۹ ایراد رایج در پنل تلویزیون سامسونگ و روش رفع آنها که بهتر است بدانید

پنل تلویزیون سامسونگ یکی از قطعات بسیار حساس این تلویزیون ها محسوب می باشد، به همین دلیل کار تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ نیز بسیار حساس و تخصصی است. دارندگان تلویزیون های سامسونگ در تبریز در صورتی که با اشکال یا خرابی در پنل تلویزیون خود روبرو شدند می توانند از خدمات متخصصان مرکز خدمات دادگر، به عنوان تنها مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون در تبریز بهره مند شوند.

چنان چه متوجه بروز خرابی یا اختلال در پنل تلویزیون سامسونگ خود شده اید با مطالعه این مقاله، می توانید نوع اشکال پیش آمده و روش رفع آن را یاد بگیرید. البته به شما توصیه می کنیم کار تعمیر پنل تلویزیون خود و رفع اشکالات به وجود آمده در آن را به کارشناسان و متخصصین این کار بسپارید و از انجام تعمیرات خودسرانه خودداری کنید. در این مطلب برخی از ایرادها و اشکالات رایج در پنل تلویزیون های سامسونگ، علل این اشکالات و نحوه تعمیر آنها را توضیح می دهیم. به طور کلی ۹ ایراد رایج در پنل تلویزیون سامسونگ را می توان به صورت زیر تشریح کرد:

۱- تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد

این مشکل بیشتر مرتبط با بخش بک لایت تلویزیون سامسونگ است. خرابی بک لایت در تلویزیون های LED به خصوص در تلویزیون های LED سری f سامسونگ بیشتر مشاهده شده است.

۲- روشن و خاموش شدن تلویزیون

مشکل روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ در بیشتر موارد به علت خرابی مین برد تلویزیون است. این ایراد، بیشتر در تلویزیون LED سامسونگ سری ۵ مانند  D5950، D5500، D5000  بروز می کند و روش رفع آن که منجر به تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ می شود به صورت زیر است:

تعویض نرم افزار تلویزیون، تعویض آی سی حاوی نرم افزار، تعویض قطعات مربوط به بخش حافظه تلویزیون و در نهایت تعویض کامل مین برد تلویزیون.

۳- دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ

دیر روشن شدن تلویزیون های سامسونگ، بیشتر در مدل های LCD مشاهده می شود. این ایراد اغلب به دلیل وجود اشکال در بخش پاور برد دستگاه است. در این اشکال، پس از دقایقی روشن ماندن و چشمک زدن چراغ استندبای تلویزیون روشن می شود و به مرور این زمان بیشتر شده و در نهایت با آسیب رسیدن به بخش مین برد، تلویزیون به خاموشی کامل فرو می‌رود.

۴- وجود هاله سیاه بر روی تصویر و خاموش و روشن شدن تلویزیون

این اشکال بیشتر در تلویزیون های LED سری H سامسونگ مدل UA48H5590 مشاهده می شود. علت این اشکال آن است که در بک لایت بعد از مدتی LEDهای تلویزیون شروع به خاموش شدن می کنند و هاله ای سیاه بر روی تصویر تولید می کنند. برای تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ در این وضعیت باید بک لایت به صورت کامل تعویض گردد.

۵- دوتایی شدن تصویر و تاریک و روشن شدن آن از بالا

دوتایی شدن تصویر و تاریک و روشن شدن آن از بالا یکی از ایرادات متداول سری ۵ و به ویژه مدل های ۵۵۰۰ و ۵۵۵۰ و ۵۰۰۰ است. این ایراد در قسمت پنل (صفحه نمایش) ایجاد می شود و در این شرایط تعمیر پنل نیاز به حضور کارشناس تعمیر دارد.

۶- قطع شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون معمولا به دلیل خرابی برد تیکان یعنی آخرین مرجع پردازش تصویر است. توجه داشته باشید که در این حالت نور بک لایت وجود دارد. این اشکال بیشتر در تلویزیون های LCD سامسونگ دیده می شود.

۷- روشن شدن تلویزیون و توقف تصویر پس از چند ثانیه

علت بروز این اشکال را می توان در برد بک لایت وLED های داخل پنل که نور بک لایت را می سازند، جستجو کرد.

۸- خیس شدن پنل تلویزیون سامسونگ

در صورت خیس شدن تلویزیون باید بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و از روشن کردن مجدد آن خودداری کنیم. در صورتی که تلویزیون سامسونگ در زمان خیس شدن خاموش است، به هیچ عنوان روشن نکنید زیرا پنل های LCD و LED به شدت در مقابل رطوبت آسیب پذیر هستند.

۹- تلویزیون استندبای می شود و از این حالت خارج نمی شود

جهت تعمیر پنل تلویزیون تلویزیون سامسونگ در صورت بروز این اشکال، باید برد پاور را مورد بررسی قرار دهید. اگر برد پاور سالم بود این احتمال وجود دارد که مین برد (برد اصلی) دستگاه دچار ایراد شده باشد.

تعویض و تعمیر پنل تلویزیون LCD و LED سامسونگ

اشکالاتی که در پنل تلویزیون های LED و LCD سامسونگ ایجاد می شود بسیار زیاد هستند و به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- شکستگی پنل تلویزیون سامسونگ

که معمولا در اثر ضربه، افتادن و موارد مشابه ایجاد می شود.

۲- آبخوردگی پنل تلویزیون سامسونگ

آبخوردگی پنل تلویزیون به دلیل نفوذ مایعات رسانا به داخل تلویزیون اتفاق می افتد و در نهایت منجر به آسیب فلت های انتقال دهنده تصویر می شود. در هنگام تمیز کردن تلویزیون در صورت اسپری کردن مستقیم مایع پاک ‌کننده روی صفحه، مایع از قسمت پایین پنل وارد دستگاه شده و به دلیل قرار گرفتن فلت های منتقل‌ کننده اطلاعات تصویر در زیر پنل، باعث اتصال پین‌ های مختلف این فلت ها به یکدیگر می شود.

رسیدن مایعات رسانا به فلت های انتقال تصویر باعث ایجاد جرقه، سولفاته شدن مدار و سوختگی فیزیکی این مدارات ظریف و حساس می شود. ایجاد خطوط رنگی عمودی، ایجاد نوارهای سفید و یا مشکی روی تصویر و تفاوت روشنایی در دو نیمه راست و چپ تلویزیون، از معروف ترین آسیب های ناشی از آبخوردگی پنل تلویزیون سامسونگ به شمار می روند.

۳- خرابی در تصویر یا پیکسل سوختگی

پیکسل سوختگی در اثر کارکرد و استهلاک دستگاه ایجاد می شود و از جمله مهم ترین مشکلات پنل تلویزیون سامسونگ است. پیکسل ها به ‌صورت گروهی و توسط تعدادی ترانزیستور کنترل می شوند. در صورت بروز هرگونه مشکل در بخش های ذکر شده، پیکسل به حالت خاموش در آمده که اصطلاحا به آن «پیکسل سوختگی» می گویند.

نتیجه

مواردی که گفته شد، تنها بخشی از اشکالاتی است که در پنل تلویزیون های LED وLCD سامسونگ ایجاد می شود و تعویض و یا تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ را ضروری می سازد. همان گونه که می دانید پنل تلویزیون قطعه ای متشکل از سینی فلزی، بیس اصلی، لامپ های بک لایت، صفحات پولاریزه نور بک لایت و صفحه نمایش اصلی (لیکوئید) است.

در صورت وجود یک پنل اصل جایگزین، برای صرفه جوئی در هزینه می توان بخش لیکوئید را تعویض نمود. به شرطی که آسیب وارد شده به پنل شدید نبوده و باعث آسیب دیدگی صفحات پولاریزه نشده باشد. به طور کلی در میان اشکالات ایجاد شده در پنل، ایرادهایی که در اثر ضربه و عوامل مشابه (خراش یا ساییدگی) در پنل تلویزیون ایجاد می شود قابل تعمیر نبوده و تنها راه حل، تعویض کامل پنل تلویزیون است.

تعمیر تلویزیون در تبریز

مرکز خدمات دادگر به عنوان تنها نماینده رسمی تعمیر تلویزیون سامسونگ در تبریز با تکیه بر تلاش و پشتکار کارکنان فنی و متخصص خویش توانسته است به عنوان یکی از برترین شرکت های ارائه دهنده خدمات مرتبط با تعمیر تلویزیون سامسونگ در تبریز مطرح شود. کلیه خدمات مربوط به تعمیر انواع تلویزیون مانند تعمیر تلویزیون دوو در تبریز و تعمیر تلویزیون اسنوا در تبریز با مراجعه حضوری و یا تعمیر در محل، توسط متخصصان این مرکز برای کلیه شهروندان تبریز و حومه ارائه می گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =