کامپوزیت دندان خرگوشی

بسیاری از ما به دلایل مختلف، دندانهایمان صاف و مرتب نیستند و یا مشکلاتی با ابعاد دندانهایمان داریم مثلا دندان خرگوشی یکی از مشکلاتی است که زیبایی لبخند را کاهش می دهد و نیاز به درمان زیبایی دارد.کامپوزیت دندان خرگوشی یکی از روش های زیباییست که درمان آن کمک میکند.

دندان خرگوشی چیست؟

دندان خرگوشی به حالتی که گفته می شود که در آن  فک پایین  سر جای خودش ولی فک بالا جلوتر از موقعیتش باشد و دندان های جلویی فک بالا بزرگتر باشند. در واقع حرکت دندان های بالا رو به جلو سبب می شود تا زیبایی ظاهری صورت فرد کاهش پیدا کند. این دندانها امکان دارد چند میلی متر از لبه های پایین لبه جلوتر باشند.کامپوزیت دندان خرگوشی یکی از راه های درمان این مشکل است.

دلایل به وجود آمدن دندان خرگوشی چیست؟

دندان‌های خرگوشی نوعی از دندان‌ است که در فک بالا جلوتر از فک پایین قرار گرفته است..دندانپزشکان معتقدند که دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن دندان خرگوشی می شود. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ژنتیک

مهمترین دلیل دندان خرگوشی ژنتیک و وراثت است. برخی از افراد با فک کوچک متولد می شوند که همین موضوع می تواند باعث رشد نامناسب دندان ها می شود.

دندان های اضافی یا نهفته

دندان های اضافی و یا نهفته فضای لازم برای رشد دندان های اصلی را کم می کند. در نتیجه رشد دندان ها را با مشکل مواجه می کند و باعث ایجاد دندان خرگوشی می شود.

مکیدن انگشت شست

بسیاری از کودکان در کودکی شروع به مکیدن انگشت شست می کنند. این مکیدن باعث ایجاد فشار بر روی دندان ها شده و می تواند زمینه دندان خرگوشی را به وجود آورد.

زبان زدن به پشت دندان‌های جلویی

این رفتار می‌تواند باعث هل دادن دندان‌ها به سمت جلو شود و در نهایت باعث ایجاد عدم تناسب در دندان‌ها گردد.

استفاده از پستانک

یکی دیگر از دلایل دندان خرگوشی استفاده کودکان از پستانک است. استفاده از پستانک باعث ایجاد فشار بر روی فک بالایی و تغییر زاویه رشد دندان ها می شود.

عادات رفتاری نامناسب

یکی دیگر از علل ایجاد دندان‌های خرگوشی در افراد مختلف، دندان قروچه است. دندان قروچه باعث سایش دندان‌ها بر روی یکدیگر و در نتیجه آن به جلو رانده شدن آن نیز می‌گردد.

باندینگ کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

باندینگ کامپوزیت یک درمان زیبایی دندان است که می تواند به سرعت و بدون درد عیوب جزئی دندان را برطرف کند و لبخندی جدید و فوق العاده به شما بدهد.کامپوزیت دندان از یک سیمان دندان رزینی استفاده می‌کند که روی دندان‌های شما قالب‌گیری می‌شود تا مشکلات دندان را برطرف کند.از آن جایی که کامپوزیت هم رنگ با دندان‌ های طبیعی است، برای پر کردن دندان‌ های جلویی هم از این روش استفاده می‌ شود. ونیر کامپوزیت ها به دلیل رنگی که دارند، در سال‌ های اخیر بسیار محبوب شده‌ اند.

کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود؟

پس از انتخاب سایه مناسب کامپوزیت که با دندان های شما مطابقت دارد، دندانپزشکان  این روند را آغاز می کند. آنها ابتدا با تمیز کردن ناحیه پیوند شروع می کنند تا آن را از پلاک و آلودگی پاک کنند. ونیر کامپوزیت دندان معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد. با این حال، در برخی موارد که دندان بسیار حساس است، نیاز به تزریق برای بی‌حس کردن آن ناحیه است.

دندانپزشک ما قبل از گذاشتن رزین، ماده خاصی را روی مینای دندان اعمال می کند که آن را کمی زبر می کند تا باندینگ کامپوزیت به راحتی به دندان بچسبد. پس از چسباندن صحیح رزین به دندان، دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص به آن شکل مناسبی به آن می دهد. سپس دندانپزشکان یک نور UV آبی را برای چند ثانیه می تابانند تا رزین سخت شود. هنگامی که رزین سخت شد، دندانپزشک دوباره به آن شکلی می دهد تا لبه های تیز را اصلاح کند. برای تکمیل فرآیند، دندانپزشک ونیر کامپوزیت دندان را صیقل می دهد تا درخشندگی طبیعی به آن بدهد.

ونیر کامپوزیت دندان خرگوشی چقدر طول می کشد؟

فرآیند ونیر کامپوزیت دندان  خرگوشی به یک بار ویزیت نیاز دارد و حدود ۳۰ الی۶۰ دقیقه طول می کشد.

مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی

  • سریع ترین روش درمان برای دندان های خرگوشی و جلو آمده است.
  • درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود.
  • در صورت نیاز امکان ترمیم و تعویض آن وجود دارد.
  • درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت روشی کم تهاجمی و بدون درد و خونریزی است.
  • هزینه کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد.درمان دندان خرگوشی با لمینت و ارتودنسی بسیار بالاست.
  • درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت طبیعی است. بطوریکه ظاهر آن همانند دندان طبیعی شما می شود.

چه زمانی می توان از کامپوزیت برای دندان خرگوشی استفاده کرد؟

باید توجه کنید که زمانیکه بیرون زدگی دندان های شما کم باشد درمان کامپوزیت پیشنهاد می شود.بیرون زدگی جزئی ممکن است نیازی به درمان ارتودنسی نداشته باشد. بعضی از موارد خفیف با پیوند دندان قابل رفع است. در طی این روش ، دندانپزشک شما مواد رزین کامپوزیت به رنگ سایه دندان را روی آن ها قرار می دهد. پس از شکل دادن به مواد ، با نور سفت کننده این مواد روی دندان سخت شده و سپس تا سطح  درخشش طبیعی به آن صیقل داده می شود. پیوند دندان می تواند نقایص زیبایی را  بپوشاند و باعث اصلاح دندان ها شود.

دندان های خرگوشی زمانی ایجاد می شوند که دندان های بالایی با فشار بیشتری به سمت جلو حرکت کرده و کمی بزرگتر از حد معمول به نظر می رسند. بسیاری از مراجعین به دنبال کامپوزیت دندان خرگوشی هستند زیرا داشتن دندان خرگوشی باعث می شود افراد لبخند بزنند و دهان آنها زیباتر از قبل به نظر برسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پانزده =