۲۱ روش درمان سه سوته دندان درد

دندان درد یکی از رایج‌ترین شکایات افرادی است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنند. در این مقاله ابتدا با روش های درمانی خانگی، دارویی و دندانپزشکی آن آشنا می شوید و در نهایت ۱۶ علتی که ممکن است منشاء دندان درد باشند را به شما معرفی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که روش های معرفی شده می توانند به درمان سه سوته دندان درد و یا تسکین آن ها در کوتاه مدت کمک بسیار زیادی کنند.

روش های خانگی تسکین دندان درد چیست؟

غرغره آب نمک

غرغره آب نمک می تواند تورم صورت و لثه را کاهش دهد، عفونت ها را التیام بخشد و ذرات غذا را در دندان های شما شل کند. با غرغره کردن آب نمک در چند نوبت در طول روز می توانید به راحتی می تواند به طور موقت و تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید سبب درمان دندان درد شما شود. آب نمک همچنین باعث کاهش التهاب لثه و ضد عفونی شدن آن می شود.

کمپرس یخ (قاتل دندان درد های خفیف)

این ساده ترین روش برای کاهش و درمان درد دندان است. یخ ممکن است ناحیه را بی‌حس کند و معمولاً وقتی در نزدیکی دندان آسیب‌دیده قرار می‌گیرد تاثیرش بیشتر است. در واقع یخ با بی حس کردن ناحیه تا حدودی باعث کاهش ورم شده و گیرنده های درد را کمی بی حس می کند.

شستشو دهان با پراکسید هیدروژن

مانند آب نمک، پراکسید هیدروژن نیز باکتری ها را می کشد و به کاهش تورم و درد دهانی کمک می کند. این دارو بهتر است برای التیام خونریزی لثه یا دندان درد ناشی از عفونت استفاده شود. برای استفاده از این دارو، پراکسید هیدروژن ۳ درصد و آب را به مقدار مساوی مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید.

میخک (بهترین درمان خانگی دندان درد)

یک راه حل قدیمی برای تسکین انواع دردهای دهانی است. چند قطره روغن میخک را می توان به ناحیه آسیب دیده مالید و درد را از بین برد. روغن میخک حاوی اوژنول است که یک ضد عفونی کننده طبیعی است و برای سلامت دهان و دندان مفید است.

همچنین می توان یک تکه بسیار کوچک از میخک را له کرده و به حالت خمیری درآورد. اگر این میخک را در ناحیه دندان درد به لثه اعمال کنید می توانید شاهد تسکین درد باشید. این روش در طب سنتی به عنوان درمان سه سوته دندان درد معرفی می شود.

چای کیسه ای

تانن های موجود در چای کیسه ای ممکن است مقداری تسکین مورد نیاز دندان درد را به همراه داشته باشد. یک چای کیسه ای مرطوب و کمی گرم را به مدت چند دقیقه روی دندان آسیب دیده نگه دارید تا درد کاهش یابد. کیسه‌های چای مانند چای نعناع حاوی منتول است که خاصیت بی‌حسی دارد و می‌توان از آن برای خنک کردن و بی‌حس کردن درد استفاده کرد.

روغن‌های اساسی

روغن‌هایی مانند روغن درخت چای، آویشن و نعناع ممکن است به کاهش درد و بی‌حسی جزئی کمک کنند. روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از عفونت دندان است. روغن نعناع را نیز می توان به تنهایی برای کمک به کاهش درد دندان استفاده کرد.

اعتقاد بر این است که روغن آویشن دارای خواص ضد باکتریایی و همچنین آنتی اکسیدانی است که ممکن استقاتل دندان درد باشد و آن را تسکین دهد. از یک غنچه پنبه ای استفاده کنید و چند قطره را روی ناحیه دردناک بمالید و آن را برای مدت کوتاهی در آنجا بگذارید تا روغن عمل کند.

آنقوزه

انقوزه یا آنغوزه نوعی گیاه دارویی است که به جز خواص درمانی که دارد، به دلیل طعم، بو و مزه آن در آشپزی نیز کاربردهای زیادی دارد. ترکیب آنغوزه با اب لیمو می توان به تسکین و درمان دندان درد کمک زیادی کند. برای این منظور ادویه آنقوزه را با نصف قاشق چایخوری آب لیمو گرم یا روغن لیمو مخلوط کنید و هر ۲۰ دقیقه یکبار به مدت ۱ ساعت روی دندان آسیب دیده بمالید تا درد از بین برود.

سیر برای دندان درد

سیر فواید دارویی زیادی دارد و چند قرن است که به عنوان درمان سه سوته دندان درد و یک روش گیاهی برای ضدعفونی؛ کاهش التهاب و تسکین دردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی سیر له شود، آلیسین آزاد می کند. آلیسین یک عامل ضد باکتری طبیعی است، که می تواند باکتری های مضر ایجاد کننده پلاک را از بین ببرد و باعث تسکین درد شود. برای تسکین درد و تورم، یک تکه سیر خام را بجوید یا سیر له شده و خام را به ناحیه آسیب دیده بمالید.

زنجبیل تازه

مقدار کمی از زنجبیل تازه را بشویید و پوست بگیرید. پس از تمیز شدن آن، به آرامی زنجبیل را در اطراف دندانی که درد می کند بجوید. با جویدن، آب آن خارج شده و شروع به تسکین درد می کند. زنجبیل می تواند بین ۱ تا ۲ ساعت به خوبی دندان درد را از بین ببرد.

درمان دندان درد با پیاز

پیاز به عنوان یکی از روش های قدیمی تسکین دردهای دهانی شناخته می شود. کافی است یک تکه پیاز را برش دهید و بین دندان ها بگذارید و به آرامی بجوید. خواص ضد میکروبی موجود در پیاز بلافاصله عمل می کند و به از بین بردن باکتری ها و میکروب ها کمک می کند. جویدن پیاز همچنین به کاهش تورم اطراف دندان کمک زیادی می کند.

عصاره وانیل

عصاره وانیل حاوی الکل است که به از بین بردن میکروب ها و بی حس کردن ناحیه اطراف دندان آسیب دیده کمک می کند. عصاره وانیل را روی یک پنبه بمالید و آن را برای مدت کوتاهی روی ناحیه دردناک نگه دارید تا درد به صورت موقت تسکین یابد.

درمان سریع دندان درد با زردچوبه

زردچوبه به دلیل خواص درمانی آن شناخته شده است. این ماده ضد التهاب و ضد باکتری است. سعی کنید با مقداری آب، خمیری از پودر زردچوبه درست کنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده و یا جایی که درد می کشید بمالید. همچنین می توان آن را با آب ولرم و مقداری عسل مخلوط کرد و روی دندانی که درد می کند قرار داد.

درمان دندان درد با لیمو

لیمو سرشار از ویتامین C است که برای دندان ها عالی است. به سادگی یک تکه از آهک را برش دهید و آن را بین دندان های خود نزدیک ناحیه مشکل قرار دهید. آب میوه را خوب بمکید. در صورت لزوم با یک گوه جدید جایگزین کنید.

بره‌موم برای دندان درد (درمان سه سوته دندان درد به صورت طبیعی)

بَره‌موم یکی از محصولات یا مواد تولید شده توسط زنبور عسل است که خاصیت درمانی دارد. این محصولا رزینی شبیه به موم است که حالتی تقریبا خمیری و چسپناک دارد و بوی مطبوعی از آن ساطع می شود.

گفته می شود که بره موم به جلوگیری از سرماخوردگی کمک می کند و همچنین می تواند برای کاهش درد دندان استفاده شود. برای این منظور یک کپسول بره موم را باز کرده وپودر آن را با مقداری آب گرم مخلوط کنید. از آب به عنوان دهانشویه استفاده کنید تا علاوه بر تسکین دندان درد، به درمان مشکلات لثه نیز به شما کمک کند.

برگ گواوا

گواو یک میوه گرمسیری از یک درخچه تقریبا همیشه سبز است. برگ های این گیاه دراز و در هم تنیده هستند و میوه آن نیز گرد و بسیار پر خاصیت است. گفته می شود که میوه و برگ گواو دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند به کاهش تورم و درد دندان کمک کند. برای کمک به درمان دندان درد خود در خانه می توانید برگ های تازه گواو را تمیز کرده و مستقیم بجوید یا از آن دهانشویه بسازید.

سبزه گندم

این یکی از روش های خانگی کمتر شناخته شده برای درمان و تسکین دندان در است. روش کار به این شکل است که آب سبزه گندم را گرفته و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنیم. این دهانشویه می تواند به کاهش تورم و عفونت دندان کمک زیادی کند. به جز قابلیت کاهش دندان درد، سبزه گندم مزایای زیادی برای سلامتی دارد.

برای تسکین دندان درد چه دارویی مصرف کنیم؟

تعدادی داروی ضد درد بدون نسخه هستند که می توانید جهت تسکین درد از داروخانه خریداری کنید. دقت کنید شما زمانی می توانید از این داروها استفاده کنید که خطری برای شما به همراه نداشته باشند یا پیش از این هیچ مشکلی برای شما ایجاد نکرده باشند.

ابتدا لیست داروهای مناسب برای درمان درد خود را بخوانید سپس با شرایط مصرف آن ها در ادامه آشنا شوید.

ایبوپروفن (مسکن قوی برای دندان درد)

یکی از محبوب ترین و بهترین داروها برای دندان درد یبوپروفن است. این دارو با نام های تجاری Motrin و Advil تولید می شود و در فرم های قرص، کپسول و سوسپانسیون خوراکی وجود دارد.

ایبوپروفن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که برای دندان درد بسیار خوب عمل می کند. این دارو التهاب را کاهش میدهد و قدرت تسکین دهندگی خوبی دارد.

توجه:

 • افرادی که داروهای خاصی مانند (آسپیرین، مهار کننده های ACE، رقیق کننده های خون، لاسیکس (فوروزماید)، کورتیکواستروئیدها، لیتیوم و متوترکسات) دریافت می کنند نباید از ایبوپروفن استفاده کنند.
 • متاسفانه استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن می توانید معده ، کلیه ها و کبد خود را تحریک کرده یا به آن ها آسیب بزنید. مصرف بیش از حد این دارو همچنین با خطر قلبی عروقی نیز در ارتباط است.

استامینوفن

استامینوفن داروی بسیار کاربردی است که به عنوان قاتل دندان درد خانگی به خصوص در افرادی استفاده می شود که قادر به مصرف ایبوپروفن نیستند. دقت کنید که استامینوفن تنها ضد درد است و خاصیت ضد التهابی ندارد.

 • استامینوفن را در دوزهای اندک مصرف کنید و از مصرف بی رویه آن خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آسیب کبدی شود.
 • این مسکن را به هیچ عنوان همراه با الکل مصرف نکنید زیرا باعث آسیب کبدی می شود.

آسپرین

آسپیرین یک قرص غیر مخدر است که خاصیت ضد تب و ضد درد دارد. دقت کنید که این دارو را دقیقا مطابق دستور داخل جعبه دارو مصرف کنید. برخی ها به اشتباه برای تسکین دندان درد، قرص آسپیرین را روی دندان قرار می دهند و یا پورد می کنند. این کار باعث افزایش درد و آسیب به دندان می شود.

نکاتی که باید قبل از مصرف داروهای نامبرده در نظر بگیرید

 • بهتر است قبل از مصرف مسکن های بدون نسخه حتما با پزشک، دندانپزشک، کلینیک دندانپزشکی یا داروساز خود صحبت کنید.
 • دقیقا همان دوزی را مشخص کنید که دندانپزشکان توصیه می کنند و یا در داخل دستورالعمل های دارو درج شده
 • برای مدت زمان طولانی و سر خود داروها را مصرف نکنید
 • اگر داروهای دیگری مصرف می کنید مراقبت تداخلات دارویی باشید

درمان دندان درد در دندانپزشکی چیست؟

اگرچه روش های خانگی و مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند به تسکین دندان های جزئی تا متوسط درد کمک کنند و شاید هم قاتل دندان درد یا درمان سه سوته دندان درد تلقی شوند، اما حقیقت آن است که دندان دردهای شدید را نمی توان با این روش ها برای همیشه تسکین داد. تنها روش درمان این درد، پیدا کردن منشاء آن و کمک گرفتن از درمان های دندانپزشکی است.

بسته به دلیل و منشاء درد شما، تعدادی از روش های دندانپزشکی وجود دارد که می تواند برای شما مفید باشد. ۲ روش ساده درمان دندان درد در دندانپزشکی عبارتند از:

رفع پوسیدگی و پر کردن دندان (درمان سه سوته دندان درد در دندانپزشکی)

پر کردن رایج ترین روش دندانپزشکی برای ناراحتی و درد ناشی از پوسیدگی است. دندانپزشک شما برای ترمیم پوسیدگی و پر کردن دندان، ابتدا ناحیه را بی حس می کند، مواد پوسیده را از بین می برد و آن را با یک پرکننده جایگزین می کند.

عصب کشی دندان (درمان ریشه)

زمانی که پالپ دندان آلوده شود، با پر کردن معمولی نمی توان آن را درمان کرد. درمان در این مواقع عصب کشی یا درمان ریشه است و سپس روکش کردن یا پر کردن دندان است.

علت درد دندان چیست؟

۱۶ علت اصلی عبارتند از:

وارد شدن ضربه به دندان

وارد شدن آسیب و ضربه مستقیم یا غیر مستقیم به صورت، فک و دهان شایع ترین علت ها است. اگر ضربه منجر به شکستگی، ترک خوردگی یا لب پر شدگی دندان شده باشد احتمال بروز درد متوسط تا شدید وجود دارد. همچنین شکستگی یا وارد شدن آسیب به روکش دندان، ایمپلنت دندان، دستگاه های ارتودنسی دندان و … نیز می تواند باعث درد دندانها شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در مراحل پیشرفته می تواند باعث درد دندان شود. این درد زمانی احساس می شود که پوسیدگی به مغز یا پالپ دندان رسیده باشد و التهاب یا عفونت ایجاد کرده باشد. در این شرایط اصطلاحا می گویند دندان به عصب رسیده است و نیاز به عصب کشی دارد.

بیماری لثه

جنجویت (التهاب لثه) و پریودنتیت (عفونت لثه) دو بیماری شایع بافت لثه هستند. هرچند که علائم این دو بیماری بیشتر درد لثه است، اما درد می تواند در دندان نیز احساس شود.

عفونت درد سینوسی

عفونت های سینوسی می توانند باعث درد در نواحی مختلف دهان شوند. اگر به طور مرتب از عفونت های سینوسی رنج می برید ، ممکن است متوجه درد در دندان های واقع در نزدیکی حفره های سینوس شوید.

برای کنترل درد در دندان در نتیجه عفونت سینوس ها، از پزشک خود در مورد داروهای ضد احتقان یا سایر داروهای دیگر برای کاهش فشار روی سینوس راهنمایی بخواهید.

سردرد خوشه ای

البته علت دقیق سردرد خوشه ای ناشناخته است، اما فشار ناشی از این نوع سردرد، در دندان ها نیز احساس می شود.

حمله قلبی

یکی از علائم حمله قلبی احساس سنگینی در قفسه سینه و درد در گردن و بعضا فک است. ممکن است درد ناشی از حمله قلبی با دردهای مختلف داخل دهان اشتباه گرفته شود.

دیابت

افراد دیابتی که قند خون خود را کنترل نمی کنند بیشتر از سایرین با پوسیدگی دندان مواجه می شوند. پوسیدگی دندان (همانطور که در ابتدا هم عنوان شد) یکی ازعلل اصلی ایجاد درد دندان است.

سرطان دهان

سرطان دهان می تواند باعث بی حسی یا درد در هر قسمت از صورت ، گردن یا دهان شود. درد، خونریزی و مشکلات دندان و لثه می تواند با این سرطان در ارتباط باشد.

مال اکلوژن

اکلوژن به هماهنگی بین دندان ها با هم و فک ها با هم اطلاق می شود. زمانی که دندان ها و فک ها هماهنگ نباشند و یا نامنظمی داشته باشند، اصطلاحا گفته می شود شخص مال اکلوژن دارد. ناهماهنگی بین دندان ها و فک می تواند باعث مشکلات گفتاری، مشکل در جویدن و یا درد دندان ها شود. مال اکلوژن را با ارتودنسی یا جراحی فک برطرف می کنند.

دندان عقل نهفته

زمانی که دندان های شیری می افتند، دندان های دائمی جای آن ها را می گیرند. این دندان ها از سن ۷ سالگی تا ۱۷ سالگی در می آیند. برخی اوقات به دلایلی مانند کوچک بودن فک یا کج بودن دندان، برخی از آن ها نمی توانند از لثه خارج شوند.  به این دندان ها دندان نهفته گفته می شود.

دندان عقل و دندان نیش دو نمونه از دندان هایی هستند که ممکن است به صورت نهفته در بیایند. نهفتگی دندان باعث بروز درد و حساسیت دندان می شود. درمان فوری دندان درد ناشی از نهفتگی دندان کشیدن آن میباشد.

سایر علل عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی
 • بیماری های عصبی
 • سومصرف مواد مخدر
 • کمبود ویتامین B12
 • درد فک
 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

نکته مهم در خصوص درمان سه سوته دندان درد این صفحه

نکته ای که باید اشاره کنیم این است که تمام درمان های داخل این صفحه از روش های خانگی گرفته تا انواع درمان سه سوته دندان درد یا انواع روش های به اصطلاح قاتل دندان درد همگی روش های موقت تسکین درد در نظر گرفته می شوند. این روش ها درد را به صورت موقت آرام می کنند و بعد از اینکه اثرشان از بین رفت دوباره شاهد درد خواهید بود.

این روش ها منشاء درد را از بین نمی برند بلکه تنها با تاثیر روی پایانه های عصبی آن ها را سرکوب می کنند و باعث می شوند که علائم درد را به مغز ارسال نکنند. اگر می خواهید به شکلی واقعی به درمان سه سوته دندان درد دست پیدا کنید تنها باید درمان های دندانپزشکی را در مطب دندانپزشک انجام دهید. دندانپزشک مشکل شما را که درد یکی از علائمش است، از ریشه و اصولی برطرف می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.