۷ ماده غذایی با قند بیشتر از آنچه فکر می کنید

۷ ماده غذایی با قند بیشتر از آنچه فکر می کنید

شکر اضافی می تواند در برخی از مواد غذایی که فکر نمی کنید در کمین باشد. در این مقاله به برخی از این مواد غذایی برای محدود کردن مصرفشان اشاره شده است.

تیتر یک عنوان به ما می گوید که مقدار زیاد قند باعث سلامتی ما نمی شود. و وقتی صحبت از مصرف بیش از حد قند می شود ، مسئله اصلی این است که معمولاً قند بطور خودکار به مواد غذایی اضافه می شود.

از این گذشته ، قندهای طبیعی – آنهایی که در غذاهای کامل ، فرآوری نشده از جمله فروکتوز موجود در میوه یا لاکتوز در لبنیات یافت می شوند – انرژی مورد نیاز بدن را به میزان مناسب تأمین می کنند و غالباً همراه مواد مغذی مانند فیبر یا پروتئین هستند. قندهای اضافه شده ، به سرعت هضم می شوند و باعث افزایش سریع قند خون می شوند ، که باعث ایجاد واکنش های مضر متابولیکی می شود. مصرف زیاد قندهای اضافه شده می تواند منجر به بیماری کبد چرب ، مقاومت به انسولین ، دیابت نوع ۲ و التهاب سیستمیک شود. این مواد اغلب با اضافه وزن و چاقی در ارتباط هستند.

در حالی که دستورالعمل های رژیم غذایی فعلی توصیه می کنند که قندهای اضافه شده بیش از ۱۰ درصد کالری روزانه را تشکیل ندهند ، تحقیقات نشان می دهد که از هر ۴ نفر ۳ نفر مصرف قند بیشتری دارند.

اگر در غذای خود از شکر استفاده نکنید ممکن است تصور کنید که رژیم غذایی سالمی دارید اما گروهی از دسر ها هستند که مقادیر فوق العاده ای شکر اضافه شده دارند. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در BMJ Journal   منتشر شده است ، غذاهای فرآوری شده، که بسیاری از آنها حتی شیرین هم نیستند ، ۹۰ درصد کل قندهای اضافه شده مردم را تشکیل می دهند.

در اینجا هفت غذای رایج که بمب های قندی مخفی هستند را آورده ایم.

ماست طعم دار

آیا ماست نباید در لیست خوب باشد؟ خوب ، اینگونه است – اما این بستگی به نوع خرید شما دارد. به عنوان مثال ، میوه های کم قند، قند اضافه شده بیشتری نسبت به میوه های عادی دارند حتماً جدول مواد تشکیل دهنده را بخوانید. اگر قند در لیست سه ماده اصلی و اولیه تشکیل دهنده است ، آن را در قفسه بگذارید. و توجه داشته باشید که قند می تواند بیش از ۶۰ نام از جمله آب نیشکر و شربت ذرت در لیست مواد تشکیل دهنده داشته باشد.

 

یا برای شروع ماست ساده انتخاب کنید و مخلوط خود را اضافه کنید. دارچین ، میوه های تازه ، توت، سیب، آجیل و دانه های خوراکی همه افزودنی های عالی برای ایجاد طعم بدون قندهای اضافه شده هستند.

سوپ کنسرو شده

شما در مورد سوپ کنسرو شده حاوی سدیم زیاد شنیده اید. اما آیا می دانید می تواند پر از چیزهای شیرین باشد؟ معمولاً بالاترین میزان مواد شیرین کننده را در سوپ های گوجه فرنگی پیدا خواهید کرد – بعضی از غذاهای غلیظ شده تا ۱۵ گرم قند در هر ۱.۵ فنجان دارند. شکر اسیدیته گوجه فرنگی را کاهش می دهد تا طعم آن متعادل شود.

بنابراین قبل از خرید ، به ویژه در مورد انواع گوجه فرنگی ، برچسب مواد تشکیل دهنده سوپ را با دقت بررسی کنید.

سس سالاد

تزئین یکی از رایج ترین راههایی است که یک سالاد به ظاهر سالم می تواند بلافاصله از یک وعده سالم به یک رژیم نامناسب تبدیل شود. اما این مورد فقط به دلیل چربی موجود در تزئیناتی است که آن ها در سالاد استفاده می کنید.

بعضی از تزئینات حاوی تا ۶ گرم قند در هر وعده است. و معلوم می شود که نسخه های سبک و بدون چربی بالاترین درصد قندهای اضافه شده را دارند. وقتی تولیدكنندگان چربی را از محصولات خارج می كنند ، غالباً قند بیشتری اضافه می كنند تا جای آن را بگیرد.

اما بهترین جایگزین چیست؟ آب مرکبات ، سرکه و حتی توت به عنوان تزئیناتی سالم برای تهیه سالاد استفاده می شوند.

سس گوجه فرنگی

سس های گوجه فرنگی بسیار معمولی و در دسترس هستند اما ممکن است حاوی قند های اضافی باشند، که معمولاً برای حذف طعم اسیدی و بالا بردن تاریخ مصرف آن ها به سس اضافه می شوند.

اما لازم به توجه است که منابع قندی طبیعی نگران کننده نیستند. شربت ذرت و سایر قندهای اضافه شده نگران کننده هستند. و برخی از سس های تکه ای حاوی تا  ۴ گرم قند در یک فنجان هستند. اگر در یافتن سس های کم قند یا فاقد قند اضافه شده مشکلی دارید ، به جای آن یک قوطی گوجه فرنگی با اندازه متوسط تهیه کنید. به راحتی آب گوجه را بگیرید سپس آن را پوره کنید و بعد ادویه های خود را به آن اضافه کنید تا یک سس سریع بدون قند درست کنید. و ممکن است در نهایت سسی درست کنید که بیش تر از هر چیزی که ممکن است در قفسه های فروشگاه نظرتان را جلب کند برایتان خوشمزه باشد.

آب میوه

قطعاً تمامی آب میوه ها با هم برابر و یکسان نیستند آب میوه هایی وجود دارند که فقط حاوی آب میوه خالص هستند بدون هیچ ماده افزونی دیگری و هم چنین آب میوه های دیگری نیز وجود دارند که حاوی قند اضافه شده و مواد افرونی دیگر هستد.

برچسب های محصول را حتماً بررسی کرده و به دنبال آن محصولاتی باشید و که در جدول ارزش غذایی خود فقط مقادیر آب میوه را موجود داشته باشند و حاوی مواد افزدونی غیر مفید نباشند و یا دارای نوشته ۱۰۰ درصد طبیعی یا بدون قند افزودنی باشند (تحقیقات نشان داده است که انتخاب میوه های کامل مانند سیب و انگور به جای آب میوه می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.)

اسنک بار

آیا برای صبحانه اسنک بارهای مقوی می خورید؟ گرانولا و این نوع مواد اغلب بسیار سالم تر از حد واقعی هستند. برخی حاوی حداکثر ۱۱ گرم قند هستند و ممکن است آرد سفید را نیز در لیست مواد تشکیل دهنده پیدا کنید.

از موادی که قند را در سه ماده اصلی خود قرار داده اند ، خودداری کنید. البته موادی نیز وجد دارند که در مجموع عاری از قندهای اضافه شده باشد. همچنین می توانید در عوض خوردن یک مشت آجیل کامل و میوه خشک کامل شیرین نشده با قند را در نظر بگیرید.

میوه های خشک شده

میوه های خشک شده بسیار سالم تر از چیزی که بنظر میرسد هستند به عنوان مثال یک مشت انگور خشک می تواند حاوی ۲۷ گرم قند اضافه باشد. این میزان قند در میوه های خشک که به طور طبیعی ترش هستند ، بیشترین است.

به دنبال گزینه هایی بگردید که فقط حاوی به عنوان ماده تشکیل دهنده باشند و حاوی قند اضافه نباشند این مواد معمولاً دارای برچسب بدون قند اضافی بر روی خود هستند.

شرکت داروسازی هگمتان داروی غرب امید دارد با انتشار این مطالب نقشی در جهت ارتقای سلامت جامعه و برقراری تعامل بین مردم و صنعت داروسازی داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =