کیف پول رمز ارز چیست و چگونه استفاده می شود

اگر می خواهید در مورد مبانی رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین بدانید باید ابتدا نقش کیف پول های رمز ارز را بدانید. در ادامه همه ی نکات ضروری در ارتباط باکیف پول های دیجیتال با استفاده از مثال های ساده و کاربردی خواهید آموخت. تگر از ابتدا تا انتهای مقاله را بخوانید، در انتها هرچیزی که لازم است بدانید را را فرا گرقته اید.

۱-مختصری در مورد کیف پول دیجیتال

قبل از اینکه پیشتر برویم، از شما می خواهیم به نحوه نگهداری پول نقد خود فکر کنید. شما پول نقد خود را در دستان نمیگیرید و به این طرف و آن طرف بروید، بلکه آن را در کیف پول چرمی خود و یا کیف دستی خود نگهداری می کنید بسته به این که کدام برای شما امن تر است.

کیف پول الکترونیکی نیز این امکان را به شما می دهد تا بیت کوین و سایر رمزارز ها را ارسال و یا دریافت نمایید. در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ کیف پول الکترونیک وجود دارد.
۲-کیف پول رمزارز چگونه استفاده می شود؟

در بالا به کیف پول واقعی اشاره شد که چگونه پول نقد را در خود نگهداری میکند. در دنیای تکنولوژی بلاک چین و رمز ارزها وضعیت قدری متفاوت است.

این ارز ها در یک کیف پول فیزیکی ذخیره نمی شوند جرا که رمزارز ها در دنیای فیزیکی وجود ندارند. در عوض زنجیره ی اطلاعاتی هستند که شرح کلیه تراکش ها و جزییات تملک مبالغ مجازی را در بر می گیرند.

برای اینکه درک ما از مطلب کامل شود، لازم است توضیح مختصری در رابطه با نقش “آدرس های کیف پول” و همچنین دو عبارت کلید های عمومی و کلید های اختصاصی ارائه کنیم.

یک آدرس کیف پول همانند یک شماره حساب بانکی است. این آدرس می بایست در دسترس دیگران قرار بگیرد تا آتها بتوانند برای شما پول ارسال کنند. به طور مثال شما میتوانید خقوق خود ، پرداخت پیش فاکتور ها و یا دریافت های شخصی خود از دوستان و آشنایان را از طریق رمزارز به این آدرس دریافت نمایید.

آدرس های کیف پول منحصر به فرد می باشندو این به این معناست که که هیچ کسی به جز خود شما مبلغ را دریافت نحواهد کرد. ضمنا شما هیچ محدودیتی در تعداد این آدرس ها ندارید و به هر تعداد می توانید آدرس کیف پول ایجاد کنید.

بعنوان مثال رشته حروفی و عددی زیر را ملاخظه کنید. این آدرس بیت کوینی است که منصوب به موسس بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو می باشد.

۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

این آدرس هیچ اطلاعاتی از صاحب حساب نشان نمی دهدو درست به همین دلیل بلک چین را مستعار قلمداد می کنند. با این حال، اکثر بلاک چین ها شفاف بوده و می توان به راحتی پیدا کرد که هر کیف پول چه مقدار موجودی دارد و یا اینکه کدام تراکنش ها را قبلا انجام داده.

۳-کلید های عمومی و اختصاصی چه ارتباطی با آدرس کیف پول دارند؟

تا اینجا شما آموختید که آدرس کیف پول شباهت زیادی به حساب بانکی دارد. حالا می خواهیم بدانیم چگونه افراد بر این منابع مالی دسترسی پیدا می کنند. اکثر مردم تصور می کنند که کلید عمومی همان آدرس کیف پول شماست. این تصور صحیح نیست.

ضرورتا، هر کیف پول رمز ارز دارای یک کلید عمومی و یک کلید اختصاصی منحصر به فرد می باشند. کلید اختصاصی در واقع شما را قادر می کنید که به مبالغ موجود درکیف پول خود دسترسی داشته باشید.

به مثال حساب بانکی دقت کنید. هنگامی که می خواهید مبلغی را از حساب خود منتقل کنید، شما لازم است تا گذرواژه اختصاصی خود را وارد کنید. این گذرواژه به جز شما در دسترس هیچ کس حتی بانک شما نیست. در غیر این صورت ان ها می توانسند از حساب شما اقدام به ارسال پول نمایند.

کلید اختصاصی کیف پول دقیقا همانند گذرواژه بانکی شما است. اما کلید عمومی چیست ؟ کلیدعمومی رشته حروف و اعدادی است به صورت ریاضی به آدرس کیف پول شما مرتبط است و به صورت رمزنگاری شده درآمده است تا از هک شدن کیف پول شما جلوگیری کند.

برای مثال به کلید های عمومی و اختصاصی زیر توجه کنید.

Private Key: 03bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

Public Key: 99b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

ممکن است با خود بگویید این دو رشته کاملا با هم تفاوت دارند. به چشم انسان بله، اما نرم افزار قادر است شناسایی کند که کدام کلید اختصاصی به کدام کلید عمومی مرتبط است. بنابر این اجازه دسترسی به کیف پول را صادر نماید.

باید یاداور شویم که برای کاربر کیف پول دانستن این مسایل فنی هیچ ضرورتی ندارد. فقط به همین بسنده می کنیم که همه ی این عملیات توسط نرم افزار انجام می پذیرد و شما فقط از اینترنت برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می کنید. شبیه آنچه هنگام ارسال ایمیل انجام می دهید.

۴-اگر این کیف پول ها واقعا در خود پول ذخیره نمی کنند پس چه هستند؟

اگر تا به اینجای این مقاله را خوانده باشید می دانید که کیف پول رمز ارز چسیت و چگونه با کلید های عمومی و اختصاصی مرتیط است. با این حال کفته شد که پول در واقع در این کیف ها ذخیره نمی شوند. بگذارید مطلب را شفاف کنیم.

بیت کوین و سایر رمز ارز ها پول فیزیکی نیستند بلکه به صورت دیجیتال بر روی بلاک چین ذخیره شده اند. بلاک چین را می توانید یک دفتر عظیم حسابداری کل در نظر بگیرید که در بر گیرنده کلیه تراکنش های سیستم به علاوه ی مانده موجودی هر حساب می باشد.

نرم افزار موجود در کیف پول رمزارز مستقیما به بلاک چین متصل است، بنا براین به شما اجازه می دهد که تراکنش های خود را به دفتر کل ارسال نمایید. با این حال، این کیف پول است که پروتوکول تولید کلید های عمومی و اختصتصی را تعیین می کند و بدون آن قادر نخواهید بود که به وجوه خود دسترسی داشته باشید.

برای این که درک بهتری از مطلب داشته باشید، توجه کنید به هنگامی که به یک فروشگاه می روید و خرید خود را با کارت بانکی تسویه می کنید. با وارد کردن رمز کارت، نرم افزار کارتخوان قادر خواهد بود تا این موضوع را تایید کند که کارت و موجودی آن متعلق به شماست و شما بتوانید مبلغ را به حساب قروشگاه منتقل نمایید.

کیف پول رمز ارز نیز کار مشابهی انجام می دهد و با ورود کلید اختصاصی، تایید می نماید که شما اجازه انتقال وجه را دارا هستید.

انواع کیف پول رمز ارز به چه صورت است؟

انواع گوناگون کیف پول رمزارز وجود دارد و انتخاب گزینه مناسب بسنگه به نیاز مشتری دارد. این انواع مختلف قابلیت های مختلفی در اختیار کاربر قرار می دهد شامل تمنیت مضاعف، کاربری آسان و غیره.

کیف های دسکتاپی

کیف های رمزارز دسکتاپی در واقع نرم افزار هایی هستند که بر روی کامپیوتر دسکتاپ و یا لپتاپ شما نصب می شوند. و کاربر تنها با استفاده از آن دستگاه می تواند به وجوه خود دسترسی پیدا کند. به طور کلی این دسته از کیف پول ها ترکیب قابل قبولی از امنیت و راحتی ایجاد می کنند. با این وجود لازم به ذکر است در صورتی که هکر ها دسترسی ریموت به کامپیوتر شما پیدا کنند، کیف پول شما نیز در دسترس آن ها خواهد بود.

کیف پول های موبایل

کیف پول های موبایل شباهت زیادی به نوع دسکتاپ دارند با این تفاوت که آن ها برروی گوشی تلفن همراه و یا تبلت نصب می شوند. برخی از این کیف ها امکان پرداخت در فروشگاه ها از طریق اسکن کد کیو آر را نیز فراهم می کنند.

کیف پول آنلاین

کیف پول های انلاین بیشترین درجه کاربری آسان را هنگام ارسال وجه فراهم می کنند. اما کمترین درجه امنیت نیز مربوط به همین کیف ها می باشد چراکه وب سایت فراهم آورنده، دسترسی کامل به آن را دارا می باشد.

مثال آن، نگهداری رمز ارز ها در کیف پول اکسچنجر ها است. این اکسچنجر ها وجوه شما را بر روی سرور مرکزی خود ذخیره می کنندو این به این معناست که در صورت هک شدن سرور، کلیه وجوه شما در اختیار هکر قرار می گیرد. عموما توصیه می شود تنها مقادیر کوچک رمز ارز در این نوع کیف ها نگهداری شود.

کیف پول های کاغذی

کیف پول کاغذی همیشه دست کم گرفته شده است. اگر چه این کیف پول چیزی بیشتر از چاپ کلید های عمومی و اختصاصی بر روی کاغذ نیست، اما بسیار امن می باشد. دلیل اینست که ارتباطی بین کیف پول و هیچ سروری وجود ندارد و تنها راه دستیابی به کیف پول، دسترسی فیزیکی به این کاغذ می باشد. برای استفاده از این کیف پول، شما کافیست کلید های چاپ شده را در یک کیف پول نرم افزاری و یا آنلاین وارد نمایید.

کیف پول سخت افزاری

از نظر امنیتی بالاترین رده را در میان کیف پول ها دارا است. این کیف پول یک وسیله الکترونیکی است که تنها با هدف ذخیره کلید های عمومی و اختصاصی شما بوجود آمده است.

این وسیله تنها زمانی به اینترنت متصل می شود که شما نیاز به انتقال پول داشته باشید. برای استفاده از آن شما کد پین خود را نیز باید وارد نمایید. این باعث می شود که فرد هکر هرگز به کلید های شما دست نیابد.

آیا می توانیم کلیه رمز ارز هایمان را در یک کیف پول نگهداری کنیم؟

در برخی موارد خرید و فروش ارز های دیجیتال در یک کیف پول ممکن است و این بستگی دارد که چه نوع رمز ارزی را نگهداری کنیم. بطور مثال اگر تنها بیت کوین نگهداری می کنید یک کیف پول بیت کوین کافیست. اما در مورد نگهداری بیت کوین و لایت کوین در یک کیف چطور ؟

با وجود اینکه این دو هرکدام بلاک چین خود را دارند، کیف پول های چند ارزی وجود دارند که به بلاک چین های متفاوت متصل می شوند و نگهداری رمز ارز های مختلف را آسان تر می کنند.

کیف پول ها معمولا از رمز ارز هایی شپتیبانی میکنند که ماهیت آنها به هم نزیدیک است. به عنوان نمونه بیشتر توکن های موجود بر اساس توکن های اتریوم با استاندارد ERC20 ساخته شده اند. بنابراین اکثر آنها توسط کیف پول های مشترکی پشتیبانی می شوند.

در مورد سایر رمزارز ها باید دقت بیشتری به عمل آورید چرا که عموما در یک کیف پول جای نمی گیرند. اگر اقدام به استفاده از کیف پول اشتباه برای انتقال وجوه نمایید، موجودی خود را از دست می دهید.

آیا درست است که کیف پول رمز ارز ها نا شناس باقی می ماند؟

یاداور می شویم که این کیف پول ها کاملا ناشناس نسیتند و بهتر است آن ها را مستعار بنامیم. این به این خاطر است که با وجود اینکه نام شما در آدس کیف پول وجود ندارد، همچنان اطلاعات زیادی قابل دریافت و ردگیری می باشد.

این اطلاعات شامل کلیه انتقالات مرتبط با یک آدرس (ارسال و دریافت) به همراه مقدار انتقالی و آدرس گیرنده و فرستنده کلیه انتقالات می باشد.

اما نگران نباشید. تا زمانی که شما اطلاعات فردی خود را فاش نکنید، بسیار سخت می توان فهمید چه آدرسی متعلق به چه کسی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.