LCD کاراکتری ۲ *۱۶

LCD ابزاری برای نمایش اطلاعاتی است که شامل حروف،اعداد و همچنین برخی کاراکترهای گرافیکی میشود. چیزی که از آن به عنوان LCD میشود، در واقع یک صفحه نمایشگر LCD مانند صفحه ماشین حساب است که همراه با آسی کنترلر و مدارهای جانبی اش وعموما با لامپ پشت صفحه(back light) در یک بسته پیش ساخته و در دونوع کاراکتری و گرافیکی عرضه می شود. در ادامه با ما باشید تا آموزش LCD کاراکتری ۲ *۱۶ را یاد بگیرید.

همانطور که گفته شد LCD داری یک کنترلر است که با فرستادن اطلاعات به آن، این اطلاعات را در صفحه ای که عموما به چند سطروستون تقسیم شده نمایش میدهد. مثلا برای نمایش حرف”M” کافیست این حرف را به LCD ارسال کنیم. همچنین میتوان دستوراتی از قبیل پاک کردن صفحه نمایش،جابجایی مکان نما،خاموش و روشن کردن مکان نما و… را به LCD ارسال نمود.

LCD ها از طریق مقدار اطلاعاتی که میتوانند در صفخه خود نمایش بدهند انتخاب و خریداری میشوند.انواع معمول آن عبارتند از ۱۶،۲۰،۳۲و۴۰ کاراکتر در هر خط در ۱یا ۲یا ۴سطر. مثلا LCD16*2 دارای ۲ خط وهر خط ۱۶ کاراکتر است. همچنین LCD مورد نظر میتواند همراه بالامپ پشت صفحه(Back light) یا بدون آن انتخاب شود.

تقریبا همه LCD های متنی دارای ۱۶پایه هستند که ۸ خط آن مربوط به فرستادن یا خواندن داده ها یا دستور عمل ها میباشد. پایه های دیگر نیز مربوط به خطوط کنترل و ولتاژهای تغذیه میباشند.

توضیحاتی درباره برخی از پایه ها

پایه۳:ولتاژ VEE ولتاژ کنتراست است که میزان روشنایی کاراکتر هارا روی LCDتنظیم میکند. به منظور رسیدن به حداکثر روشنایی این پایه را میتوان به زمین متصل کرد .

پایه۴: در داخل LCD دونمونه اطلاعات وجود دارد که توسط پایه RS انتخاب میشوند. درصورتیکهRS=1باشد کاربر میتواند اطلاعاتی را روی LCD بنویسد یا بخواند. اگرRS=0باشد اطلاعات ورودی به عنوان فرمان مشخص میشود.LCD این اطلاعات را دریافت میکند و فرمان تعریف شده را اجرا میکند.

عملکرد برخی از پایه های مهم LCD 2*16

  • پایه ۵: پایه خواندن یا نوشتن است. برای نوشتن روی LCD باید R/W=0 باشد و برای خوادن اطلاعات از LCD باید R/W=0 باشد.
  • پایه۶:فعال کردن(E)است.
  • پایه های ۷تا۱۴: هشت بیت اطلاعات ارسالی به LCD ویا دریافتی از آن میباشند. البته پایه های ۱۱تا۱۴ را استفاده کرده وبقیه بدون استفاده میمانند.
  • پایه های ۱۶ و ۱۵ برای لامپ پشت LCD می باشند.

تنظیمات Code Wizard برای استفاده از LCD کاراکتری (در نرم افزارCode Vision)

در قسمت Alphanumeric LCD با زدن تیک مربوط به Enable Alphanumeric LCD Support اطلاعات زیر نمایش داده میشود.

Character/Line: مشخص کننده این است که LCD مورد استفاده چند کاراکتر در هر خط نمایش میدهد. اگر میخواهیم از LCD 2*16 استفاده کنیم آن را روی ۱۶ تنظیم میکنیم.

Connections: در این قسمت میتوان مشخص کرد که هر پایه از LCD به چه پایه ای از میکرو متصل گردد.

پس از انجام تنظیمات زیر دو قسمت به کد اظافه میشود. یکی کتابخانه مربوط به LCDکاراکتری است یعنی<include<alcd.h# و دیگری مشخص کننده نوع LCD است که به صورت ()lcd_init نوشته شده است و عدد داخل آن مشخص کننده تعداد کاراکتر قابل نمایش در یک سطر LCD است.

برای خرید انواع ال سی دی کاراکتری ۲*۱۶ اینجا کلیک کنید 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.