کاربردهای ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق گرم ، نوعی از ورق های فولادی است که  بدون پوشش روغنی تولید می شود. این ورق فولادی پرکاربرد دارای فواید بسیاری در زندگی روزمره ما میباشد که  ارزش آن را بیش از پیش در نظر ما بزرگ میکند.

ورق سیاه به دلیل خاصیت های  فیزیکی و مکانیکی مثل مقاومت بالا در برابر خوردگی، انعطاف پذیری بالا و قابلیت شکل دهی بالا، در بسیاری از صنایع اقتصادی ،نظامی،تجاری ،ساخت و ساز، خودروسازی، تولید لوازم خانگی، تجهیزات برقی و الکترونیکی، صنایع غذایی و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

ورق سیاه به دلیل مزایایی که دارد، در صنعت ساخت و ساز بسیار پر کاربرد است. این نوع ورق فولادی به خاطر مقاومت بالا در برابر خوردگی، انعطاف پذیری بالا، ضخامت قابل تنظیم و هزینه کم، به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی در ساختمان های فلزی و پوشش های ساختمانی استفاده می شود.

کاربرد ورق سیاه در ساختمان سازی

ورق سیاه معمولاً در ساختمان های صنعتی، تجاری و مسکونی به کار می رود. این ورق ها به عنوان پوشش داخلی و بیرونی سازه های فلزی استفاده می شوند و می توانند به عنوان پوشش دهنده های کف، دیوار و سقف ساختمان های مختلف استفاده شوند

از دیگر کاربرد های ورق سیاه  در صنعت ساختمان استفاده از آن برای ساخت قطعات فلزی مانند پله ها، درب ها، پنجره ها، نرده ها و چهارچوب های درب و پنجره استفاده می شود. این ورق ها به دلیل قابلیت شکل دهی و سازگاری با انواع پایه های فلزی، در تولید قطعات دقیق و بسیار ظریف مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی این نوع ورق فولای به عنوان یکی از مواد پرکاربرد در این صنعت شناخته می شود که قیمت روز ورق سیاه با توجه به عوامل مختلف قابل تغییر است.

کاربرد ورق سیاه در صنایع نظامی

.ورق سیاه در صنایع نظامی مختلف  به عنوان یکی از مواد اولیه برای ساخت قطعات مختلف مانند قطعات بدنه و تجهیزات نظامی استفاده می شود.

به عنوان مثال ، در ساخت تجهیزات نظامی مختلف مانند تانک ها، برای ساخت بدنه و قسمت های درونی مانند پنجره ها و درها استفاده می شود.

ورق سیاه همچنین برای ساخت قطعات نظامی مانند صفحات نگهدارنده و دیواره های جانبی کشتی ها و زیردریایی ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این ورق ها به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشار، برای مصارف نظامی بسیار مناسب هستند زیرا هرچقدریک ورق فشار بیشتری را تحمل کند امنیت سرنشینان آن بیشتر حفظ میشود.

همچنین، ورق گرم برای تولید قطعات نظامی مانند قطعات هواپیماها و هلیکوپتر به عنوان بخشی از بدنه آنها به کار می روند و به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و خوردگی، برای مصارف نظامی بسیار مناسب هستند.

در نتیجه  ورق سیاه به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی منحصر به فرد، در صنایع نظامی برای ساخت قطعات مختلفی مانند قطعات بدنه، تجهیزات، صفحات نگهدارنده و دیواره های جانبی کشتی ها و زیردریایی ها، قطعات هواپیماها و هلیکوپتر ها و بسیاری مصارف دیگر استفاده می شود

کاربرد ورق سیاه در لوازم خانگی

ورق سیاه در صنایع تولید لوازم خانگی به عنوان یکی از مواد اولیه برای ساخت قطعات مختلفی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال، فر، ماشین قهوه ساز، پخت کن، ماشین خشک کن و … استفاده می شود.

مقلا این ورق به عنوان بخشی از بدنه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، به عنوان پوشش داخلی و بیرونی یخچال و فر، به عنوان بخشی از بدنه ماشین قهوه ساز و پخت کن و به عنوان بخشی از بدنه ماشین خشک کن لباس  استفاده می شود.

ورق سیاه همچنین برای تولید لوازم بسیار پرکاربرد مانند ماشین حساب، تلویزیون و رادیو نیز به کار می رود. این ورق ها به دلیل قابلیت شکل دهی بالا و قابلیت تولید قطعات دقیق، برای مصارف تولید قطعات الکترونیکی بسیار مناسب هستند.

ورق سیاه به دلیل خواص منحصر به فرد خود، در تولید لوازم خانگی بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد

کاربرد ورق سیاه در خودرو سازی

ورق سیاه در صنایع خودروسازی به عنوان یکی از مواد اولیه برای ساخت قطعات مختلفی مانند بدنه خودرو، درب آن، پنجره آن  و بسیاری دیگر از قطعات خودرو استفاده می شود.

مثلاً، ورق سیاه به عنوان بخشی از بدنه خودرو، به عنوان ورق پوشش کلی خودرو و  درب ها و پنجره ها وقطعات تزئینی مانند رینگ های چرخ و بسیاری دیگر از قطعات خودرو استفاده می شود.

همچنین از ورق گرم  برای ساخت قطعات مهم خودرو مانند سیستم ترمز، سیستم تعلیق و سیستم انتقال قدرت نیز به کار می رود. این ورق ها به دلیل قابلیت تکل پذیری و مقاومت بالا در برابر خوردگی و ضربه، برای استفاده در  خودروسازی بسیار مناسب هستند.

کاربرد ورق سیاه به قدری واضح است که هرگونه تغییر قیمت در آن باعث تغیر قیمت خودرو می شود.

تفاوت ورق سیاه و گالوانیزه

ورق گالوانیزه و سیاه هر دو از انواع  ورق های فولادی میباشند، اما با فرآیند پوشش دادن متفاوتی ساخته می‌شوند و به دلیل این تفاوت‌ها، در موارد مختلفی کاربرد دارند..

ورق گالوانیزه، ورقی است که پوشش روی آن از طریق فرآیند گالوانیزه شدن بر روی ورق فولادی  پوشانده شده است. در این فرآیند، ورق فولادی به عنوان آند درون یک حوضی از محلول روی قرار می‌گیرد و به یک میلیمتر روی آن نیز مس قرار می‌گیرد. سپس جریان الکتریکی از راه ورق و مس عبور می‌کند و پوشش روی آن به ورق متصل می‌شود. پوشش روی ورق به دلیل محافظت از آن در مقابل خوردگی و اکسیداسیون، به عنوان محافظ در برابر زنگ زدگی و رطوبت در بسیاری از صنایع مختلف  مانند ساخت قطعات خودرو و … مورد استفاده قرار میگیرد..

ام ا ورق سیاه، ورقی است که پوشش روی آن ندارد و به دلیل عدم پوشش، سطح آن برای خوردگی و زنگ زدگی اندکی حساس است. ورق سیاه عموماً به عنوان مواد اولیه برای تولید قطعات نظامی ،اقتصادی و بقیه موارد که ذکر کردیم استفاده میشود..

در نتیجه  تفاوت ورق گالوانیزه و گرم  در پوشش روی ورق است. لازم به ذکر است که ، ورق گالوانیزه به دلیل پوشش رویی‌اش قابلیت شکل دهی و استفاده در مصارفی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند، را دارد، در حالی که ورق سیاه به دلیل عدم پوشش روی آن، برای استفاده در مصارفی که نیاز به شکل دهی دارند، بسیار مناسب است.

شباهت ورق سیاه و ورق روغنی چیست

شباهت اصلی ورق سیاه و ورق روغنی این است که هر دو نوع از پرکاربردترین ورق های فولادی هستند و به عنوان مواد اولیه برای تولید قطعات مختلفی مانند قطعات خودرو، لوله‌های گاز، لوله‌های آب، تجهیزات صنعتی و مصارف ساختمانی به کار می‌روند که قیمت هکدام از آن ها نسبت به هم متفاوت است و به خاطر فرایندهایی که در آن ها رخ می دهد نمیتوان از لحاظ قیمت در یکم رده دانست.

نتیجه

در این مقاله سعی کردیم به کاربرد های بسیار زیاد ورق سیاه در ابعاد مختلف مقاله جامعی را منتشر کنیم تا مورد استفاده همه مخاطبین قرار گیردو یکی از مهم ترین بحث های خرید ورق های آهنی شرکت مناسب تامینن کننده آن است که میتواند کار را برای خریدار بسیار راحت کرده و در انداره و ابعاد متخلف و داشتن محصولات مختلف کارخانه های مطرح کشور نیاز خریداران را تامین کند که یکی از این سازمان ها شرکت آهن اینفو  است یکی از تأمین کنندگان برجسته ورق سیاه در ابعاد مختلف می باشد.

.

2 نظرات
  1. Majid می گوید

    جالب بود ممنون🙏🏻

  2. جلال براتی می گوید

    قیمت ها روزانه تغییر میکنه یا هفتگی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − یک =