۵ روش نوین نورپردازی سقف خانه

از نورپردازی سقف برای تزئین و روشایی دادن به محیط استفاده می شود. تمام فضاهایی که در آن زندگی می کنیم با استفاده از روش های مختلف نورپردازی به جلوه بیشتری دست می یابند. البته برای انتخاب بهترین روش نورپردازی، استفاده از فضا نیز مهم است. بیشتر افراد از نورپردازی صرفاً برای پرنورتر کردن فضا و زیباتر کردن آن استفاده می کنند، اما نورپردازی اصولی دارد که باید به آن توجه کرد.

۱-روشنایی ها را ترکیب کنید

یکی از روش های طراحی نورپردازی که دکوراسیون داخلی را زیبا می کند، نورپردازی سقف با کناف است. زیرا که سقف کناف امکان ایجاد طرح های متنوع و زیبایی را برای ساختمان فراهم می کند.

اکثر طراحان موافق هستند که بیش از یک منبع نور در یک اتاق مورد نیاز است. به نور لایه ای فکر کنید: هر اتاق باید ترکیبی از نورپردازی، از جمله نورپردازی بالای سر، نورپردازی برجسته و نورپردازی کار را داشته باشد.

ناتان اورسمن، طراح نور مستقر در نیویورک و ساوتهمپتون، می گوید، برای مثال، در یک اتاق نشیمن، ممکن است با آویزان کردن سقف تزئینی در نزدیکی مرکز اتاق شروع کنید. این نوع نورپردازی را می توان با نورپردازی سقفی یا دیواری و یا حتی لامپ های آباژوری که نور را به سقف می تاباند و نورپردازی به سقف انجام داد.

او توضیح داد که هدف ایجاد کنتراست بین نورهای مرکز اتاق و فضاهای محیطی و تاریک‌تر بین آن‌ها است: «بدون لحظات تاریک و آرام، همه چیز یکنواخت و کسل‌کننده است.» این تداخل بین نور و تاریکی که جذابیت ایجاد می کند.

۲-نورپردازی سقف کاذب

نورپردازی یکی از عناصر مهم دکوراسیون داخلی است. اهمیت نورپردازی در محیط به حدی است که می تواند محیط خانه شما را کاملا متحول کند و خانه شما را به خانه ای مجلل و مدرن تبدیل کند. از این رو امروزه برای دکوراسیون قسمت های مختلف به سبک مدرن از نورپردازی سقف کاذب آی گلس برای محیط هایی مانند آشپزخانه، گلخانه گرفته تا اجرای نورپردازی از سقف کاذب استخر در اماکن خصوصی و عمومی استفاده می شود.

۳-نورپردازی سقف آشپزخانه

یکی از مکان هایی که نور روشن بیش از فضای فیزیکی اهمیت دارد، آشپزخانه است. با توجه به کاربردی بودن سقف کاذب در آشپزخانه می توان با کمک نورپردازی آشکار و پنهان از طراحی مناسب سقف کاذب بر اساس نوع سازه استفاده کرد.

آقای اورسمن پیشنهاد کرد فضا را با نصب چراغ های کلاهی یا چراغ های فرورفته در امتداد لبه سقف پر کنید. او گفت که اگر آشپزخانه بزرگی دارید آویزهای بالای سر نصب کنید زیرا این آویزها فضا را روشن می کنند بدون اینکه قسمت غذا خوردن یا تهیه غذا را اشغال کنند. همچنین به راحتی می توانید مهمانان خود را ببینید.

و نورپردازی زیر کابینت را فراموش نکنید: نصب نوارهای روشنایی LED در زیر کابینت های بالایی ساده ترین راه برای ایجاد فضای پیشخوان با نور یکنواخت برای تهیه و پخت غذا است.

۴-نورپردازی سقف پذیرایی:

به نوعی می توان گفت که اتاق پذیرایی مهمترین قسمت خانه شماست. آشپزخانه، حمام، حمام، اتاق خواب، هیچ کدام به اندازه اتاق نشیمن برای مهمانان قابل مشاهده نیستند. بنابراین طراحی و تزیین آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اجرای نورپردازی سقف کاذب چوبی برای پذیرایی تزئین شده با کفپوش هایی مانند پارکت و سرامیک طرح چوب، محیط را بسیار خاص و زیبا جلوه می دهد.
همچنین با نصب سقف کاذب در اتاق نشیمن و انتخاب یک نورپردازی ساده یا پر زرق و برق سقف اتاق نشیمن می توانید تغییرات زیادی در خانه خود ایجاد کنید. نمونه هایی که در زیر مشاهده می کنید همگی برای نورپردازی سقف عالی هستند.

۵-نورپردازی سقف با چراغ های شبکه ای و خطی

چراغ های شبکه چراغ هایی هستند که معمولا به صورت ست و نه تکی استفاده می شوند. این چراغ ها عموما شکل هندسی خاصی دارند. چراغ های توری اگر جدا باشند می توانند به صورت جداگانه استفاده شوند، اما معمولاً در کنار هم استفاده می شوند. این چراغ ها عملکردی مشابه لوستر دارند و می توانند فضای نسبتا بزرگی را روشن کنند.
شاید نورهایی را دیده باشید که شکل خطی دارند. نورپردازی خطی نوعی نورپردازی است که در آن شکاف هایی در سقف ایجاد می شود که نور از آن عبور می کند. معمولا این نورپردازی با لامپ های خطی مخصوص انجام می شود و بیشتر جنبه تزئینی دارد تا کاربردی. این نورپردازی برای نورپردازی راهروها و همچنین برای جداسازی دو فضا از یکدیگر مناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =