یو پی اس چیست

یکی از بدترین اتفاقاتی که وسط کار میتونه اتفاق بیوفته قطع برق است. همین که محو کار با کامپیوتر هستید یا با دستگاه های صنعتی خود مشغول به کار هستید رفتن برق حسابی شما رو خسته می کند.

راه حل چیه:
یکی از بهترین وسیله هایی که در این موقعیت به کار شما می آید دستگاه یو پی اس (UPS) است.

یو پی اس چیست؟

دستگاه UPS برق مورد نیاز شما را تا ساعت ها نگه می دارد. از بهترین استفاده های UPS یو پی اس در زمانی است که برق شهری قطع می شود. بلافاصله بعد از قطع و بدون وقفه دستگاه یو پی اس وارد مدار می شود و برق مصرفی لازم را تامین می نماید. به نحوی که نیازی به روشن یا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده نباشد. سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از دستگاه های برقی حساس در برابر نوسانات برق را دارد و این سیستم از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه‌دار جلوگیری به عمل می آورد. یو پی اس (UPS) علاوه بر محافظت از دستگاه‌های الکتریکی حساس، ثبات جریان برق تقویتی فراهم می آورد که به روشن ماندن دستگاه ها کمک می‌کند.

کاربردهای یو پی اس:

  • استفاده برای کامپیوترها و سیستم های سرور
  • استفاده در تجهیزات پزشکی
  • استفاده در تجهیزات و دستگاه های صنعتی
  • استفاده در فروشگاه ها برای تجهیزات ضد سرقت یا کرکره
  • استفاده در مراکز آموزشی

انواع یو پی اس

یو پی اس ها به سه نوع کلی تقسیم می شوند:

یو پی اس آنلاین (ON LINE)

یو پی ­اس آنلاین بر اساس روش تبدیل دوگانه (Double Conversion) عمل می‌کند. یعنی تبدیل ولتاژ ورودی AC به ولتاژ DC با استفاده از یکسوساز، شارژ باتری در لینک dc و تبدیل ولتاژ dc باتری به ولتاژ ac در خروجی با فرکانس، دامنه و شکل موج مطلوب توسط اینورتر برای تامین انرژی الکتریکی بارهای خروجی.

یو پی اس آفلاین (OFF LINE)

یو پی ­اس آفلاین در شرایط قطع برق عملکردی مشابه یو پی ­اس لاین اینتراکتیو دارد؛ اما در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی فقط از طریق ارتباط مستقیم الکتریکی (Bypass) برقرار است.

اکثر یو پی­ اس ­های زیر ۱ کیلو ولت آمپر، از نوع لاین اینتراکتیو یا آفلاین هستند که قیمتی به مراتب کمتر از یو پی­ اس آنلاین دارند.

یو پی اس لاین اینتراکتیو (LINE INTERACTIVE)

در یو پی ­اس لاین اینتراکتیو در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی از طریق اتوترانسفورمر (Autotransformer) با قابلیت تنظیم دامنه ولتاژ برقرار است و باتری یو پی اس نیز در شرایط شارژ قرار دارد. در شرایط قطع برق، باتری از طریق اینورتر بارهای خروجی را تغذیه می‌کند.

یو پی اس آنلاین چطور کار می‌کند ؟

یو پی­ اس آنلاین، به دلیل تبدیل پیوسته و بدون توقف ولتاژ متناوب (ac) به ولتاژ مستقیم (dc) برای شارژ باتری و تامین ولتاژ لینک dc و تبدیل ولتاژ dc به ولتاژ ac توسط اینورتر، در شرایط اضطراری بدون نیاز به کلیدزنی مکانیکی بار خروجی را تغذیه می‌کند، لذا هیچ گونه تأخیر کلیدزنی در تامین برق خروجی وجود ندارد (تأخیر صفر میلی ثانیه). با قطع برق ورودی، یکسوکننده از مدار خارج شده و اینورتر با استفاده از باتری­ها­، بار را بدون قطعی تغذیه می‌کند. با وصل مجدد توان ورودی، یکسوکننده مجدداً وارد مدار شده و باتری­ها را شارژ می‌کند. در این ساختار به دلیل همزمانی شارژ باتری و تامین تغذیه­ dc ورودی اینورتر، معمولاً توان یکسوساز بیشتر از اینورتر و مصرف کننده است.

این ویژگی باعث کاهش راندمان کلی دستگاه و افزایش تلفات و گرم شدن یو پی­ اس می‌شود. همچنین توان جذب شده توسط یکسوساز اغلب غیرخطی و هارمونیکی است و منجر به اشغال ظرفیت خطوط انتقال و تداخل الکترومغناطیسی در تاسیسات برق می‌شود. این مشکل در تمامی یو پی ­اس­ های آنلاین به کمک فیلترهای اکتیو و ادوات تصحیح ضریب توان (PFC) برای نیل به ضریب توان یک برطرف می‌شود.

نوع ساخت یو پی ­اس آنلاین با تکنولوژی دیگر انواع UPS ( یو پی­ اس آفلاین یا لاین اینتراکتیو ) متفاوت است. یو پی­ اس­ های آنلاین به دلیل داشتن شارژر باتری با جریان­دهی بالاتر، طراحی یکسوساز و اینورتر برای کار پیوسته و حفاظت از بارهای متصل در برابر نوسانات شبکه معمولاً گران­تر و بزرگترند.

یو پی اس لاین اینتراکتیو چطور کار می‌کند ؟

یو پی ­اس لاین اینتراکتیو در شرایط قطع برق (اضطراری) عملکردی شبیه یو پی ­اس آفلاین دارد. اما در شرایط کار عادی ورودی و خروجی توسط یک اتوترانسفورمر با تپ متغیر (که قابلیت تنظیم دامنه ­ی ولتاژ خروجی را فراهم می‌کند) متصل هستند. به همین دلیل این نوع یو پی­ اس قادر به تنظیم ولتاژ خروجی در شرایط کمبود یا بیش­بود ولتاژ بدون استفاده از باتری و اینورتر می‌باشد. این امکان وجود دارد که طراحی اتوترانسفورماتورها به گونه ­ای انجام شود که طیف وسیعی از تغییرات ولتاژ ورودی را پوشش دهد. اما این امر منجر به افزایش تپ­ های اتوترانسفورمر، پیچیدگی بیشتر و افزایش هزینه یو پی­ اس می‌شود. خارج از این بازه تعیین شده (۱۴۵ تا ۲۸۰ ولت)، اینورتر خروجی فعال شده و بارها توسط باتری و اینورتر تغذیه می‌شود. اندازه ­ی عموماً کوچکتر نسبت به یو پی اس آنلاین و بزرگتر نسبت به یو پی ­اس آفلاین، قیمت کمتر نسبت به یو پی ­اس آنلاین و بیشتر نسبت به یو پی ­اس آفلاین و قابلیت تنظیم ولتاژ ورودی از ویژگی های اصلی این ساختار می‌باشد. با توجه به اینکه این نوع یو پی ­اس فقط قابلیت تنظیم دامنه­ ی ولتاژ ورودی را دارد و امکان تنظیم فرکانس و شکل موج خروجی وجود ندارد، استفاده از آن برای بارهای حساس نامناسب است. ولتاژ خروجی این نوع یو پی­ اس در برخی مدل ­ها سینوسی و در برخی دیگر مربعی است. بر خلاف یو پی­ اس آفلاین، امکان کار هماهنگ با دیزل ژنراتور و موتور برق در بعضی مدل­های یو پی­ اس لاین اینتراکتیو وجود دارد.

تعمیر یو پی اس

یو پی اس ها کمتر خراب می شوند اما اگر نیاز به تعمیر یو پی اس داشتید می توانید با بررسی قسمت های محتلف از قبیل باتری یا قسمت های الکترونیک دستگاه را عیب یابی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =