۱۳ نکته که برای تهیه سنگ قبر باید بدانید

طرح سنگ قبر در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. ما سعی کرده ایم در انتخاب طرح  و خرید سنگ مزار  انواع سوالات شما را در این زمینه در نظر بگیریم.

۱- سیاه یا سفید
امروزه انواع سنگ قبر در رنگ های مختلف در بازار موجود است اما دو مدل سنگ قبر تقاضای زیادی دارد. سنگ های گرانیت و مرمر که سیاه و سفید هستند که از نظر حکاکی و چهره زیباتر دیده می شود.
۲- طبیعی یا مصنوعی
امروزه در بازار سنگ تنوع سنگ ها بسیار زیاد است. علاوه بر سنگ های طبیعی، سنگ های مصنوعی نیز به بازار عرضه شده است، اما در انتخاب نوع سنگ بستگی به سلیقه ما دارد که چه نوع سنگی را انتخاب کنیم. و بهتر است اما سنگ طبیعی به دلیل طبیعی بودن کیفیت خاص خود را دارد.
۳- با یا بدون سربار
معمولاً بعضی از خانواده ها یک سرسنگ با سنگ نصب می کنند که روی آن آیاتی از قرآن یا تصویر متوفی حک می کنند که جلوه خاصی به قبر می دهد.
۴- رنگ کتیبه های سنگ قبر طلایی، سفید و یا … نوشته شده است
پس از حکاکی روی سنگ، برای اینکه کتیبه ها جلوه بهتری داشته باشد، روی آن نقاشی می کنند. معمولا در سنگ های سیاه و سفید از رنگ طلایی استفاده می شود اما در برخی از سنگ ها از زنگ سفید و حتی نقره ای استفاده می شود که جلوه زیبایی دارد.
۵- ضخامت مفید سنگ قبر
تمام سنگ هایی که استفاده می شود ضخامتشان ۳ سانتی متر است اما بعضی ها دوست دارند از ضخامت بیشتر مثلا ۴، ۸ یا بیشتر استفاده کنند که فرقی نمی کند و فقط ضخامت آن البته ضخامت سنگ تاثیری ندارد. در استحکام سنگ و سنگ های ۳ سانتی نیز بسیار محکم هستند.

۶- با قابلمه یا بدون قابلمه
کاشتن درخت بالای سر کار خوبی است که حتی ائمه اطهار(ع) نیز بر این امر بسیار تأکید کرده اند، اما بهتر است این کار که بالای سر قبر انجام می شود، در گلدان انجام شود که جلوه خاصی دارد.
۷- با یا بدون جا شمعی
در برخی موارد شمعی را با سربار قرار می دهند که به صورت جفت در دو طرف بالای سر قرار می گیرد که البته بستگی به سلیقه افراد دارد.

۸- کدام سنگ روی عکس بهتر است؟
عکس را می توان روی همه سنگ ها قرار داد اما سنگ های براق جلوه عکس بهتری دارند و زیباتر نشان داده می شوند، با تجربه ای که افراد با تجربه در این زمینه دارند، عکس روی سنگ گرانیت تاثیر بهتری دارد.

۹- سند لارس پلاست یا حکاکی دستی
برای حکاکی از دو روش استفاده می شود. یکی روش سنتی که همان حکاکی با دست است که در آن شخص خطوط نوشته را با دست حکاکی می کند و نوع دیگر با سندبلاست و دستگاه لیزر انجام می شود که خطوطی که با دست قابل حکاکی نیستند با دقت بسیار بیشتری انجام می شود. بابا
۱۰ – با پایه یا بدون پایه
همیشه از قرنیز به همراه سنگ قبر برای قاب زدن دور سنگ استفاده می شود، اما در برخی موارد که قصد ارتفاع دادن به سنگ را دارند، از چندین قرنیز استفاده می شود که از خود سنگ ساخته شده است.

۱۳- سنگ نوشته های مناسب
در مورد کتیبه های روی مقبره، استفاده از جملات و کلمات با معنا و مفهوم ضروری است. در اینجا لینک اشعار مناسب برای سنگ قبر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =