۱۰ نکته مهم خرید نرم افزار CRM که باید بدانید

نرم افزار CRM در حال حاضر یکی از انواع نرم افزارهای تجاری است که به سرعت در حال رشد است. مشتری محور بودن به یک الزام برای اداره کسب و کارها تبدیل شده و نرم افزار CRM مهم ترین نقش را در این رویکرد ایفا خواهد کرد. با این حال و با وجود نرم افزارهای متنوع در بازار، تصمیم گیری برای انتخاب بهترین نرم افزار CRM و خرید CRM برای کسب و کار، ممکن است کاری دشوار باشد.

۱۰ نکته قبل از خرید نرم افزار CRM

در این مطلب به نکات مهم خرید نرم افزار CRM که قبل از خرید سی آر ام باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم کرد تا در زمان انتخاب و خرید CRM در نظر بگیرید.

۱- نیازهای خود را بشناسید

ابتدا به این فکر کنید که واقعا از CRM خود چه انتظاراتی دارید. بسیاری از راهکارهای CRM، مدیریت سرنخ، کانال های فروش، ابزارهای بازاریابی و غیره را در اختیار شما قرار می دهند. نکته کلیدی قبل از خرید CRM و انتخاب بهترین راهکار برای شرکت خود، یادداشت کردن خواسته ها و انتظاراتتان از CRM است.

به امکاناتی فکر کنید که می توانند عملکرد کارکنان شما را بهبود بخشند یا بسیاری از فرآیندهای شرکت شما را خودکارسازی کنند. دانستن روند و برنامه های خود برای آینده می تواند به شما کمک کند بهترین و مقرون به صرفه ترین نرم افزار CRM را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. پیچیده ترین و گران ترین سیستم لزوما بهترین گزینه برای شما نخواهد بود.

۲- الزامات؛ در داخل سازمان یا آنلاین

نظر صادقانه ما این است که نرم افزار CRM تحت وب (آنلاین) را امتحان کنید، اما بسیاری از شرکت ها هم چنان تصمیم دارند نرم افزارها را روی سرورهای داخلی خود میزبانی کنند. دلایل آن می تواند به خاطر موارد زیر باشد:

  • مقرراتی که از ذخیره داده های شخصی در فضای ابری جلوگیری می کند.
  • نگرانی های امنیتی
  • سیاست داخلی شرکت

با در نظر داشتن این موضوعات در خرید سی آر ام، اگر سیستم آنلاین یک گزینه برای شما است، توصیه می کنیم که آن را حتما انتخاب کنید. گزینه آنلاین به شما امکان می دهد از هر مکان و هر زمان به CRM خود دسترسی داشته باشید. این مورد به شما یک محیط به اصطلاح «همیشه سبز» ارائه می دهد، به این معنی که شما همیشه با آخرین تغییرات و امکانات به روز خواهید بود. پشتیبان گیری توسط ارائه دهنده خدمات انجام خواهد شد و شما مجبور نیستید با نگهداری و به روزرسانی سرور سروکار داشته باشید.

۳- توسعه پذیری

CRMهای مختلفی در بازار وجود دارد. برخی دارای قابلیت های بسیاری هستند، در حالی که برخی دیگر محدودتر هستند. با این وجود، نکته مهم دیگری که هنگام خرید CRM باید در نظر گرفته شود، توسعه پذیری است. آیا نرم افزار شما امکان افزودن افزونه جدید را دارد؟ آیا می توانید آن را با ماژول های دیگر که ممکن است در حال حاضر یا در آینده به آن نیاز داشته باشید توسعه دهید؟ باید اهداف نرم افزار CRM را با اهداف کسب و کار خود هماهنگ کنید.

۴- گسترش پذیری

حتی اگر یک CRM بتواند امکانات زیادی به شما ارائه دهد، هیچ سیستم CRM از همان ابتدا به طور ۱۰۰ درصد در روند سازمان شما جا نمی گیرد. با در نظر گرفتن این موضوع، به این فکر کنید که افزودن سفارشی سازی های زیر چقدر به سادگی امکان پذیر خواهد بود:

  • افزودن فیلدهای جدید
  • اصلاح فرم ها و پروفایل ها
  • افزودن فرمول های جدید

بسیاری از راهکارهای کوچک CRM گزینه های بسیار کمی را برای سفارشی سازی ارائه می دهند در حالی که سایر راهکارها بسیار گران خواهند بود.

۵- محیط موجود

به طور حتم در شرکت خود از ابزارهای زیادی برای اداره کسب و کارتان استفاده می کنید. ابزارهایی مانند Outlook، MailChimp، Gmail و …. از طرفی نیز برای بازاریابی به LinkedIn ، Instagram یا سایر شبکه های اجتماعی نیاز دارید. انتخاب و خرید CRM مناسب می تواند به شما کمک کند تا همه این ابزارهای متفاوت را در یک نقطه واحد برای مرور کلی بهتر و کنترل آسان تر، با هم یکپارچه کنید.

۶- پشتیبانی از موبایل

اگر شرکت شما تیم فروش یا کارمندان دیگری مانند نمایندگان سیار دارد که بیشترین زمان خود را نه داخل شرکت بلکه خارج از آن سپری می کنند، آنها احتمالا رایانه خود را با خودشان حمل می کنند تا داده ها را به سیستم فعلی وارد کنند، یا حتی سخت تر از آن، از آنها برای پر کردن فایل های اکسل برای گزارش دادن به روسای خود در پایان روز استفاده می کنند. به همین دلیل در خرید CRM دقیت کنید که از نسخه موبایل پشتیبانی داشته باشد.

بسیاری از راهکارهای CRM پشتیبانی تلفن همراه را ارائه می دهند تا به کاربران کمک کنند که داده ها را به راحتی از تلفن همراه خود دریافت کنند.

۷- قبل از خرید، آن را امتحان کنید

با اینکه خرید یک کامپیوتر جدید یا سایر لوازم جانبی گاهی اوقات می تواند در عرض چند دقیقه انجام شود، انتخاب و خرید سی آر ام مناسب باید یک تصمیم کاملا سنجیده باشد. پیشنهاد بعدی این است که قبل از تصمیم به خرید CRM؛ راهکار را امتحان کنید. بیشتر نرم افزارهای CRM را می توان رایگان ارزیابی کرد، پس حتما آن را امتحان کنید. CRM برای مدت طولانی در کنار شما خواهد ماند، بنابراین عجله نکنید و تا حد نیاز درباره آن تحقیق کنید.

۸- رشد همراه با شرکت

از آنجایی که بعد از خرید سی آر ام، یک سیستم CRM برای مدت طولانی با شما خواهد ماند، باید به آینده هم فکر کنید. به این فکر کنید که آیا این راهکار می تواند از رشد شما حمایت کند و حتی زمانی که اندازه شرکت شما دو یا سه برابر شد می تواند از فرآیندهای شما پشتیبانی کند؟ از طرفی هم نباید زیاد فراتر بیاندیشید.

۹- انگیزه تیمی

بعد از خرید CRM، وقتی تصمیم به تغییر یا پیاده سازی یک سیستم جدید در شرکت می گیرید، ممکن است فکر کنید پیاده سازی سخت ترین بخش آن خواهد بود. متأسفانه، سخت ترین بخش، درست پس از اجرای آن است؛ یعنی بحش پذیرش. هر شرکتی افرادی دارد که سیستم های جدید را نمی پذیرند و از درک اینکه سیستم جدید می تواند سریع تر، بهتر و آسان تر باشد، امتناع می ورزند. آنها به همان روش قدیمی همیشگی به کار خود ادامه می دهند.

۱۰- گزارش؛ مشاهده نتایج

بهترین قسمت در فرآیند خرید نرم افزار CRM، بعد از پیاده سازی CRM در شرکت شما خواهد بود. اینجاست که شما می خواهید نتایج را دنبال کنید و ببینید که نرم افزار چگونه سرعت کار کارکنان شما را بهبود بخشیده است. علاوه بر این، هنگامی که سیستم CRM راه اندازی شد، داده های بیشتری در مورد فروش، فعالیت ها و موارد دیگر در یک محل واحد قابل مشاهده خواهد بود.

جمع بندی

هر شرکتی منحصر به فرد است و به نرم افزار و ابزارهای متناسب با نیازهای خاص خود احتیاج دارد. امیدواریم نکاتی که در بالا توضیح داده شد بتواند حداقل در تصمیم گیری به شما کمک کند تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید CRM داشته باشید. هم چنین با مطالعه راهنمای خرید نرم افزار CRM می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − دو =