کاربرد کربن فعال چیست ؟

امروزه کاربرد کربن فعال در صنایع مختلف بسیار زیاد و دارای اهمیت زیادی است. کربن اکتیو به عنوان یک ماده جذاب در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. که در ادامه بخشی از این کاربردها را مورد بررسی قرار داده ایم.

کربن فعال در چه مواردی قابلیت استفاده دارد؟

کربن اکتیو یک ماده مواد آلی با وزن مولکولی مشخص است که می تواند مواد خاص یا مضر را در روی سطح خود جذب کند، به همین دلیل، کاربرد کربن اکتیو تقرباً در همه صنایع است و به عنوان یک ماده همه کاره محسوب می شود.

رایج ترین کاربردهای کربن فعال عبارتند از:

برخی آلاینده ها و مواد مضر در صنایع نیازمند اصلاح و تغییر هستند تا با بهترین کیفیت ارائه شوند که این امر با استفاده از کرین فعال به راحتی قابل اجراست.

 • آلاینده هایی را که باعث طعم و بوی بد آب می شوند را حذف می کند

در این فرآیند سطح کربن فعال باعث میشود تا به طور موثر ترکیبات آلی را که به آب رنگ، بو و طعم می دهند را جذب کند.  در این پاکسازی ابتدا، کربن از نظر حرارتی سطح خود را در یک کوره افزایش می دهد تا به دمای بسیار بالا برسد که این یک فعال سازی به کمک بخار است. در این فرآیند کربن سطح جذب را افزایش می دهد تا بوها و طعم ها را از آب جذب کند. بوی تولید شده توسط یک ماده آلی و نامطلوب از طریق منافذ وارد شده و توسط کربن فعال جذب می شود.

 • تخریب کلر، ازن و سایر اکسیدان های موجود در آب آشامیدنی

هنگامی که کلر و سایر اکسیدان ها در تماس با کربن فعال قرار می گیرند، واکنش های “کاهش” رخ می دهد که در آن HOCl یا OCl – به یون کلرید احیا می شود (Cl – ). این کاهش را می توان «تخریب» نیز نامید. در دو مورد از متداول‌ترین آنها، کربن فعال بر اساس واکنش‌های زیر به عنوان یک عامل کاهنده عمل می‌کند:

HOCl + C* C*O + H + Cl –
۲ HOCl + C* C*O 2 + 2 H + 2 Cl –

 •  فرآیند کافئین زدایی قهوه با استفاده از کربن فعال

قهوه در یک عصاره آبی با استفاده از کربن فعال کافئین زدایی می شود. کربن اکتیو ابتدا در محلول اتیل سلولز قرار می گیرد تا اتیل سلولز را جذب کند. هنگامی که کربن فعال حاوی اتیل سلولز از طریق فرآیند خشک کردن عبور می کند و پس از خشک شدن، عصاره آبی قهوه از این کربن عبور می کند. عصاره آبی حاوی کافئین توسط اتیل سلولز که توسط کربن فعال جذب می شود جذب می شود و متعاقباً از کربن برای استفاده در محصولات دیگر جذب می شود و کربن برای استفاده مجدد در همان کاربرد آماده است.

 •  تغییر رنگ شکر (شکر تصفیه شده، عسل، آب نبات و …)

فرآیند تغییر رنگ نیشکر و سایر عسل ها در مایعی با دمای معین ساخته می شود تا ویسکوزیته آن کاهش یابد. کربن‌های فعال شیمیایی از چوب‌های نرم، برای شربت‌های تیره‌تر مناسب‌تر هستند. در این فرآیند لازم است PH کربن فعال را به مقدار خنثی تری تنظیم کنید.

 • تغییر رنگ مشروبات الکلی، آب میوه، سرکه…

برای این کاربرد کربن اکتیو در نوشیدنی، بهترین مدل، کربن فعال پودری است، به اندازه منافذ یک کربن نرم مانند چوب، مولکول های رنگ را جذب می کند، مستقیماً روی مایع اعمال می شود تا در یک فرآیند هم زدن مداوم تغییر رنگ دهد تا زمانی که طول بکشد. رنگ مورد نظر محصول، هر مایع با ترکیبات خود زمان تماس مشخصی دارد.

 • تصفیه کننده نوشیدنی های مقطر (تکیلا، مزکال …) برای حذف برخی از مولکول های نامطلوب در یک پروفایل ارگانولپتیک

زمانیکه می خواهید پروفیل ها را اصلاح کنید یا ویژگی های ارگانولپتیک را تطبیق دهید و مولکول های نامطلوب در یک تقطیر را حذف کنید. استفاده از کربن فعال لازم است و مناسب ترین مدل کربن فعال در این زمینه استفاده از کربن فعال گرانولی است که با استفاده از آن می توان مولکول های نامطلوب را اصلاح یا بهبود

 • تصفیه آب در فرآیندهای صنعتی

یکی از رایج ترین استفاده ها و کاربردهای کربن فعال در جهان در زمینه تصفیه آب در فرآیندهای صنعتی است، کربن فعال به منظور، حذف آلاینده های آلی از آب آشامیدنی یا آب های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد

 • کاربرد کربن فعال در تصفیه فاضلاب

برای این فرآیند، کربن فعال با منشاء معدنی مناسب ترین است. با توجه به محدوده منافذ آن از منافذ میکرو، مزو و ماکرو، ما می‌توانیم تقریباً به طور کامل مولکول‌های آب را از پساب حذف کنیم، جایی که فقط لازم است مولکول‌های رنگ و بو  را کاهش دهیم.

 • کاربرد کربن فعال در تصفیه هوا و گازهای صنعتی

مانند آب، آلاینده های آلی موجود در هوا یا گازهایی که از کربن فعال عبور می کنند، روی آن باقی می مانند یا جذب می شوند. ما معمولاً از کربن فعال پوسته نارگیل برای تصفیه هوا و گازهای صنعتی استفاده می کنیم، زیرا یک ماده ریز منافذ است، اما گرانولومتری بیشتر از آنچه در تصفیه آب استفاده می شود، برای جلوگیری از افت فشار. کربن‌های فعال اصلاح‌شده شیمیایی نیز برای جذب سایر ترکیباتی که کربن فعال استاندارد آنها را حفظ نمی‌کند، استفاده می‌شود. برای حفظ گازهای اسیدی، آلدئیدها، آمونیاک یا بخارات جیوه.

 • کاربرد کربنن فعال در ماسک های تنفسی کارتریجی (ماسک)

برای حفاظت تنفسی لازم است که هر دو ماسک و کربن فعال استانداردهایی سلامتی را رعایت کنند. کاربرد عملاً این است که در درمان هوا، فقط در اینجا باید کربن انتخابی باشد تا سریعتر عمل کند، زیرا حفاظت تنفسی برای استفاده انسان است.

 • از بین بردن بو در مکان های بسته: آشپزخانه، انبار، یخچال و ….

بوهای ناشی از غذا که منشأ ارگانیک دارند. این باعث می شود کربن فعال در از بین بردن این بوها بسیار موثر باشد. بهترین مثال کاربرد کربن اکتیو ، استفاده از آن در یخچال است، اما می توان آن را در مقیاس صنعتی تر در نظر گرفت و در سرداب ها یا اتاق های سرد از کربن فعال استفاده کرد .

 •  تصفیه هوای فشرده (مخازن غواصی و بیمارستان ها)

برای پر کردن مخزن با اکسیژن یا هوای فشرده، استفاده از پمپ ضروری است، اما تجهیزات پمپاژ می تواند مقداری روغن یا ناخالصی های خاصی را آزاد کند، برای اطمینان از اینکه هوا از نظر فنی بدون روغن باقی می ماند، از فیلترهای جذب با کربن فعال استفاده می شود که به طور موثری انجام می شود . استفاده از کربن فعال در این صنایع بخارات حاصل از نفت را کاهش می دهد.
ترکیبی از فیلترهای ادغام کننده و فیلترهای جذب، هوای فشرده با بالاترین کیفیت را فراهم می کند که می تواند استاندارد بین المللی کیفیت هوای فشرده ISO8573-1 را برآورده کند.

 • درمان در برابر مسمومیت های حاد.

یکی از جالب ترین کاربردها این است که در اورژانس بیمارستان استفاده می شود. مسمومیت  ناشی از محصولات ارگانیک را می توان با کربن اکتیو رفع کرد که این مساله بسیار رایج است. در این حالت کربن فعال در یک سوسپانسیون آبی تهیه می شود و به صورت خوراکی برای شستشو معده تجویز می شود. هنگامی که کربن فعال به معده و روده می رسد، سمی را که در این اندام ها وجود دارد جذب می کند و بعدا خون را در روده تصفیه می کند، در این فرایند جایی که مواد سمی در بدن ما در حال گردش است از خونی که از دیواره روده می گذرد جذب می کند.

در این برنامه، بهترین محصول، کربن فعال میکرو متخلخل خالص شده است که مطابق با فارماکوپه مکزیکی یا آمریکایی است.

 •  درمان زخم ها، سوختگی ها یا زخم ها با پانسمان های زغال فعال آغشته به نقره

دومین کاربرد در پدال طبی، پانسمان هایی هستند که با الیاف بسیار بسته ساخته شده اند که از خروج کربن از پانسمان جلوگیری می کند. در این موراد کربن فعال دارای ریز منفذ آغشته به نقره فلزی است و مورد استفاده قرار می گیرد که دو عملکرد دارد: یکی جذب مواد آلی ناشی از زخم‌ها یا زخم‌های پوستی و دیگری برای ایجاد ناحیه‌ای عاری از باکتری، زیرا نقره یک عامل باکتریواستاتیک است و در عین حال  یک عنصر سمی برای بدن به شمار نمی اید.

 •  بازیابی طلا، نقره و سایر فلزات گرانبها

یک کربن فعال ریز منافذ می تواند فلزات ذکر شده را حفظ کند. اندازه مناسب می تواند سینتیک جذب را ارائه دهد که با توجه به هیدرولیک فرآیند شما بهتر از سایرین عمل می کند. خواص فیزیکی نیز باید دارای سختی خاصی برای مقاومت در برابر شستشوی اسید و فرآیندهای شستشو در دماهای مختلف و همچنین فعال شدن مجدد حرارتی باشند. می توان از آن در فرآیندهای بازیابی طلا یا نقره ، زغال سنگ خمیر (CIP) و زغال سنگ شستشو (CIL) استفاده کرد.

 • تهیه غذا

“دتاکس” به یک مد تبدیل شده است برای تهیه غذا به گونه ای که گویی چاشنی دیگری است که هیچ طعم اضافی اضافه نمی کند، اما می تواند مولکول های خاصی را حفظ کند که می تواند برای بدن انسان مضر باشد.

فروش کربن فعال صنعتی 

با توجه به کاربردهای گسترده کربن اکتیو در صنایع مختلف نیاز به کربن اکتیو در زمینه های مختلف ضروری است. اما مهم ترین نکته برای فروش کربن فعال صنعتی داشتن کیفیت بالا و اصل بودن برند است. با توجه به اینکه کربن اکتیو ها می توانند مصنوعی یا طبیعی باشند و با کیفیت های متنوع تولید شوند مهم است که برای خرید کربن اکتیو این مساله را به همراه برند معتبر مد نظر داشته باشید. به بیان ساده تر بدانید کدام یک از کربن اکتیو ها می توانند برای زمینه کاری شما مناسب و موثر باشند. در عین حال افرادی که وارد کننده اصلی کربن اکتیو هستند و یا نمایندگی کربن اکتیو دارند می توانند قابل اعتمادتر باشند. زیرا محصولات تقلبی زیادی در بازار با نام برندهای مشهور دنیا عرضه می شوند که می توانند هزینه و زمان شما را به در دهند. علاوه بر این برخی از تولید کنندگان کربن اکتیو ایرانی توانسته اند در زمینه فروش کربن فعال صنعتی موفقیت چشمگیری داشته باشند و محصولات با کیفیتی تولید کنند. پیشنهاد ما انتخاب مجموعه یا فروشگاه هایی است که بتوانند فروش عمده کربن اکتیو  اصل را با قیمت مناسب و منطقی برای شما داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 15 =