کتاب و کتابخوانی در عصر تکنولوژی

ما در عصر سرعت و تکنولوژی زندگی میکنیم. بشر مدرن، هرچه با سرعت و قدرت بیشتری به سمت پیشرفت حرکت می‌کند، با همان سرعت نیز دچار کمبود زمان می‌شود.

این کمبود زمان اگرچه در ظاهر شاید برای بسیاری از مردمانی که به زندگی روتین و عادی عادت کرده‌اند،  خیلی به چشم نیاید اما برای افراد بلند پرواز که به دنبال پیشرفت های سریع و عمیق هستند، مانعی بزرگ محسوب می‌شود.

در این مقاله میخواهیم به دو موضوع مهم بپردازیم:

۱- اهمیت مطالعه در زندگی بشر

۲- چگونگی اختصاص دادن وقت و زمان در عصر تکنولوژی

همانگونه که گفته شد، بشر مدرن بشری بینهایت عجول است. سرعت حرکت تکنولوژی به اندازهای زیاد شده است که هر انسانی در صورت کوچکترین تعللی، از زندگی به شکل وحشتناکی عقب می‌افتد.

فعلا این موضوع را نگه میداریم تا به اهمیت مطالعه بپردازیم.

از قدیم گفته اند که مهم ترین عامل برای رشد و تعالی ابنای بشر، مطالعه و کتاب خواندن است. کتاب بهترین دوست انسانها و مهم ترین محرک و عامل در رشد و بالندگی ذهنی، کسب تجربیات جدید و امکان گسترش دید است. از همین روی همواره موفق ترین انسان ها افرادی هستند که بیشترین کتاب ها را خوانده اند.

به قول متفکر بزرگ روس و نویسنده قهار، ماکسیم گورکی:

انسان های عادی تنها یک زندگی را تجربه میکنند اما انسانهایی که کتاب میخوانند، چندین بار زندگی را از زوایای گوناگون تجربه مینمایند.

اما در روزگاری که هرکس برای گذران زندگی باید ساعت ها کار کرده و به شکل پیچیده ای چندین فعالیت گوناگون را در طی فقط ۲۴ ساعت انجام دهد، چگونه میتوان کتاب خواند؟ آیا هنوز هم مثل قبل میشود ساعت ها در کتابخانه ها یا کافه کتاب نشست و به مطالعه پرداخت؟ طبیعتا خیز.

فرض بگیریم که شما تصمیم میگیرید تا گلستان سعدی را مطالعه کنید. این کار در گذشته به این صورت بود: کتاب را میخریدید. به خانه میرفتید و شروع به مطالعه میکردید. اما امروز چه؟ اصلا زمان برای این کار دارید؟ طبیعتا خیر. این تازه برای زمانی است که شما تصمیم به مطالعه یک کتاب کوجک مثل گلستان سعدی بگیرید. اگر بخواهید یک کتاب قطور و چند جلدی مثل تاریخ طبری را مطالعه کنید که تقریبا ناامید خواهید شد!

اما همانگونه که هر دری یک کلیدی دارد، این مسئله نیز دارای راه حلی است. در واقع همانطور که تکنولوژی، به زندگی بشر سرعت داده و بشر را دچار مشکلاتی کرده است، راه‌حل هایی نیز برای حل این مشکلات تدارک دیده.

کتابهای دیجیتال! بله کتاب‌های دیجیتال، کلید این مشکل هستند.

استفاده بهینه از زمان در دنیای امروز امری حیاتی است. امروزه با کمک تکنولوژی می‌توانید کتابهای قطور را در گوشی موبایلتان دانلود کرده و به راحتی مطالعه کنید. مثلا هنگام رفتن به محل کار، درست زمانی که در مترو یا اتوبوس نشسته‌اید، میتوانید به مطالعه بپردازید. این یعنی استفاده بهینه از زمان، بدون عقب افتادن از دیگر جنبه‌های زندگی!

شما می‌توانید مثلا در گوگل سرچ کنید دانلود کتاب تاریخ طبری و پس از دانلود این کتاب، هر روز در حدفاصل رفتن به مح کارتان، چند صفحه از آن را در موبایتان مطالعه کنید. اینگونه با یک تیر دو نشان زده‌اید: ۱- کتاب مورد علاقه تان را خوانده اید. ۲- از وقت تان به بترین شکل استفاده کرده و اجازه هدر رفتن زمان را نداده اید.

بنابراین همان گونه که گفته شد، می توانید حتی در دنیای شلوغ و سریع امروز و در میان سیل رفت و آمدها و دغدغه های روزمره نیز، به مطالعه کتاب بپردازید. همین حالا در گوگل عبارت «کافه کتاب آنلاین» را سرچ کنید تا با ورود به پرتال KaffeKetab به راحتی به دانلود و مطالعه کتاب های مورد علاقه تان پرداخته و از وقت و زمان‌تان به بهترینشکل ممکن استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =