کاربرد اندیکاتور مووینگ اوریج

اندیکاتور مووینگ اوریج چیست؟

در همه بازارهای مالی مثل بورس، فارکس، طلا، کریپتو و…. تریدرهای بسیاری با استفاده از تحلیل تکنیکال در این بازارها سود می‌برند. اندیکاتورها را می‌توان کاربردی‌ترین و بهترین ابزارهای تکنیکال در نظر گرفت. اندیکاتور مووینگ اوریج یکی از کاربردی ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است. آشنایی با شیوه کارکرد این اندیکاتور برای تریدرها ضروری است. اگر در ابتدای مسیر ترید کردن هستید، هر چندآشنایی تئوری با اندیکاتورهایی چون میانگین متحرک خیلی اهمیت دارد، اما دیدن آموزش ویدپویی به درک بهتر شما بسیار کمک می‌کند.

اندیکاتور مووینگ اوریج «Moving Average» که به زبان فارسی به آن اندیکاتور «میانگین متحرک» گفته می‌شود، به «مادر اندیکاتورها» مشهور است. چراکه در سایر اندیکاتورها نیز به نوعی از تنظیمات آن بهره می‌گیرند. میانگین‌گیری از قیمت را می‌توان اصلی‌ترین وظیفه اندیکاتور میانگین متحرک به حساب آورد. بازه‌ی زمانی برای فعالیت این اندیکاتور، توسط تریدر قابل تنظیم است. از مووینگ اوریج برای «یکدست ساختن داده‌های بازار جهت تشخیص روند» استفاده می‌کنند. وقتی میانگین متحرک محاسبه می‌شود، میانگین قیمت ابزار را برای یک دوره زمانی محاسبه می‌کند. با تغییر قیمت، میانگین متحرک آن افزایش یافته یا کاهش می‌یابد. این اندیکاتور خود دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاربرد اندیکاتور مووینگ اوریج

کاربرد مووینگ اوریج یا همان میانگین متحرک برای تحلیل تکنیکال است. سرمایه گذاران و تحلیل گران بازارهای مالی استفاده بسیار زیادی از اندیکاتور مووینگ اوریج دارند.
از اندیکاتور مووینگ اوریج برای سرمایه گذاری و سود بردن از الگوهای تغییر قیمت اوراق بهادار استفاده می‌شود‌. به طور کلی می‌توانید برای تشخیص اینکه آیا در حرکت یک اوراق بهادار تغییر رخ می‌دهد یا خیر، مانند تشخیص یک حرکت نزولی ناگهانی در قیمت اوراق بهادار استفاده کنید.
کاربرد دیگر اندیکاتور مووینگ اوریج می‌توانید برای تأیید سوء ظن خود مبنی بر اینکه ممکن است تغییری در حال رخ دادن باشد، استفاده کنید.
به عنوان مثال: اگر قیمت سهام یک شرکت بالاتر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود باشد، ممکن است به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر گرفته شود.
مووینگ‌اوریج‌ها بر اساس فرمول داخلی آن‌ها انواع مختلفی دارند. بعد از انتخاب مووینگ اوریج مورد نظرتان، باید تعیین کنید که در معاملات روزانه شرکت می ‌کنید یا معاملات معمولی شرکت می‌کنید؟ به دنبال آن نیز باید هدف و دلیل استفاده از مووینگ اوریج را مشخص نمایید. توجه داشته باشید برای رسیدن به بهترین نتایج باید متداول ترین مووینگ اوریج ها را در نظر داشته باشید.

انواع مووینگ اوریج

۱-میانگین متحرک ساده (Simple Moving Average) با مخفف SMA

در میانگین متحرک ساده، قیمت‌های چند دوره قبل با هم جمع شده و به تعداد تقسیم می‌شود. نکته جالب تعداد دوره‌ای که در محاسبات مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط شما قابل تغییر است. هر چه از عدد یک فاصله داشته باشد روند کلی تغییرات را در سهم نشان می‌دهد.

۲-میانگین متحرک نمایی (Exponential Moving Average) با مخفف EMA

میانگین متحرک نمایی یک میانگین متحرک می‌باشد که وزن و اهمیت بیشتری نسبت به اطلاعات اخیر قیمتی نشان می‌دهد. مانند تمامی میانگین‌های متحرک، این اندیکاتور تکنیکال به‌منظور تولید سیگنال‌های خرید یا فروش بر اساس تقاطع‌های پیش آمده، و همچنین واگرایی‌هایی در رابطه با میانگین‌های تاریخی قیمت را به ما می‌دهد.

معامله‌گران معمولاً از انواع متفاوتی از میانگین‌های متحرک نمایی استفاده می‌کنند، مانند میانگین‌های متحرک نمایی ۱۰ ‌روزه، ۵۰ روزه، و یا حتی میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰۰ ‌روزه.

۳- میانگین متحرک نمایی دوگانه (Double Exponential Moving Average) با مخفف DEMA

میانگین‌های متحرک نمایی دوگانه از دو میانگین متحرک نمایی استفاده می‌کنند تا هرگونه تأخیری در نمودار را از بین ببرند، زیرا این تأخیرها برای معامه‌گران بازار به‌عنوان یک مشکل اساسی شناخته می‌شود.

۴- میانگین متحرک نمایی سه‌گانه (Triple Exponential Moving Average) با مخفف TEMA

این اندیکاتور تکنیکال بسیاری از نوسانات جزئی قیمت را فیلتر می‌کند تا تشخیص روند کلی برای معامله‌گر راحت‌تر باشد. اما چیزی که آن را بسیار کارآمد می‌کند، این است که از یک طرف از چندین EMA تعدیل شده استفاده می‌کند (این یعنی منحنی TEMA به اندازه کافی تعدیل شده است) و از طرف دیگر به‌عنوان یک اندیکاتور تشخیص روند، تنظیماتی برای جلوگیری از تاخیر در پیش‌بینی قیمت دارند.

یک کاربرد مهم اندیکاتور مووینگ اوریج

با اندیکاتور مووینگ اوریج میتوانید سطح حمایت و مقاومت دینامیک ایجاد کنید.
اگر قیمت‌ها در بالای خط موینگ‌اوریج باشند، این خط اندیکاتور مانند یک سطح حمایتی عمل کرده و در هر بار برخورد به آن واکنش حمایتی از قیمت‌ها نشان می‌دهد.
آن ها را سطح حمایت و مقاومت پویا یا دینامیک می نامیم زیرا با خطوط حمایت و مقاومت افقی معمولی، متفاوت هستند. بسته به حرکات قیمتی اخیر و پرایس اکشن، آنها همواره در حال جابجایی هستند.
بسیاری از معامله گران فارکس ، میانگین های متحرک را به عنوان سطوح حمایت یا مقاومت کلیدی در نظر می گیرند. این معامله گران وقتی قیمت پایین می آید و سطح میانگین متحرک را لمس می کند ، خرید می کنند یا اگر قیمت افزایش یافته و میانگین متحرک را لمس کند، می فروشند.

اگر قیمت‌ها در زیر خط مووینگ‌اوریج باشند، این خط اندیکاتور به عنوان مقاومت عمل کرده و اجازه عبور قیمت‌ها را به راحتی از خود نمی‌دهد و یا در هر بار برخورد واکنش نشان می‌دهد.
البته ممکن است قدرت روند زیاد باشد و بتواند مقاومت اندیکاتور مووینگ اوریج را بشکند. در صورت شکسته شدن این خط مقاومتی، اندیکاتور مووینگ اوریج تبدیل به حمایت می‌شود.
برای مثال اگر شما سهمی را با مووینگ اوریج ۵۰ تنظیم کرده باشید این اندیکاتور مانند یک سطح مقاومتی یا حمایتی به نمایش در می‌آید . البته باید پریودهای زمانی زیادی را امتحان کنید تا متوجه شوید چارت پیش روی شما دقیقاً به چه تنظیماتی حساسیت دارد.
بهترین راه برای فهمیدن اینکه کدام پریود زمانی برای چارت شما بهتر کار می‌کند، آزمایش چندین دوره زمانی مختلف است. با این آزمایش می‌توانید یک دوره متناسب با استراتژی خود را پیدا کنید.
لازم به ذکر است هر چارت با چارت دیگر به پریودهای زمانی، متفاوت عکس‌العمل نشان می‌دهد.

اندیکاتور مووینگ اوریج برای ما ۲ کاربرد مهم دیگر نیز دارد:

۱- گرفتن سیگنال خرید یا فروش از طریق قطع کردن خطوط مووینگ‌اوریج‌ها

۲ – قانون فشردگی در مووینگ‌اوریج‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =