کاربرد ورق های فلزی چیست؟

ورق فلزی چیست؟

ورق فلزی یک دسته کلی برای فلزاتی است که ضخامت آنها تقریباً ۰.۰۱۸ تا ۰.۲۵۰ است. ضخامت ورق فلز اغلب به جای اینچ یا میلی متر توسط یک سنج تعیین می شود. با این حال، انواع مختلف مواد یک سیستم اندازه گیری کمی متفاوت برای تعیین ضخامت خود دارند. آلومینیوم، فولاد، فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، مس، برنج، و برنز تنها چند مورد از بسیاری از مواد مختلف هستند که می‌توان برای ساخت ورق فلز استفاده کرد.

ورق فلز برای چه مواردی استفاده می شود؟

موارد استفاده از ورق فلز بر اساس نوع فلز مورد استفاده متفاوت خواهد بود. انواع خاصی از ورق های فلزی فقط می توانند استانداردهای عملکرد را برای کاربردهای خاص برآورده کنند. این ورق ها توسط دستگاه رول ورق، نورد و رول کاری می شوندتا مورد استفاده قرار بگیرند. نوع ماده اغلب تعیین می کند که یک ورق فلز برای چه مواردی استفاده شود:

ورق فولاد کربنی اغلب برای مقاصد ساخت عمومی استفاده می شود، به ویژه زمانی که خوردگی نگران کننده نیست یا اگر فرآیند پوششی پس از ساخت برای محافظت از فولاد در برابر عناصر وجود داشته باشد. می توان از آن برای هر چیزی از بدنه خودرو گرفته تا تابلوهای تبلیغاتی استفاده کرد. دلیل تطبیق پذیری آن به این دلیل است که نسبتاً مقرون به صرفه است و معمولاً در مقایسه با مس و آلومینیوم استحکام کششی بالاتری دارد.

ورق فولادی گالوانیزه شکلی از ورق فولاد کربنی است که فرآیند گالوانیزه شدن را طی کرده است که در آن اکسید روی روی سطح بیرونی فولاد پوشش داده می شود تا از زنگ زدگی آن محافظت کند. فولاد گالوانیزه اغلب در قطعات خودرو و اشیاء در معرض آب مانند تجهیزات گلخانه ای، سطل ها، لوله های آبیاری و کشتی های دریایی استفاده می شود. ورق فولادی ضد زنگ معمولاً گرانتر از فولاد گالوانیزه یا فولاد کربنی است زیرا عناصر آلیاژی اضافی در ترکیب آن وجود دارد. با این حال، این عناصر آلیاژی باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی ورق فولاد ضد زنگ می شود. این توانایی در مقاومت در برابر خوردگی باعث می‌شود که به طور گسترده در کاربردهای حیاتی مانند اجزای موتور هوافضا، سازه‌ها و کشتی‌های دریایی با کارایی بالا، تجهیزات پردازش دارویی و تجهیزات حمل و نقل مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

ورق استنلس استیل همچنین دارای جذابیت زیبایی است که آن را برای تابلوها و لوازم خانگی محبوب می کند. ورق آلومینیوم تقریباً ⅓ چگالی فولاد است، و آن را تبدیل به یک فلز پرکاربرد برای کاربردهایی می کند که وزن نگران کننده است. همچنین در برابر خوردگی کاملاً مقاوم است. ترکیب سبک وزن و مقاومت در برابر خوردگی، ورق آلومینیوم را به انتخابی عالی برای اجزای قایق، سازه های دریایی، ظروف آشپزی، قطعات خودرو و قطعات هوافضا تبدیل کرده است. ورق مس به دلیل هدایت الکتریکی، جذابیت زیبایی شناختی و چکش خواری معروف است. در تجهیزاتی که برق باید به راحتی به قطعه کار منتقل شود مانند برخی تجهیزات جوشکاری مقاومتی یا انواع خاصی از سیستم های باتری استفاده می شود. به دلیل شکل‌پذیری و ویژگی‌های زیبایی‌شناختی برتر، معمولاً در دکوراسیون منزل و سایر اشکال هنری استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.