیاط ها و باغ ها نیز خواهد داشت.

 

آبنما

بیشترین مشکل استفاده از آب نما فضایی که قرار است به آن اختصاص داده شود. اما امروزه با نصب آبنماهای دیواری مشکل کمبود فضا هم از بین رفت و حتی در منازل آپارتمانی هم می توان این نوع از آبنما ها را براحتی نصب کرد.

آبنماها انواع مختلفی دارند که متناسب با فضا و کاربری آن ها نصب می شوند، مانند: آبنما ریزشی شیشه ای، موزیکال، پرده ای، هارمونیک، دکوراتیو، صخره ای و ……..

قبل از خرید شما نیاز به یک سری اطلاعات دارید این اطلاعات ازمتراژ فضایی که شما قرار است آبنما را درآن نصب کنید تا متریال استفاده شده و بودجه مورد نظر شما برای تهیه آبنما می باشد.

انواع آبنما

آبنما مستقر( ثابت) :  جزء آبنماهای اولیه به حساب می آیند که در ساخت آن ها از پمپ ثابت استفاده می شود. اساس کارشان بر پایه فواره ونازل هستند و آب گردشی تنها می تواند به سادگی آب را فواره کند.

آبنما غیر مستقر( متحرک) : این نوع از آبنماها جز دسته مدرن و پیشرفته تر هستند که به دلیل به کارگیری یکسری پمپ ها و کلیدهای الکتریکی بیشتر می توانند حرکت ها و افکت های خاصی را ایجاد کنند.

تنوع در ساخت آبنماها بسیار زیاد است به طور می توان گفت از لحاظ نصب و ساخت به دستهای زیر تقسیم می شوند:

 • آبنما باغی
 • آبنما کلاسیک
 • آبنما خانگی
 • آبنما مدرن
 • آبنما آبشاری
 • آبنما میدانی
 • آبنما صخره ای
 • آبنما دیواری
 • آبنما پرده ای
 • آبنما مه پاش
 • آبنما شیشه ای
 • آبنما آب و آتش
 • آبنما هارمونیک
 • آبنما موزیکال
 • آبنما کف خشک
 • آبنما تونلی
 • آبنما نوشتاری

این ها تنها یک سری از نمونه های آبنماهای موجود در بازار هستند و نمونه و مدل های دیگر هم می توان یافت.

 

آلاچیق

در اصل نام این واژه در زبان فارسی تارم یا طارم، کوخ، کلاه فرنگی،کپر و سایبان می باشد اما امروزه از واژه ترکمنی آن یعنی آلاچیق استفاده می شود. آلاچیق معمولا به فضایی مستقل از بقیه ساختمان، مسقف که از اطراف باز یا نیمه باز است تشکیل شده است. معمولا از این سرپناه زمانی استفاده می شود که دیدی کامل نسبت به فضای اطراف داشته باشند و به همین دلیل است که در باغ ها، ویلاها، پارک، جنگل یا ساحل از این وسیله استفاده می شود. آلاچیق در اصفهان  به دلیل وجود باغ ها تفریحی بسیار و مناطقی تفریحی مثل پارک ها بسیار به چشم می خورد و سفارش های بسیار بالایی دارد.

این سازه با توجه به نوع ساخت متناسب با هر مکانی هستند. چه شما بخواهید از یک فضایی سبز به همراه باران لذت ببرید و چه از یه محیط بیابانی و باد، این گزینه می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

 مواد به کاربرده شده در ساخت آلاچیق:

اولین مسئله برا ی ساخت آلاچیق، ایجاد یک سازه است. جنس این سازه ها معمولا از جنس فلز یا چوب هستند. این مسئله به دو عامل بستگی دارد. آب و هوای منطقه و تمایل مشتری. بسیاری از طراحان معتقدند بهتر است از متریال بومی همان منطقه در ساخت استفاده شود. اما در نهایت این خود مشتری است که نظر نهایی را اعلام می کند.  سقف آلاچیق جز پیکره های بسیار مهم آن است. میزان شیب و مواد به کاربرده شده در سقف هم بسته به نوع آب و هوا و میزان بارندگی در منطقه می تواند متغییر باشد. اگر آلاچیقی با دوام بالا مورد نظر ما است پس پوشش سقف بهتر است آهن کشی شود و با توجه به بسته یا نیمه باز بودن دیگر قسمت ها از فلاشینگ و ترمود استفاده شود.

همانطور که قبلا هم گفته شده آلاچیق ها فاقد دیوار هستند یا نیمه باز هستند. معمولا در دیوار کشی یکسری از قسمت ها از شیشه، چوب و حتی گیاهان برای پوشش دهی و زیبایی دو چندان کار استفاده می شود. تمامی این موارد به سلیقه مشتری و نوع بودجه در نظر گرفته شده برای پایان کار از طرف مشتری بستگی خواهد داشت.

امروزه برای ساخت آلاچیق های مدرن یا سنتی  از پارچه، شیشه های نشکن، چوب و فلز استفاده می شود. از ویژگی های مثبت پارچه های به کار برده شده در ساخت می توان به نور دهی بیشتر و انعطاف پذیری بسیار بالا، نیمه خودکار یا تمام خودکار کردن دیواره ها و سقف برای باز و بسته بودن فضا اشاره کرد. مترال شیشه همانطور که از نام آن پیدا است علاوه بر حفاظ بسیار خوب در برابر باد و باران دید کلی محیط بیرون را خواهید داشت. در فضاهای سبز و حتی بارندگی این نوع طراحی زیبایی دوچندانی به محیط داخلی خواهد داد اما هزینه های ساخت آن می تواند گاها بالاتر از دیگر مواد باشد. نکته مهم این است که اگر در ساخت سازه از فلز استفاده شد حتما برای کاور کردن آن از رنگ های اپوکسی یا رنگ های پوشش دریایی استفاده شود. اگر سازه ایجاد شده چوبی بود نیز بهتر است از چوب ترمووود استفاده شود. این نوع پوب عایق حرارتیف برودتی و صوتی بسیار عالی و در طراحی سیار منعطف است.

همانطور که اشاره شد فلز جز محبوب ترین ها و بادوام ترین نوع سازه ها است که ترکیب آن با گیاهان بسیار زیبا خواهد بود. امروزه حتی از مواد بازیافتی هم در تولید این سازه ها استفاده می شود و شاهد  ترکیبی از مدرن و سنتی بودن طراحی ها در تولید این سازه ها هستیم. بیشترین متریال هایی که در نوع سنتی هنوز هم بسیار طرفدار دارد حصیر و چوب است. بسیاری از مشتری ها تمایل بسیار زیادی در ترکیب دو حالت  مدرن و سنتی دارند به همین دلیل  وجود این ترکیبات (چوب و حصیر) می توان کامل متناسب با انتظارات آن ها باشد.

آلاچیق از پیش ساخته شده

یکسری از آلاچیق ها به صورت پیش ساخته تولید می شوند. در این نوع سازه ها شما کل پیکره را به صورت تمام شده خواهید دید و متناسب با فضایی که قرار است در آن تعبیه شود می توانید یکی از مدل ها را انتخاب  و سفارش دهید.

 

دستگاه  باربکیو

باربکیو کردن به یک نوع روش پخت که بیشتر برای انواع  گوشت یا دیگر مواد گیاهی گفته می شود . در این روش گوشت در معرض غیر مستقیم آتش قرارداده شده و بصورت یکنواخت می پزد. این آتش بوسیله چوب، برق یا حتی گاز تولید می شود. سایز بندی باربکیوها به گونه ای است که در هر محیطی می توان آن ها را قرار داد. این وسیله به خصوص برای محیط های آپارتمانی برای درست کردن کباب و گریل کردن هر غذای دیگر بسیار مناسب است.

 

مزایای استفاده از باربکیو

همانطور که گفته شد از باربکیو بیشتر برای کباب کردن انواع گوشت استفاده می شود. استفاده از آن باعث می شود، گوشت آبدارتر باشد و خشک نشود، که این مسئله به دلیل حرارت یکنواختی است که ایجاد می کند. قابلیت تنظیم حرارات دلخواه، ایجاد بوی دودی در نوع زغالی آن، قابلیت تنظیم سیستم خودکار و ایمنی بالا در هنگام استفاده می توان نام برد.

 

تفاوت گریل و باربکیو

در گریل یا همان کباب کردن گوشت در معرض مستقیم آتش قرار دارد و با توجه به ان زمان پخت کمتری هم قطعا خواهد داشت. در باربکیو گوشت در معرض مستقیم آتش نیست و زمان پخت و آبدار بودن  بیشتر  خواهد بود.

 

انواع باربیکو

 

باربکیو گازی

همانطور که از اسم آن مشخص است، از گاز شهری یا مایع برای سوخت مصرفی استفاده می شود و جز پر مصرف ترن ها در دنیا به حساب می آید. از جنس های به کاربرده شده در این نوع باربکیوها می توان به چدنی، استیل، آجری و … اشاره کرد. خوبی این نوع باربکیوها این است که نیاز به تمیزکاری زیادی ندارند.

 

باربکیو زغالی

این نوع باربکیو مورد پسند افرادی است که طعم زغالی و دودی غذاها را بسیار دوست دارند. نسبت به دیگر نوع باربکیوها به دلیل تولید حجم بالای خاکستر تمیزکاری بیشتری نیاز دارند. به دلیل ارزان تر بودن آن نسبت به دیگر انواع پر مصرف تر است.

 

باربکیو گابیونی

نوعی باربکیو سنگی است. البته این نوع باربکیو به وسیله سیم هایی مانند سبد بسته می شوند و درون ان ها با مواد سنگی پر می شود. استفاده از سنگ های زیبا باعث زیبایی بسیار زیاد این نوع طراحی باربکیو می شود و نمای زیبایی به آن می دهد.

باربکیو آجری

همانطور که از نام آن پیداست در ساخت آن از آجرهای مخصوص و متناسب با حرارت استفاده می شود فضا آن بسته است و به همین دلیل چون خاکستر در فضای بسته قرار می گیرد تمیز کردن نیاز ندارد.

 

باربکیو برقی

از این نوع باربکیو ها از برق استفاده می شود. پس به دلیل استفاده از سیم و برکشی محدودیت جابه جایی خواهد داشت. از لحاظ تمیزکاری و دیگر موارد نیز مانند مدل گازی عمل می کند.

باربکیو ها ترکیبی

این مدل از باربکیوها در دوحالت کار م یکنند برای مثال زغالی،گازی یا گازی، برقی و …. برای مثال در مدل گازی، زغالی شما هر زمان که تمایل به دودی شدن غذا داشتید می توانید از مدل زغالی آن استفاده کنید و یا از درجه حرارت تنظیم شده متناسب با نوع خوراکی خود استفاده کنید. چون مدل گازی مانند زغالی شعله پرحرارتی ندارد برای خوراک های با بافت سفت تر هم میتوانید از زغالی آن استفاده کنید. یا زمان هایی که نیاز به درست کردن سریع آتش دارید از حالت گازی آن که نسبت به زغال راحتر روشن می شود و تمیزکاری کمتری نیاز دارد استفاده کنید.

در یکسری از مدل های باربکیو ها علاوه قسمت گریل و باربکیو، دستگاه شامل شعله های تکی یا چندتایی گاز و حتی سرخ کن هم هستند این دستگاه جز کامل ترین انواع هستند که تمامی نیاز ها را یک جا در خود خواهند داشت.

فلاور باکس چیست؟

این واژه انگلیسی است و به معنای جعبع گل می باشد. اما کاربرد آن به چه صورتی است؟ امروزه به دلیل وجود محیط های آپارتمانی برای زندگی و نبود حیاط های پر از گل و گیاه مثل قدیم، این بخش از طراحی های داخلی باعث شادتر شدن محیط زندگی می شود و بخش حذف شده باغچه های قدیم را به منازل بیاورد.

انواع فلاور باکس

کارآیی بسیار بالای جعبه های گل و استقبال افراد از این سبک  از طراحی داخلی باعث ایجاد طرح های متنوع در این زمینه شده است:

 • فلاور باکس دیواری
 • فلاور باکس زمینی
 • فلاور باکس آویزی

از نمونه های بسیار پر کاربرد آن می باشد.

 

فلاور باکس زمینی

همان طور که از نام آن مشخص است این نوع از جعبه های گل با سطح کاملا در ارتباط هستند و بروی یک سطح قرار دارند. این سطح یا کف زمین است یا بروی یه طاقچه تعبیه شده. در هر صورت کف باکس به یک سطح کامل متصل است. در این نوع باکس ها می توانید انواع گل و حتی سبزیجات هم بکارید. این نوع باکس ها متناسب برای گل هایی هستند که درختچه ای، گل هایی با قامت بلند در رشد یا نیاز به آب دهی زیادی دارند، می تواند استفاده شود.

فلاور باکس دیواری

این نوع از جعبه ها از کف خالی هستند و یک طرف بدنه به دیوار و فضای مورد نظر نصب می شود . معمولا در فضاهای که از عرض بسیار کم هستند و یا دیوارهای بلندی دارند و این بلندی دیوار با تزینی قرار است پوشیده شود و یا بر زیر پنجره ها از این سبک از باکس ها استفاده می شود. گیاهان بعد از رشد و یا در همان ابتدا حالت آویزان دارند بسیار برای این نوع گلدان و در دو چندان کردن زیبایی آن ها بسیار تاثیر گذار هستند.

 

فلاور باکس آویزی

این نوع فلاور باکس ها معمولا بروی  لبه بالکن ها و پنجره ها تعبیه می شوند برای نصب آن ممکن است نیاز به یه بست فلزی برای نگهداری آن هم داشته باشیم که بستگی به فضایی که قرار است باکس قرار داده شود دارد. در این نوع جعبه ها هم بهتر است از گل های آویزان و رونده برای زیباتر شدن فضا استفاده شود.

معمولا فلاور باکس در اصفهان از نوع آویزی و دیواری بیشتر برای منازل و از نوع زمینی بیشتر برای محیط بیرونی باغ ها سفارش داده می شود.

 

متریال به کاربرده شده در ساخت فلاور باکس

بسته به نوع فضا، محیط، بودجه فلاور باکس ها در انواع سفالی، بتنی، شیشه ای، چوبی، پلاستیکی ، فلزی، سنگی یا ترکیبی یافت می شوند.

 • فلاورباکس سفالی: این نوع از باکس ها جنبه سنتی به محیط می دهند. از لحاظ استحکام پایین هستند ولی از نظر زیبایی شناختی بالا. بهتر است رد فضاهای داخلی یا کم رفت و آمد از آنها استفاده شود.
 • فلاور باکس بتنی: از نظر استحکام بسیار بالا و قابلیت سفارش دادن آن در طرح ها مختلف وجود دارد اما بسیار سنگین هستند و بهتر است در مکان قرار داده شوند که نیاز به جابه جایی مکرر وجود نداشته باشد. نوع سبکتر آن هم در بازار موجود است که قیمت بالاتری دارد.
 • فلاور باکس چوبی: به دلیل وجود رطوبت بسیار بالا در کاربری آن چوب بکاربرده شده در آن روکش و جنبه تزینی و سنتی به کار دادن را دارد. در نوع آویزان و دیواری بیشتر کاربرد دارد. در بین طرح ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
 • فلاورباکس فلزی: برای جلوگیری از آن از ضد زنگ ها و رنگ ها مخصوص در تولید آن استفاده می شود. و برای جلوگیری از رطوبت بیشتر معمولا به صورت آویزان و دیواری نصب می شود.
 • فلاور باکس پلاستیکی: ارزان قیمت بودن، رنگ بندی های زیاد و سبک بودن این نوع از باکس ها باعث استفاده بسیار زیاد از این نوع از جعبه ها شده است در برابر دیگر باکس ها از لحاظ زیبایی شناختی پایین تر هستند.
 • فلاور باکس شیشه ای: مقاومت بسیار پایینی نسبت به دیگر باکس ها دارد اما زیبایی شناختی آن بسیار بالا است و بیشتر با ترکیب فلز و چوب استفاده می شود.
 • فلاور باکس سنگی: در ساخت این جعبه ها معمولا از تراورتن یا مرمر استفاده می شود که قطعا هزینه بالاتری هم خواهد داشت. استحکام بالا و سنگینی آن دو ویژگی در تضاد هم برای این
 • فلاور باکس ترکیبی: همانطور که از اسم آن مشخص است در ساخت آن از ترکیب دو یا چند متریال استفاده می شود.

 

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز یا گرین وال ها جز زیباترین بخش طراحی ساختمان به حساب می آیند. دیوار سبز در اصفهان بسیار پر طرفدار تر از قبل شده است .دیوار پوششی سبز رنگ از گیاهان متناسب با این نوع طراحی که نمای ساختمان را بسیار زیبا و دلنشین می کند برخلاف نماها آجری، سنگی و ….

این نوع طراحی و حتی نحوه آبدهی مکانیزه و متناب با فضای آن بخصوص برای زندگی های امروزه شهری هم بسیار مناسب است. از یک طرف فضای شهری را دلنشین تر می کند و از طرف با توجه به آلودگی هوا بخصوص در شهرهای شلوغ م یتواند گزینه مناسبی باشد. دیدن این فضاهای سبز دیواری ارامش ایجاد می کند و از سطح استرس های زندگی شهری اندکی کم خواهد کرد.

گرین وال ها به دلیل راحتی در نصب بسیار مورد پسند قرار گرفته اند و با توجه به سلیقه سفارش دهنده در دو نوع مصنوعی یا طبیعی سفارش داده می شود.

 

خصوصیت گرین وال

 • درمدل طبیعی آن بهتر است از گیاهان استفاده شود که بتوان بصورت عمودی ان ها را کاشت.
 • به دلیل تامین نور این گیاهان چون در محیط بیرونی کاشت می شوند درختچه ها م یتوانند گزینه مناسبی باشند
 • گیاهانی که در زمین کاشت می شوند از مواد مغذی در خاک استفاده می کنند اما این گیاهان از دیوار و موادی که در پمپ های مخوص شان تعبیه شده است تغذیه می کنند. سیستم آبیای هم در دیوار نصب خواهد شد.
 • در هنگام طراحی و نصب دیوار سبز می توان از گیاهان مختلفی استفاده کرد. این کار زیبایی طرح را چند برابر خواهد کرد. البته توجه داشته باشید این گیاهان انتخابی از لحاظ نور دهی و میزان آب در یک سطح قرار گرفته باشند.

 

مزیت دیوار سبز

کاهش دمای هوا:  همانطور که گفته شده زندگی شهری شلوغ و پر از آلاینده های مختلف است که منواکسید هوا را افزایش می دهند. این افزایش آلایندگی برای محیط زیست هم بسیار مضر است. نماهایی با طرح گرین وال ها به رفع و کاهش این نوع آلودگی ها قطعا بسیار کمک خواهد کرد. پس اگر نگران میزان آلودگی فضای زندگی خود هستید بهتر است از این سبک نماهای طبیعی استفاده کنید. از طرفی این کاهش آلایندگی خود به کاهش دمای محیط اطراف نیز کمک می کند.

عایق صوتی: شاید برایتان جالب و حتی غیر قابل باور باشد که گیاهان می توانند عایق صوتی بسیار مناسبی باشند. گیاهان هر نوع آلودگی حتی صوتی را هم به خود جذب می کنند. همین عوامل کاهندگی آلودگی صوتی و محیطی خود در ایجاد حس آرامش بیشتر افراد بسیار کمک کنده است.

حفاظت از ساختمان: یکی دیگر از مزایای این گیاهان زیبا محافظت از ساختمان در برابر باران ، نور مستقیم آفتاب و باد و… است. حتی در تابستان ها که شدت آفتاب بسیار زیاد است و با گرم شدن دیوار محیط داخلی هم بسیار گرم و غیر قابل تحمل می شود این گیاهان می توانند بصورت عایق عمل کنند.

 

 

از چه گیاهانی برای دیوار سبز میتوان استفاده کرد؟

قبل از هر کاری باید ابتدا شرایط اقلیمی مورد نظر را کامل بررسی کرد. دانستن  فاکتورهایی مانند، نور خورشید، میزان رطوبت هوا، کیفیت آب آبیاری، دمای محیط، ارتفاع و … بسییار مهم است. حتی توجه به این نکته که دیوار مورد نظر در چه جهتی از تابش نور قرار دارد. تمامی این موارد برای انتخاب نوع گیاه مورد نظر بسیار کاربردی و مهم است. بیشترین گیاهان سازگار و چرکاربرد با این سبک از طراحی که مورد استفاده قرار می گیرند شامل، پاپیتال(عشقه)، لیزوماکیا، ناز فرانسوی، شیرخشت، پیچ امین الدوله است. دیوار سبز در اصفهان با توجه به آلایندگی بالای این شهر و خشکی هوا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

به طور کل بهترین گزینه گیاهان بومی آن منطقه است. چون کاملا با شرایط محیطی وفق شده اند اما گیاهان ناسازگار برای دوام بالاتر شرایط بیشتری را نیازمند هستند که طبعا ایجاد این شرایط مناسب هزینه های بالاتر را به دنبال خواهد داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.