کامپوزیت دندان

آیا تا به حال لبخند خود را به دلیل تغییر رنگ، شکستگی یا کج بودن دندان ها پنهان کرده اید؟ تصمیم گیری بین راه حل های دندانپزشکی و درمان های بالقوه می تواند یک کار دلهره آور باشد. اما یکی از بهترین روش ها برای دست آوردن لبخندی زیبا و رفع عیوب ظاهری دندان ها، ونیرکامپوزیت دندان است.سوال اینجاست که ونیرکامپوزیت دندان چقدر دوام دارد؟ آیا من کاندید خوبی برای این روش هستم؟ قیمت آن چقدر است؟ ما این راهنمای مفید را آماده کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم قبل از تصمیم‌گیری، فراز و نشیب‌های ونیر کامپوزیت دندان را درک کنید

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک روش زیبایی وترمیمی است که از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای زیبایی لبخند شما استفاده می کند. این روش برای ترمیم براده ها، بستن شکاف ها یا تغییر شکل و رنگ دندان استفاده می شود. بر خلاف سایر درمان های زیبایی دندان مانند ونیرهای چینی، باندینگ دندان کاملاً برگشت پذیر است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان، که گاهی باندینگ کامپوزیت یا باندینگ دندان نامیده می شود، یک درمان دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است که برای تقویت عملکرد دندان ها وبهبود ظاهر لبخند شما استفاده می شود. در طول این عمل، دندانپزشک شما مواد رزینی همرنگ دندان را روی دندان‌های آسیب دیده اعمال می‌کند تا شکل، اندازه یا رنگ آن‌ها را تغییر دهد. کامپوزیت ها در طول سال ها بسیار قوی شده اند، بنابراین این روش برای دندان های جلو و عقب مفید است.

چه زمانی باندینگ دندان توصیه می شود؟

کامپوزیت دندان برای بهبود زیبایی لبخند و عملکرد دندان شما استفاده می شود. در این روش از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای موارد زیر استفاده می شود:

شکستگی های دندان های خود را پنهان کنید.

تغییر رنگ دندان های خود را پوشش دهید.

شکاف ها و فضاهای بین دندان های خود را ببندید.

دندان های خود را بلندتر نشان دهید.

شکل دندان های خود را تغییر دهید.

قبل از باندینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟

قبل از باندینگ دندان، دندانپزشک در مورد اهداف زیبایی شما صحبت می کند. آن‌ها همچنین عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان می‌گیرند و دندان‌ها و لثه‌های شما را معاینه می‌کنند تا مطمئن شوند که واجد شرایط این روش هستید. اگر پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه یا سایر مشکلات جدی سلامت دهان و دندان دارید، احتمالاً ابتدا باید آن مسائل را درمان کنید.

در طول باندینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟

در طول عمل باندینگ دندان، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

یک سایه انتخاب کنید.

دندانپزشک شما از یک راهنمای سایه برای انتخاب یک ماده رزین کامپوزیت استفاده می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد.

دندان خود را آماده کنید.

سطح دندان شما زبر شده و از مایع حالت دهنده استفاده می شود. این مراحل به چسبیدن مواد باندینگ به دندان شما کمک می کند.

مواد رزین کامپوزیت را اعمال کنید.

مواد رزین (که قوام بتونه مانند است) اعمال می شود، قالب گیری می شود و به شکل دلخواه صاف می شود.در مرحله بعد، رزین کامپوزیت با یک نور کیور مخصوص سخت می شود که ماده را به سطح دندان شما “پیوند” می کند.

بطور کلی این روش برای هر دندان حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندانی در مقایسه با سایر درمان های زیبایی فواید زیادی دارد.

کم تهاجمی

در حالی که روکش های چینی و روکش های دندانی نیاز به تغییرات قابل توجهی در دندان دارند، کامپوزیت دندان معمولاً نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد.

هزینه مناسب

کامپوزیت دندان یکی از کم هزینه ترین روش های دندانپزشکی ترمیمی موجود دربازار است.

مرتب کردن شکل و اندازه

برخی از افراد به سادگی از اندازه یا شکل دندان های خود ناراضی هستند. می‌توان از کامپوزیت برای ایجاد لبخندی زیبا و طبیعی به شما استفاده کرد.

ترمیم دندان کج

بیشتر بزرگسالان نمی‌خواهند تا چندین سال از ارتودنسی برای اصلاح دندان‌های کج استفاده کنند. کامپوزیت دندان یک روش عالی برای اصلاح دندان های کج است.

کاربرد بالا

کامپوزیت دندان می تواند طیف وسیعی از عیوب زیبایی از جمله براده ها، ترک ها، شکاف ها و تغییر رنگ را پنهان کند.

سریع و راحت

سایر روش‌های ترمیمی مانند روکش‌ها و ایمپلنت نیاز به جلسات متعدد دارند. اما کامپوزیت دندان تنها با یک بار مراجعه به مطب دندانپزشکی انجام می شود.

برگشت پذیری

برخلاف بسیاری از روش های زیبایی و ترمیمی دندان ،کامپوزیت دندان را می توان پس ازمدتی برداشت.

معایب کامپوزیت دندان چیست؟

امکان تغییر رنگ

اگرچه مواد کامپوزیت دندان تا حدودی در برابر لکه مقاوم است، اما مانند ترمیم های چینی در برابر لکه ها مقاومت نمی کند.

ماندگاری محدود

یکی دیگر از معایب این است که کامپوزیت دندان به اندازه سایر گزینه های ترمیمی مانند لمینت ها ماندگار نیست. همچنین، مواد پیوند دهنده می توانند در طول زمان تراشه کنند.

ونیر کامپوزیت دندان چقدر طول می کشد؟

فرآیند ونیر کامپوزیت دندان به یک بار ویزیت نیاز دارد و حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

آیا ونیرهای کامپوزیت به دندان‌های شما آسیب می‌رسانند؟

ونیر کامپوزیت یکی از همه کاره ترین درمان های دندانپزشکی موجود است. کامپوزیت دندان می تواند دندان های بریده شده را ترمیم کند، دندان ها را بازسازی کند و به عنوان روکش عمل کند تا یک لبخند کسل کننده را به لبخندی دلپذیر تبدیل کند. اما از آنجایی که به دندان ها می چسبند، ممکن است فکر کنید که ممکن است به ساختار دندان آسیب وارد کنند. اما بر خلاف تصوری که دارید، کامپوزیت ونیرها به دندان شما آسیب نمی رساند

به طور کلی، باندینگ دندان یک راه حل عالی برای ایجاد تغییرات کوچک زیبایی است. اگر به دنبال تحول چشمگیرتری هستید، ممکن است برای درمان های دیگر مانند لمینت دندان مناسب تر باشید.

2 نظرات
  1. هانیه می گوید

    واقعا عالیه

  2. سینا می گوید

    استفاده کردیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.