کاستوم رام های معروف اندروید را بشناسید

در صورتی که می‌خواهید بیش از دو سال از گوشی هوشمند خود بهره ببرید، قطع به یقین تنها با نصب رام‌‌های سفارشی قادر به دریافت آپدیت برنامه‌ها خواهیم بود. از سوی دیگر، با نصب رام‌های سفارشی، می‌توان طرح‌‌ها و رابط‌های کاربری جدید را تجربه کرده و کارهای جدیدی را انجام داد. اگر می‌خواهید دنیای رام‌‌ها را کشف کنید و از دانلود کاستوم رام اندروید بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

کاستوم رام های اندروید

اکثر سازندگان گوشی‌‌های هوشمند انتقادات مهم و زیادی درباره رام های اصلی، از کاربران دریافت می کنند. از این رو شرکتها و انجمنهای ثانویه دست به تولید و انتشار کاستوم رام های سفارشی می زنند. بهترین کاستوم رام های اندروید از روی قعال بودن انجمن هایشان و تعداد دستگاه‌هایی که پشتیبانی می‌کنند، شناخته می‌‌شوند.

در اینجا به برخی بهبودهایی که کاستوم رام های ثانویه ارائه می‌کنند، اشاره می کنیم:

  • به‌‌روزرسانی‌‌های امنیتی
  • برنامه‌‌های از قبل نصب شده کمتر
  • بهبود رابط کاربری

در مورد رام های اصلی پس از حدود دو سال یا برخی موارد سه سال، به‌‌روزرسانی‌‌های امنیتی پایان می‌‌یابد. اگر همچنان تمایل به استفاده از گوشی خود داشته باشیم، یا باید خطرات امنیتی آن را قبول کنیم یا حداقل نرم‌‌افزار و رام آن را عوض کنیم.

همچنین با عدم به‌روزرسانی شاخصه های امنیتی در رام های اصلی برای گوشی های قدیمی، اجرای برخی اپلکیشن‌ها در این گوشی‌ها به مشکل بر میخورد. برای مثال اپلکیشن‌ها و بازی‌هایی نظیر Snapchat، Super Mario Run، Pokemon Go و Netflix بهترین مثال‌‌های آشنا برای همه ما هستند.

لیست بهترین کاستوم رام های اندروید

بهترین کاستوم رام های اندروید، از روی انجمن فعالشان و تعداد دستگاه‌های متفاوتی که پشتیبانی می‌کنند، شناخته می‌‌شوند. متأسفانه، کاستوم رامهای کمی هستند که با این معیارها مطابقت دارند. اگر گوشی ما یکی از دو گوشی Nexus 5 یا Galaxy S5 باشد تنها چند گزینه در خصوص رام های سفارشی برای بروز نگه داشتن گوشی خود داریم. اگر گوشی هوشمندمان نیازمند رابط کاربری (UI) بهتر و حذف ویروس‌ها و آپدیت نرم‌افزارهای جدید باشد، یک رام سفارشی را باید برای نصب در نظر بگیریم. در ادامه معرفی بهترین کاستوم رام های اندروید، ۹ مورد از بهترین کاستوم رام‌ها را به حضورتان معرفی کرده و و بررسی خواهیم کرد.

۱. کاستوم رام Lineage

Lineage از خانواده CyanogenMod است. طرفداران آن باید با CyanogenMod و ویژگی‌های دوست داشتنی آن‌ خداحافظی کنند. CyanogenMod مناسب افراد مبتدی بود، چرا که دانشنامه یک مجموعه دانشی بزرگ را ارائه می‌‌داد. Lineage نیز از طریق دانشنامه مخصوص خود توانسته است به برخی از نیازهای اساسی در این خصوص پاسخ دهد.

Lineage دارای یک launcher فشرده است. این مجموعه‌ شامل یک برنامه دوربین با ویژگی های زیاد و برخی از برنامه‌‌های از پیش نصب شده است و حافظه آزاد زیادی برایتان باقی می‌‌گذارد. همچنین دارای تنظیمات صدا (volume profiles) است که با کمک آن می‌توانید گوشی را در حالت بی‌‌صدا یا با صدایی بالاتر از حد استاندارد قرار دهید. و نکته عالی‌‌تر اینکه Lineage باعث سریع‌‌تر شدن گوشی‌‌های هوشمند قدیمی می‌‌شود.

۲. سیستم عامل Lineage برای microG

نکته مشترک بین کاستوم رام‌‌ها این است که آن‌ها فاقد برنامه‌های گوگل هستند. هر کدام از ما که به هر دلیلی بخواهیم بدون برنامه‌های گوگل از اندروید استفاده کنیم، نباید از رام های اصلی سازنده ها استفاده کنیم. البته مهم‌‌ترین امکانات Google Suite از قبیل خدمات مکان‌‌یابی، play store، و محافظت از سرقت را نباید از دست داد؛ که همه این موارد قابل نصب است. در نسخه microG از Lineage، جایگزینی برای برخی از این مولفه‌ها وجود دارد. بعد از نصب این کاستوم رام، می‌توانیم گوشی هوشمند خود را از طریق imageهای سیستم عامل Lineage آپدیت کنیم.

۳. Dirty Unicorns – بهترین کاستوم رام های اندروید برای همه دستگاه‌ها

Dirty Unicorns برای Nexus ،Oppo ،OnePlus ،Xiaomi و همچنین برخی از دستگاه‌های HTC و سامسونگ طراحی شده است. این رام، ویژگی‌‌های مشابه با Lineage دارد و  دسترسی روت را برای اپلکیشن ها از طریق apsp فراهم می‌‌کند. همچنین این رام دارای بروزرسانی منظم برای امنیت و ثبات سیستم است.

DU طیف وسیعی از دستگاه‌‌ها را پشتیبانی می‌‌کند و همچینن دوره بروزرسانی آن مثال زدنی هست.

باید از omniSwitch ممنون باشیم که انجام چندین کار به صورت همروند (Multitasking) را آسان کرده است. Dirty شامل تغییرات و تنظیمات مهمی است که در اندروید پیش‌‌فرض گوشی وجود ندارد.

۴. بازگشت اندروید Paranoid

اندروید Paranoid یکی از قدیمی‌‌ترین و بهترین کاستوم رام های اندروید است و جایگزین  محبوبی برای CyanogenMod & Co محسوب می‌شود. پس از یک فعالیت کوتاه مدت در تابستان سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶)، فعالیت این رام مجددا متوقف شد. و بعد از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ (مه ۲۰۱۷)، مجددا فعالیت خود را با ارائه بزگترین آپدیت رام سفارشی خود و یک قول بزرگتر با عنوان “بروزرسانی‌‌های مکرر” آغاز کرد.

با این نسخه جدید، گوشی‌‌های هوشمند، صاحب اندروید ۷.۱.۲ Nougat می‌‌شوند. انتظار می رود که درایورهای (CodeAuroraForum (CAF دستگاه‌‌های مبتنی بر اسنپدراگون را بیشتر با این رام سازگار کند. علاوه‌‌براین، می‌‌توانیم خواستار بروزرسانی‌‌های مکرر بیشتری از تغییرات زیر ساختی باشیم.

۵. Resurrection Remix

Resurrection Remix تعداد کاربران زیادی دارد، از دستگاه‌‌ های متنوع زیادی پشتیبانی می‌‌کند و کمترین محدوده عملکرد را ارائه می‌دهد. در دی ماه ۱۳۹۸ (ژانویه ۲۰۱۸) این رام را روی Nexus 6P تست کردیم، Play Store اجازه نصب هیچ یک از برنامه‌‌های گوگل را (با ارسال پیغام خطای ۹۶۳) نداد، بنابراین نمی توانیم درباره آن اظهار نظر نهایی را کنیم.

برای آشنایی بیشتر با کاستوم رام ها و دانلود آن‌ها، به وبلاگ برتر دیجیتال سر بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 2 =