۸ نوع خرابی پنل تلویزیون ال جی و تعمیر پنل تلویزیون ال جی

تعمیر پنل تلویزیون ال جی وقتی اجتناب ناپذیر می شود که پنل یا همان صفحه نمایش تلویزیون ال جی بنا به دلایل مختلفی دچار آسیب و خرابی شود. برخی از خرابی های پنل ال جی هستند که می توان با انجام تعمیر پنل تلویزیون ال جی، آن را به وضعیت مطلوب برگرداند. اما برخی دیگر از خرابی ها هستند که به دلیل هزینه بالای تعمیر، بهتر است از خیر تعمیر پنل تلویزیون بگذرید.علت این است که پنل یا صفحه نمایش تلویزیون، مهم ترین و گران ترین قطعه دستگاه است و ۷۰ درصد از اهمیت و ارزش تلویزیون را به خود اختصاص داده است.

از همین روی باید جزئی ترین خرابی به وجود آمده در پنل تلویزیون را جدی گرفت و از آنجا که خرابی پنل تلویزیون، بازدهی تلویزیون را کاهش می دهد؛ از این رو باید در اقدام برای تعمیر پنل تلویزیون خیلی سریع عمل کرد.

دلایل خرابی پنل تلویزیون ال جی چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد خرابی در پنل تلویزیون ال جی شود و در نتیجه کار تلویزیون را به انجام تعمیرات پنل تلویزیون ال جی بکشاند. در ادامه دو دلیل از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون ال جی را بیان می کنیم.

۱- رطوبت

یکی از اصلی ترین عواملی که باعث خراب شدن پنل تلویزیون می شود، وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون است. البته این اتفاق به معنای ریختن یک لیوان آب روی تلویزیون نیست چرا بلکه پنل تلویزیون به کوچک ترین میزان رطوبت حساس است و لزومی ندارد که حتما حجم زیادی آب بر روی پنل ریخته شود تا بگوییم باعث خرابی آن شده است.

بیشتر وقت ها اسپری کردن مایع تمیز کننده به طور مستقیم بر روی صفحه نمایش تلویزیون موجب نفوذ رطوبت به داخل پنل آن می شود. از این رو به شما توصیه می کنیم که برای تمیز کردن نمایشگر تلویزیون، به هیچ عنوان مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی صفحه تلویزیون اسپری نکنید.

بهترین روش برای تمیز کردن صفحه ‌نمایش تلویزیون این است که مایع تمیز کننده را بر روی دستمال اسپری نمایید و سپس دستمال را بر روی صفحه نمایش تلویزیون بکشید و پس از آن با یک دستمال خشک، رطوبت به جا مانده روی صفحه نمایش تلویزیون را خشک کنید.

۲- ضربه

عامل مهم دیگری است که باعث آسیب دیدن شدید پنل تلویزیون ال جی می شود ضربه است. گاهی وقت ها ضربه ای که به صفحه نمایش تلویزیون وارد می شود موجب شکسته شدن آن می شود. در این صورت امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد.

روش های تشخیص خرابی پنل تلویزیون ال جی

بروز برخی مشکلات در تلویزیون های ال جی ارتباط مستقیمی با خرابی پنل این تلویزیون ها دارد. با تشخیص به موقع این خرابی ها می توان به موقع نسبت به تعمیر پنل تلویزیون آسیب اقدام کرد. برخی از این مشکلات قابل تشخیص عبارتند از:

– نمایش خطوط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون ال جی

– تصویر نداشتن تلویزیون ال جی در حالی که صدا دارد

– تیره شدن قسمتی از تصویر تلویزیون ال جی

– اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تمام صفحه تلویزیون ال جی

– وجود یک نقطه سفید در تصویر

– دوتایی شدن تصویر و قطع و وصل شدن لحظه ای تصویر در تلویزیون ال جی

– و کند شدن تصویر

در ادامه به بررسی تک تک این مشکلات که نشانه خرابی در پنل تلویزیون ال جی هستند، می پردازیم. با ما همراه شوید:

۱- اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه

مشکل اضافه شدن رنگ غیر عادی به تمام صفحه تلویزیون، معمولا در تلویزیون های LCD ال جی به وجود می آید. چون این مشکل از لیکوئید در پنل تلویزیون نشأت می گیرد و فقط تلویزیون های ال سی دی هستند که از فناوری لیکوئید استفاده می کنند. به همین دلیل، این مشکل در تلویزیون های LCD ال جی دیده می شود. لازم به ذکر است که لیکوئید، مهم ترین جزء پنل است که نگهدارنده کریستال مایع در تلویزیون های ال سی دی است.

متاسفانه بروز این مشکل نشانه خوبی نیست و نشان دهنده این حقیقت است که امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد. از آنجا که هزینه تعویض پنل نیز بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از قیمت کل تلویزیون را شامل می شود به همین دلیل توصیه می شود هزینه را برای خرید یک تلویزیون جدید مصرف کنند.

۲- وجود یک نقطه سفید در تصویر

این مشکل همان چیزی است که در اصطلاح به آن پیکسل سوختگی هم می گویند. متأسفانه بروز این مشکل هم خبر خوبی نمی تواند باشد چرا که تنها راه حل آن، تعویض پنل تلویزیون است که آن هم مقرون به صرفه نیست.

در پیکسل‌ سوختگی، اجزایی که با یکدیگر به تبدیل شدن پیکسل به نقطه ای رنگی تلاش می کردند، درست عمل نمی کنند. در نتیجه این مسئله موجب می شود که پیکسل روشن بماند و حالت نقطه سفید به خود بگیرد.

۳- دو تایی شدن تصویر

دو تایی شدن تصویر تلویزیون ال جی در دو قسمت ظاهر می شود. یا مشکل از خود پنل تلویزیون است و یا از برد تیکان. برد تیکان که به آن برد TFT هم می گویند وظیفه پردازش اطلاعات تصویر را در تلویزیون برعهده دارد. به گونه ای که اول از همه مین برد تلویزیون به پردازش اطلاعات تصویر می پردازد و سپس اطلاعات تصویر را از طریق کابلی که LVDS FLAT نام دارد به برد تیکان منتقل می کند. برد تیکان نیز پردازش نهایی را بر روی تصویر انجام داده و اطلاعات تصویر را برای نمایش به فلت تلویزیون ارسال می کند.

اگر شما هم با مشکل دو تایی شدن تصویر در تلویزیون ال جی مواجه شده اید، بهتر است کار بررسی و عیب یابی این دستگاه را به نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تبریز بسپارید.

۴- نمایش خط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون ال جی

وجود یک خط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون ال جی به تنهایی برای خراب کردن اعصاب شما کافی است. مرتب با تلویزیون کلنجار می روید و کانال ها را بالا و پایین می کنید. اما نمی دانید مشکل از کجاست؟

در واقع نمایش خط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون ال جی دو حالت دارد؛ یا این که خط عمودی به صورت کامل از بالا‌ترین نقطه صفحه نمایش به پایین ترین نقطه آن کشیده شده است یا اینکه خط عمودی از بالای صفحه نمایش تا اواسط آن امتداد یافته است.

در حالت اول خط عمودی نشان دهنده ایراد در برد تیکان تلویزیون یا فلت های ارتباط دهنده آن است که خوشبختانه قابل تعمیر هستند. حالت دوم خط عمودی نشان می دهد که پنل تلویزیون شما دچار مشکل شده است. در این حالت متأسفانه امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را به طور کامل تعویض کرد.

۵- قسمتی از تصویر تیره می شود

تیره شدن قسمتی از تصویر تلویزیون، یکی از دلایل وارد شدن ضربه و در نتیجه آسیب دیدن پنل تلویزیون است. در صورتی که اطمینان دارید که هیچ ضربه ای به تلویزیون وارد نشده، اما قسمتی از تصویر تیره دیده می شود، مشکل از بک لایت تلویزیون است که قابل تعمیر است.

۶- تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

وقتی این اتفاق برای تلویزیون رخ می دهد، مثل این است که تلویزیون دارد نقش رادیو را برای شما بازی می کند. می تواند نوستالژیک باشد، اما برای شما که عادت به تماشای تصاویر دارید، مثل این است که وسط یک اتاق تاریک افتادید و چیزی نمی بینید، مسأله ای که اصلا قابل تحمل نیست.

بروز این مشکل به این دلیل است که هیچ نوری از پشت پنل تلویزیون ساطع نمی شود تا تصویر را روشن کند. به همین دلیل زمانی که تلویزیون را روشن می کنید، متوجه می شوید که تلویزیون فقط صدا دارد. در صورت بروز چنین مشکلی برای تلویزیون شما، بدانید که بک لایت تلویزیون به مشکل خورده است. خوشبختانه در این حالت نیز امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی و بک لایت آن وجود دارد.

۷- قطع و وصل شدن لحظه ای تصویر تلویزیون ال جی

اتصال کابل غیر استاندارد HDMI به تلویزیون دلیل قطع و وصل لحظه ای تصویر تلویزیون است که به پنل نیز آسیب می زند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن پنل تلویزیون، حتما از اورجینال بودن کابل HDMI که به تلویزیون خود وصل می‌کنید، اطمینان داشته باشید.

۸- کند شدن تصویر

در این حالت تصاویر به حالت اسلوموشن نمایش داده می شود و هاله ای از تصویر قبلی در تصویر بعدی دیده می شود. کند شدن تصویر تلویزیون به علت عدم واکنش صحیح پنل به اطلاعات وارد شده و پاسخگویی پیکسل ها است.

هزینه تعمیر پنل تلویزیون ال جی چقدر است؟

هزینه تعمیر پنل تلویزیون ال جی به میزان آسیب وارد شده به آن بستگی دارد. بعضی مواقع نوع آسیب وارد شده طوری است که پنل قابلیت تعمیر دارد و می توان آن را به شرایط اولیه بازگرداند. ولی بعضی وقت ها میزان و نوع آسیب دیدگی طوری است که انجام تعمیر ممکن نیست و پنل تلویزیون باید تعویض گردد.

عیب یابی و تعمیر پنل تلویزیون ال جی در تبریز

مرکز خدمات تعمیر تلویزیون در تبریز به دلیل برخوردار بودن از نیروهای متخصص به همراه تجهیزات پیشرفته، کار عیب یابی و سپس انجام تعمیرات پنل تلویزیون ال جی را انجام می دهد. مرکز خدمات دادگر پس از عیب یابی و ارائه مشاوره های فنی و تخصصی لازم به مشتری، کار تعمیرات را به دو صورت خدمات حضوری در دفتر مرکز خدمات و نیز از طریق خدما سرویس در محل برای تعمیر تلویزیون ال جی در منزل ارائه می نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.