۷ مزیت سیستم تهویه هوا و اهمیت استفاده از تهویه مطبوع

در این مقاله از ایمن تهویه الوند به بررسی مزایا تهویه هوا و دلیل استفاده از سیستم‌های تهویه هوا می‌پردازیم. در روزهایی که هوای شهرها مخصوصا شهر‌های صنعتی به دلیل سوخت‌های فسیلی و سایر ذرات آلاینده آلوده هستند، نیاز به سیستم‌های تهویه بیش از پیش شده است. این سیستم هوا اطراف خود را با استفاده از فرآیند‌های پیشرفته و به روز تصفیه کرده و سپس آن را به خارج هدایت می‌کند و فضای محیط را با هوای تمیز و پاکیزه اشباع می‌کند. این امر سبب شده که بسیاری از افراد به خرید سیستم‌های تهویه هوا روی بیاورند.

مزایا تهویه هوا در سلامت انسان

همانطور که می‌دانید سلامت انسان به کیفیت هوای تنفسی آن ارتباط مستقیم دارد. چرا که هر چقدر هوای تنفسی تمیزتر باشد میزان آلودگی‌های کمتری وارد بدن می‌شود و سوخت و ساز بدن در بهترین شرایط اتفاق می‌افتد و هرچقدر این هوا آلوده و کثیف باشد میزان زیادی از این آلودگی‌ها از طریق تنفس وارد بدن شده و سلامت ما را به خطر می‌اندازند. خیلی از ما فکر می‌کنیم که هوای داخل خانه پاکیزه‌تر از هوای خارج خانه می‌باشد و این طرز تفکر بسیار اشتباه است. اولا اینکه هوای خانه به دلیل بسته بودن محیط دارای چرخش نمی‌باشد و پس از مدتی هوای داخل خانه دچار یکنواختی و سنگینی می‌شود. دوما در خانه‌هایی که چرخش هوا صورت می‌گیرد، آلودگی‌های هوای خارج خانه، وارد محیط می‌شوند و سلامتی افراد خانه به خطر می‌افتد و این کار در تمامی فصول کاربرد ندارد.

مزیت تهویه هوای ایرواشر در میزان رطوبت

از مزایا تهویه هوا می‌توان به این قابلیت اشاره کرد که امکان کنترل میزان رطوبت محیط وجود دارد و می‌توان مقدار آن را تعیین کرد. این قابلیت هم تهویه هواهای ایرواشر نیز وجود دارد شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. باید به این نکته توجه کنید که اگر هوای خارج خشک باشد، دچار خشکی پوست و همچنین بر وسایل داخل محیط نیز دچار آسیب می‌شوند و از طرف دیگر اگر میزان رطوبت محیط بیش از اندازه باشد سلامت جسمی و اشیاء دچار خطر می‌شوند. پس میزان رطوبت دستگاه را در میزان استاندارد قرار دهید.

مزایا تهویه هوا در کنترل کیفیت هوا

اگر داخل شهر‌های بزرگ و صنعتی زندگی می‌کنید متوجه شده‌اید که هوایی که در حال تنفس آن هستید اصلا از کیفیت خوبی برخوردار نیست و سلامتی شما را در خطر می‌اندازد پس هوایی که در خانه هم وجود دارد فرقی با هوای بیرون ندارد و این نکته به ضرورت وجود سیستم تهویه هوا در محل زندگی اشاره می‌کند.

مزایا تهویه هوا بر بیماران تنفسی

محیط زندگی و کار شما باید برای افرادی که از بیماری آسم رنج می‌برند مناسب باشد. داشتن تهویه هوا مطبوع سبب کم شدن حملات ناشی از آسم می‌شود.این کار با فیلتر کردن هوای آلوده که حاوی آلاینده‌ها و مواد حساسیت زا می‌باشد انجام شود و موجب از بین رفتن هرگونه رطوبت می‌شود. توجه داشته باشید که فیلتر هوا را باید در زمان مشخض شده تعویض کنید. نگهداری فیلتر هوایی که وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد باعث بازگشت خاک موجود در سیستم تهویه به داخل محیط می‌شود. به طور میانگین باید فیلترها را بین ۳۰ تا ۶۰ روز تعویض کرد.

جلوگیری از بوی بد از دیگر مزیت تهویه هوا

یکی دیگر از مزیت‌های سیستم‌های تهویه هوا یا هواساز در این می‌باشد که از انتشار بوی بد در محیط جلوگیری می‌کند. این سیستم‌ها به دلیل داشتن چندین فیلتر از وارد شدن بوی بد مثل فاضلاب و دود خودرو و … جلوگیری کرده و محیط خانه را عاری از هرگونه بوی نامناسب می‌کنند.

مزیت سیستم تهویه هوا در مصرف برق

از دلایلی که در این سال‌ها از سیستم‌های تهویه هوا استقبال زیادی شده است، مصرف بهینه برق آن‌ها می‌باشد. تهویه هوا ایرواشر به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌ است که کمترین میزان مصرف برق را در میان سایر سیستم‌های تهویه داشته باشد. ایرواشر به دلیل اینکه هم دارای سیستم گرماشی و سرمایشی است نسبت به سایر سیستم‌های تهویه قدیمی بسیار کم مصرف است و برای کسانی که به مصرف برق اهمیت بسیار زیادی قائل هستند مناسب می‌باشد. نکته مهم در تهویه مطبوع ایرواشر این است که این کیفیت ساخت و مصرف برق کم تا سالیان سال حفظ می‌شود و مانند برخی از برند‌ها که پس از مدتی به از کیفیت آن‌ها کاسته و مصرف برق آن‌ها به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند، نمی‌باشد.

مزایا تهویه هوا ایرواشر در فصل زمستان

سیسنم ایرواشر دارای دوحالت گرمایش و سرمایش می‌باشد که برخلاف سایر سیستم‌های تهویه مطبوع در سیستم گرماشی خبری از مصرف برق زیاد نیست. در این حالت با استفاده از لوله کشی آب گرم ساختمان، کویل ایرواشر از آب گرم پر می‌شود و هوای تازه بیرون از بین کویل داغ می‌گذرد و هوای گرم و تازه بوسیله فن به داخل محیط وارد می‌شود. در این سیستم دیگر نیازی به استفاده از برق برای گرم شدن نیست. آبی که داخل کویل میاشد هم از طریق لوله برگشت به موتور خانه برمی‌گردد و دوباره آب گرم وارد کویل می‌شود و این سیکل ادامه پیدا می‌کند.  

نتیجه

استفاده از سیستم تهویه مطبوع دارای مزایا زیادی می‌باشد که برای سلامتی مفید است. علاوه بر سلامت جسمانی مزایا تهویه هوا در صرفه جویی هزینه میسر است و با خرید ایرواشر با قبض برق‌های سرسام آور خداحافظی کنید. نکته‌ای که باید در خرید ایرواشرها نباید فراموش کنید این است که این سیستم برای مناطق شمالی یا جنوبی کشور مناسب نیست چرا که سیستم‌های تهویه هوا ایرواشر به دلیل کار با روش تبخیری مانند کولر آبی هستند و باعث افزایش رطوبت می‌شوند. هرچند که ایرواشر مجهز به سیستم تعیین میزان رطوبت است اما به دلیل رطوبت زیاد هوای شما و جنوب کشور این قابیلت زیاد کاربرد ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =