کاربردهای امروزی زبان برنامه نویسی C

یک افسانه رایج درباره زبان C وجود دارد که مدعی است این زبان برنامه نویسی دیگر منسوخ شده است و کسی از آن استفاده نمی کند. به طور کلی ، مردم فکر می کنند برنامه هایی که به زبان C نوشته می شوند روز به روز در حال کاهش هستند.

اما ، این یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که C هم اکنون به عنوان یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین زبان ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. دانش برنامه نویسی بدون زبان C ناقص است. و این زبان همچنان بر قلمرو برنامه نویسی حکمفرمایی می کند.

 نرم افزارهای متنوع در دنیای واقعی

کاربردهای زبان C تنها به توسعه سیستم عامل هایی مانند ویندوز یا لینوکس محدود نمی شود بلکه به توسعه رابط کاربری گرافیکی (GUI) و محیط های توسعه یکپارچه(IDE)نیز مرتبط است.

 کاربردهای ارائه شده برای زبان برنامه نویسی C

۱-سیستم عامل

اولین سیستم عامل که با استفاده از یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ساخته شد UNIX بود که به زبان برنامه نویسی C طراحی شده است. بعدها ، مایکروسافت ویندوز و برنامه های مختلف اندروید با زبان C نوشته شدند.

۲-سیستم های تعبیه شده

زبان برنامه نویسی C برای نوشتن برنامه ها و درایور سیستم های تعبیه شده ، گزینه ای بهینه شناخته می شود ، زیرا از نزدیک با سخت افزار دستگاه ارتباط دارد.

۳- واسط گرافیکی (GUI)

واژه GUI مخفف Graphic User Interface است. Adobe Photoshop ، که از قدیم یکی از محبوب ترین ویرایشگرهای عکس ، با کمک C ساخته شد.

بعداً ، Adobe Premiere و Illustrator نیز با استفاده از زبان برنامه نویسی C ایجاد شدند.

۴-پلتفرم های جدید برنامه نویسی

C نه تنها ++C را که یک زبان برنامه نویسی شامل تمام ویژگی های C علاوه بر مفهوم برنامه نویسی شی گرا می باشد متولد کرده است بلکه زبانهای برنامه نویسی متنوع دیگری مانند MATLAB و Mathematica که در دنیای امروز کاربرد زیادی دارند، نیز بوجود آورده است.

۵- گوگل

سیستم فایلینگ گوگل و مرورگر کروم گوگل با استفاده از زبانهای برنامه نویسی c و c++ توسعه یافته اند.بجز اینها انجمن متن باز گوگل (google open source community) تعداد زیادی از پروژه ها را با استفاده از C و ++C انجام می دهد.

۶- نرم افزارهای Mozilla Firefox و Thunderbird

از زمانی که Mozilla Firefox و Thunderbird پروژه های منبع باز ایمیل محور بودند ، بااستفاده از C / C ++ نوشته شدند.

۷- MySQL

MySQL ،  همچنین به عنوان یک پروژه منبع باز که مورد استفاده در سیستم های مدیریت پایگاه داده است با C / C ++ نوشته شده است.

۸- طراحی کامپایلر

یکی از محبوب ترین کاربردهای زبان C ، ایجاد کامپایلرها بود. کامپایلرهای چندین زبان برنامه نویسی دیگر با در نظر گرفتن اینکه ارتباط C با زبانهای سطح پایین موجب درک آسانتر آن توسط ماشین است طراحی شده اند.

چندین کامپایلر محبوب شامل Bloodshed,Dev-C,Clang c,MINGW,and Apple C توسط زبان c طراحی شده اند.

۹- بازی و انیمیشن

از آنجا که زبان برنامه نویسی C به دلیل کامپایلر محور بودن نسبتاً سریعتر از Java یا Python است ، کاربردهای زیادی در زمینه بازی پیدا کرده است.

برخی از ساده ترین بازی ها مانند Tic-Tac-Toe ، بازی Dino ، بازی Snake و بسیاری دیگر به زبان  cکدنویسی شده اند.

با گسترش نسخه های پیشرفته گرافیکی و توابع ، Doom3 یک بازی تیرانداز ترسناک شخص اول توسط id Software برای Microsoft Windows با استفاده از زبان برنامه نویسی C در سال ۲۰۰۴ طراحی شد.

۱۰ – c و ویروس COVID19

برای اولین بار از مارس ۲۰۱۵ زبان برنامه نویسی C ، جاوا را به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در فهرست شاخص محبوبیت زبانهای برنامه نویسی سازمان TIOBE کنار زد.

TIOBE حدس می زند که ممکن است همه گیری کووید ۱۹  پشت این اوج گیری باشد.در حالیکه صاحبنظران تصدیق می کنند که شیوع ویروس، ممکن است تنها یکی از دلایل مختلف باشد ، سازمان TIOB اظهار می دارد که برخی از زبانهای برنامه نویسی با شیوع ویروس به رتبه های بالاتر رسیده اند.

اخیرا C و ++C به دلیل آنکه در دستگاه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، این در حالی است که زبانهای Python و R  نیز که در داده کاوی کاربرد فراوان دارند برای یافتن پادزهر ویروس ، مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا C می تواند رتبه برتر را حفظ کند ؟

پل جانسون ، مدیرعامل شرکت TIOBE معتقد است که زبان C  میتواند حداقل نیمی از سال ، صدرنشینی خود را حفظ کند ، زیرا او در آینده نزدیک گرایش بازار را به سمت جاوا نمی داند. جدول TIOBE از موتورهای جستجوگری مانند Google , Bing , Yahoo برای تخمین تعداد مهندسین ماهر ، دوره های آموزشی و فروشندگان مربوط به زبانهای برنامه نویسی استفاده می کند.

فهرست ۱۰ زبان برنامه نویسی برتر TIOBE در ژوئن ۲۰۲۰ :

۱- C با ۱۷.۷ درصد

۲- Java با ۱۶.۲۸ درصد

۳- Python با ۹.۱۲  درصد

۴- ++C با ۶.۱۲  درصد

۵- C# با ۴.۲۹  درصد

۶- Visual Basic با ۴.۱۸  درصد

۷- Java Script با ۲.۶۸ درصد

۸- PHP با ۲.۴۹ درصد

۹- SQL با ۲.۰۹ درصد

۱۰-R با ۱.۸۵ درصد

خلاصه

بسیاری از شرکت های پیشرو در جهان برای کاربردهای حرفه ای خود از C استفاده می کنند که تصور منسوخ شدن زبان c را ، پاک میکند.

این زبان هنوز هم مطلوب ترین زبان برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان back-end است.

ما ، در اینجا به کاربردهای C در دنیای واقعی پرداختیم. دیدیم که C در همه زمینه های سخت افزاری و توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد و این، زبان برنامه نویسی c را به زبانی مفید برای توسعه دهندگان آینده نرم افزار ، متخصصان نرم افزار و البته کسانی که از این زبان برای طراحی رابط های پیچیده استفاده می کنند ، خواهد نمود.

نویسنده : DATAFLAIR TEAM and Paul Krill

ترجمه  : مهندس نریمان زعیم کهن 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =